وزارت صمت اعلام كرد

افزایش بیش از 60 درصدی قیمت شکر، برنج ایرانی و گوشت گوساله

افزایش بیش از 60 درصدی قیمت شکر، برنج ایرانی و گوشت گوساله

سیمان: آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که قیمت برنج، شکر و گوشت در مهر امسال بین 17 تا 75.8 درصد بالا رفته که بیشترین افزایش قیمت مربوط به شکر، برنج ایرانی و گوشت گوساله بوده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در میان انواع برنج، گوشت و شکر، بیشترین افزایش قیمت در مهر ماه مربوط به شکر است که قیمت آن ۷۵.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ بالا رفته است؛ بطوریکه قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از حدود ۸۳۰۰ تومان در شهریور سال قبل به ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان در ماه مشابه امسال رسیده است.
البته مشاهدات میدانی نشان میدهد قیمت شکر نیز در بسته های ۹۰۰ گرمی در مغازه ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان هم رسیده است. در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اوایل امسال علت افزایش قیمت شکر را رو به پایان بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان نمود و اظهار داشت که با توجه به این که شکر هم اکنون با ارز نیمایی وارد می شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.
وضعیت قیمت برنج ایرانی و خارجی
همین طور در یک ساله منتهی به مهر ماه، برنج ایرانی در رتبه دوم افزایش ثیمت در میان کالاهای اساسی قرار دارد، بطوریکه قیمت هر کیلوگرم برنج طارم اعلا و هاشمی درجه یک در مهرماه امسال با ۶۱.۳ و ۶۱.۸ درصد افزایش، از حدود ۲۹ هزار تومان در مهر سال قبل، به حدود ۴۷ هزار تومان رسیده است.
این در شرایطی است که در ماه های اخیر جدال بر سر کاهش دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج بین دستگاه های مختلف و واردکنندگان در جریان بود.
مدیرعامل شرکت تجاری دولتی با اشاره به خشکسالی ۵۰ سال قبل و لطمه جدی آن به کشت های مختلف کشاورزی همچون برنج، از کاهش حدود ۱۸ تا ۱۹ درصدی تولید برنج داخلی آگاهی داده و همین موضوع را عامل افزایش قیمت برنج داخلی عنوان کرده بود.
قبل از این هم اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از ذخیره کم برنج خارجی آگاهی داده بود و چند بار خواهان کاهش زمان دوره ممنوعیت فصلی واردات برنج شد. چونکه دوره ممنوعیت فصلی هرسال از شروع مردادماه شروع و تا آبان ماه ادامه دارد، اما امسال ممنوعیت ثبت سفارش برنج زودتر از سالهای قبل، یعنی از اول آبان برداشته شد.
قیمت برنج تایلندی و پاکستانی نیز درهمین ماه ۲۹.۸ و ۱۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل بالا رفته و از حدود ۱۳ و ۲۳ هزار تومان به حدود ۱۶ و ۲۷ هزار تومان در مهر امسال رسیده است.
افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت مرغ
قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز در مهر ماه با افزایش ۴۲.۳ درصدی به نزدیک به ۲۸ هزار تومان رسیده است. قیمت این محصول در ماه مشابه سال قبل حدود ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.
البته گزارش های میدانی از بازار در اواخر مهر ماه ماه حاکی از ورود قیمت مرغ به کانال ۳۰ تا ۳۲ هزار تومانی بود که نسبت به ماه های قبل کم شده است. نرخ مصوب مرغ برای مصرف کننده در فروردین امسال ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد، اما در اوایل آبان با افزایش مجدد به ۳۱ هزار تومان تغییر نمود.
گوشت قرمز چقدر گران شد؟
در این میان قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۶۰.۴ و ۳۳.۵ درصد افزایش در مهر امسال به حدود ۱۳۲ و ۱۳۳ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۸۲ و ۹۹ هزار تومان بوده است.
بر این اساس، کمترین کاهش قیمت در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به برنج پاکستانی بوده است.
کدام کالاها طی یک ماه گران شدند؟
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه نیز نشان میدهد قیمت همه اقلام یاد شده، به جز گوشت گوسفندی با کاهش ۱.۱ درصدی، در مهر امسال نسبت به ماه قبلش بین ۱.۹ درصد (شکر) تا ۸.۴ درصد (برنج هاشمی) بالا رفته است.منبع:

1400/09/12
11:40:15
0.0 / پنج
791
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان