معاون وزیر راه و شهرسازی:

آغاز به ساخت 750 هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن

آغاز به ساخت 750 هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش سیمان معاون وزیر راه اظهار داشت: تابحال برای راه اندازی ۴ میلیون مسکن، ۱.۴ میلیون نفر ثبت نام کرده اند که در مرحله اول در ۵۲۰ شهر زمین تأمین شده داریم که در آنها ۷۵۰ هزار واحد مسکونی شروع یا آماده شروع هستند.به گزارش سیمان به نقل از اتاق تعاون ایران، نشست مشترک رئیس اتاق تعاون ایران، روسای اتاق های تعاون سراسر کشور با معاونین وزارت راه و شهرسازی در جهت اجرایی شدن و تسریع در روند تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی امروز در اتاق تعاون ایران برگزار گردید.
بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران بیان نمود: مبحث مسکن در کشور یکی از اساسی ترین مباحث مسؤلان نظام است که از دو منظر قابل توجه است.
وی افزود: منظر اول، تأمین نیاز مردم به مسکن و سرپناه است که در شرایط کنونی یکی از اقلام مهم هزینه ای مردم به حساب می آید و دوم این که مسکن صنعت پیشران اقتصادی می باشد و حرکت در این صنعت، موجبات پویایی و حرکت سایر صنایع را فراهم می سازد.
رئیس اتاق تعاون ایران تصریح کرد: روسای اتاق های تعاون استان ها، دبیرخانه مسکن کارگری در تمام اتاق های تعاون استان را به صورت جد راه اندازی و عملیاتی کنند و جلسات منظم با مدیرکل راه و شهرسازی، معاون فنی عمران استاندار و مدیر کل تعاون برگزار گردد.
در ادامه این نشست برخی از روسای اتاق های استان ها، گزارشی از روند اجرایی، ظرفیت ها، مشکلات و چالش های پیش رو برای این اجرای این تفاهمنامه را مطرح نمودند.
تخصیص زمین برای ساخت واحدها، مشکلات تغییر کاربری اراضی در اختیار تعاونی ها، مباحث در ارتباط با فرم ج متقاضیان برای اعضا تعاونی ها، تکمیل مدارک متقاضیان، واگذاری پروژه های نیمه تمام به اتاق تعاون برای تکمیل و تحویل به متقاضیان، مباحث در ارتباط با استفاده از مصالح ساختمانی دانش بنیان، از مهم ترین مشکلات مطروحه بود.
در مرحله اول برای ۵۲۰ شهر کشور زمین تأمین شده داریم
محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هم در این جلسه بیان نمود: قانون جهش تولید برای راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی ابلاغ و برنامه های اجرایی آن طراحی شده است.
وی افزود: شبکه اجتماعی گسترده ای هم در این خصوص طراحی و تفاهمنامه هم انجام شده است. تابحال یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند که در مرحله اول برای ۵۲۰ شهر کشور زمین تأمین شده داریم که از این میزان ۷۵۰ هزار واحد مسکونی شروع یا آماده شروع هستند.
وی با تکیه بر حضور روسای اتاق های تعاون در شورای مسکن استان، اظهار نمود: مشکل تعاونی ها در مورد فرم ج در وزارت خانه، بررسی خواهد شد همینطور تخفیف هزینه پروانه ساختمان به میزان ۳۰ درصد و تخفیف هزینه ۵۰ درصدی نظام مهندسی و تخفیف هزینه ۵۰ درصدی خدمات فنی مهندسی و مبلغ مالیات برای هر واحد مسکونی شامل آماده سازی و ساخت در این طرح مقطوع یک میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
محمودزاده در بخش دیگری از نشست در مورد مشکلات بیمه ای تعاونی های مسکن، اظهار داشت: مشکلات تعاونی های مسکن با سازمان تأمین اجتماعی پیگیری می شود.
وی تصریح کرد: جدول متقاضیان به تفکیک شهر، برای این وزارت خانه آماده شود که ظرف مدت ۴۵ روز برای تخصیص زمین اقدامات آن صورت گیرد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: همینطور جدولی از اراضی که در اختیار تعاونی هاست که دارای زمین هستند، یا زمین متعلق به خودشان بوده و کاربری ندارد، به این وزارت خانه اعلام گردد. در صورتیکه تعاونی ها دارای زمینهای بزرگ در خارج از محدوده شهری باشند درخواست راه اندازی شهرک های جدید بخش تعاون عرضه شود.
گفتنی است، در این جلسه بر تشکیل دفاتر فنی، حقوقی و خدمات پشتیبانی در دبیرخانه های استانی تاکید گردید.


منبع:

1400/08/30
11:53:41
0.0 / پنج
370
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سیمان سیمان