رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران انتقاد كرد؛

فرار سرمایه ها از بخش معدنی کشور

فرار سرمایه ها از بخش معدنی کشور

به گزارش سیمان اصفهان رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: مشکلات مختلف در زمینه صنعت سنگ و معدن سبب فرار بخش زیادی از سرمایه ها از بخش معدن شده است، در صورتیکه سرمایه گذاری در این عرصه علاوه بر حرکت بیشتر صنعت معدن، سبب کمک به صنعت ساختمان کشور خواهد شد.تقی نبئی، امروز (چهارشنبه-۳ آذر ماه) در آیین گشایش شانزدهیمن نمایشگاه بین المللی سنگ، معادن، ماشین آلات و صنایع وابسته، با اشاره به این که برگزاری این نمایشگاه با وقفه ای که در برگزاری نمایشگاه ها در کشور وجود داشت، امروز در سطح عالی درحال برگزاری است، اظهار نمود: این نمایشگاه مقرر است ویتریتی برای نمایش توانمندی ها و قابلیت های صنعتی و معدنی استان اصفهان باشد.

وی اشاره کرد: استان اصفهان باتوجه به غنای معادن و تجربه بالایی که در بخش فراوری سنگ های تزئینی دارد، از گذشته تا به امروز زبانزد کشور بوده و اصفهان از این بابت موتور متحرکی در صنعت سنگ برای پیشبرد کارهای معدنی سنگ کشور است.

به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به این که بخش قابل توجهی از سنگ های تزئینی کشور در استان اصفهان فراوری می شود، اضافه کرد: شعار ما می توانیم در بحث جلوگیری از فروش مواد خام در صنعت سنگ اصفهان دیده می شود و از این بابت صنعت سنگ اصفهان ارزش افزوده ای به مواد معدنی خام ما داده بیش از هر زمانی درحال رشد و شکوفایی است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر صنعت سنگ، توضیح داد: بخش قابل توجهی از مشکلات این صنعت از ناحیه مسئولان دولتی در بحث اصلاح قوانین خصوصاً دستورالعمل ها و بخشنامه ها چه در زمینه وزارت صمت و چه در زمینه منابع طبیعی، محیط زیست و.... است.

نبئی، همین طور به هزینه های بالای تولید معادن اشاره نمود و اظهار داشت: مجموع مشکلات ذکر شده بخش زیادی از سرمایه ها را از بخش معدن فراری داده است، در صورتیکه هر چه سرمایه گذاری در زمینه معدن داشته باشیم می تواند علاوه بر حرکت بیشتر صنعت معدنی کشور کمک شایانی به صنعت ساختمان کشور کند.

انتقاد خام فروشی در معادن و صنعت سنگ
مدیرکل گمرکات استان اصفهان نیز در این مراسم با اعلان اینکه نمایشگاه سنگ و معادن جایگاه ویژه ای در صادرات کشور و استان اصفهان دارد، اظهار نمود: حجم عمده ای از صادرات کشور از محل این صنعت وزین است.
رسول کوهستانی پزوه با اعلان اینکه بیش از ۱۴ میلیون تن صادرات مواد معدنی و سنگ داریم، توضیح داد: متاسفانه بیشترین مواد معدنی و سنگ های ما بصورت خام و یا کوپ صادر می شود، در صورتیکه می توان این محصول را بصورت آماده و برای نصب صادر نماییم. امیدواریم مطابق سیاست های اقتصاد مقاومتی در نمایشگاه بعدی شاهد فراوری سنگ ها و مواد معدنی باشیم.
رویکرد جدید صادرات مطابق با سیاست های اقتصاد مقاومتی

علیرضا مرتضوی- مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان نیز در آیین برگزاری این نمایشگاه که پس از وقفه ای برگزار شده است، اظهار نمود: نمایشگاه بین المللی استان با رویکرد جدید مدیریت شهری و با رویکرد جدید صادرات مطابق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، مقرر است با همراهی تمام دستگاهها و رویکرد مثبت آنها، گام های بزرگی در این راه بردارد.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایان سنگ استان اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به شیوع ویروس کرونا طی دو سال گذشته، اظهار داشت: باتوجه به تمام مشکلات شانزدهیمن دوره این نمایشگاه سنگ، امروز برپا شد و امیدواریم در سال های آتی با رفع مشکلات موجود همچون کرونا بتوانیم شاهد حضور میهمانان خارجی و صاحبان صنعت سنگ دنیا در این نمایشگاه باشیم.

رضا احمدی ابراز امیدواری کرد به زودی صنعت سنگ جایگاه واقعی خودرا نشان دهد.

مدیرعامل شرکت رستاک پادویژن - مجری برگزاری این نمایشگاه، اظهار داشت: این نمایشگاه در فضایی بیش از ۳۰ هزار متر مربع تحت پوشش و بیش از ۱۵۰ نمایندگی داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند و همین طور از کشورهای اسپانیا، ترکیه، اردن، ایتالیا، روسیه و امارات بازدید کنندگان و مشارکت کنندگان این نمایشگاه هستند.

به اعتقاد محمود بندرچی، این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه های سنگ اصفهان است و امیدواریم این جریان ادامه یابد، چونکه اصفهان قلب صنعت سنگ ایران است و باید به وسعت این صنعت کمک نماییم.

منبع:

1400/09/03
14:15:52
0.0 / پنج
545
تگهای خبر: ارز , ایران , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیمان سیمان