وزیر راه و شهرسازی:

امکان ساخت وساز توسط بخش خصوصی و خودمالکان تقویت می شود

امکان ساخت وساز توسط بخش خصوصی و خودمالکان تقویت می شود

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بر مبنای آمار، سالانه ۲۰ درصد ساخت و ساز کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود که وزارت راه و شهرسازی حمایت های لازم را برای افزایش این میزان از بخش خصوصی خواهد داشت.


به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشست بررسی وضعیت پیشرفت و اقدامات انجام شده نهضت ملی مسکن با تکیه بر زمین که ۲۳ آبان با حضور معاونان وی در ساختمان دادمان و مدیران کل راه و شهرسازی استان ها به شکل ویدئوکنفرانسی برگزار شد، بر رفع مشکلات بعضی از استان ها در تأمین اراضی موردنیاز نهضت ملی مسکن، تسریع در صدور پروانه و تسهیل در ساخت و ساز با مشارکت استانداری ها، شهرداری ها و سازمان های نظام مهندسی ساختمان و تعیین سازنده ها، تاکید نمود. وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر این که مدیران کل راه و شهرسازی استان ها در مشارکت با معاونان و مدیران ستادی و همینطور سایر دستگاه ها در اجرای قانون جهش تولید مسکن اهتمام داشته باشند، اظهار داشت: تلاشهای فراوانی توسط سازمان ها، شرکتهای تابعه و معاونان در تکمیل بانک زمین، تغییر کاربری ها و الحاق های اراضی موردنیاز اجرای نهضت ملی مسکن انجام شده است که این تلاش ها تا حصول به نتیجه تداوم دارد.
عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن تاکید بر این که مدیران راه و شهرسازی اجرای نهضت ملی مسکن و خودمالکی را در برنامه اولویت دار خود قرار بدهند، اضافه کرد: هم اکنون و بر مبنای آمار، سالانه ۲۰ درصد ساخت و ساز کشور توسط بخش خصوصی انجام می شود که وزارت راه و شهرسازی حمایت های لازم را برای افزایش این میزان از بخش خصوصی خواهد داشت.
قاسمی خاطرنشان کرد: در قانون جهش تولید مسکن و تسهیلاتی که به اجرای نهضت ملی مسکن تعلق گرفته است، پشتیبانی از بخش خصوصی در تولید مسکن پیشبینی شده است و ما هم در وزارت راه و شهرسازی بر آن تاکید ویژه داریم.
تاکید بر نقش تسهیل کنندگی دولت در ساخت وساز
عضو کابینه دولت سیزدهم با تکیه بر این که باید کم کردن بار دولت در بخش مسکن در اولویت های بخش های مختلف وزارت راه و شهرسازی باشد، توضیح داد: حتی المقدور ساخت و ساز به خود مردم واگذار شود و دولت در این کار تسهیل کننده باشد. تجربه های مثبت مسکن مهر و اقدام ملی مسکن که کار مثبتی در کشور بود، حتما در ساخت و ساز نهضت ملی مسکن مورد توجه قرار بگیرد. همینطور معایب اجرای مسکن مهر در کشور در ساخت وسازهای جدید مورد نظر باشد تا از آنها بهره مندی کامل انجام بشود.
واحدهای باقیمانده مسکن مهر هرچه زودتر تعیین تکلیف شود
قاسمی ضمن اشاره به این که یکی از مواردی که در سفرهای استانی بعنوان مشکلات مردم مطرح می شود عدم تکمیل واحدهای مسکونی مهر است، تصریح کرد: در مسافرت به استانهای اردبیل، زنجان، سمنان، بخشی از مشکلات مردم در ارتباط با عدم تکمیل واحدهای مسکن مهر بود که باید حل وفصل شود. همینطور مبحث تعاونی ها و مشکلاتی که بعضی از تعاونی ها برای ساخت و ساز ایجاد کردند هم از دیگر موضوع هایی است که بر حل آن تاکید داریم.
امکان ساخت وساز توسط بخش خصوصی و خودمالکان تقویت شود
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: باید تلاش نماییم تا دولت کمتر درگیر مسائل ساخت و ساز شود و با حمایت بخش خصوصی و پشتیبانی از خودمالکان امکان ساخت و ساز برای متقاضیان تسهیل شود.
وی خاطرنشان کرد: دولت نمی تواند در مقابل مشکلاتی که در زمینه مسکن در کشور وجود دارد و این که سهم مسکن در معیشت خانوار، هزینه زیادی است که در تاریخ گذشته بی سابقه است، بی تفاوت بماند و همه دولت ها هم در مقابل مشکلات مسکن و حل آن مسئولیت داشتند.
دولت از اقشار کم درآمد نیازمند مسکن حمایت می کند
قاسمی اظهار داشت: الان اگر سامانه نهضت ملی مسکن برای تمامی شهرها باز شود بیشتر از ۴ میلیون نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام خواهند کرد. برآوردها نشان داده است که ۴ میلیون متقاضی که در سامانه ثبت نام می کنند افرادی هستند که از راه بخش خصوصی امکان صاحب خانه شدن را ندارند و این کار را دولت بر حسب وظیفه در مورد تأمین مسکن کم درآمدها انجام می دهد. این ها از آن حکایت می کند که در تعداد فراوانی متقاضی در دهک های پایین درآمدی وجود دارد که جز با روش هایی که در قانون جهش تولید مسکن پیشبینی شده است امکان صاحب خانه شدن ندارند که دولت در این خصوص مسئولیت دارد. قاسمی بر تعامل مناسب مدیران کل راه و شهرسازی و استانداران با شهرداری ها برای ارائه بموقع پروانه ساختمان برای تسهیل در اجرای نهضت ملی مسکن تصریح کرد و اضافه کرد: مدیران راه و شهرسازی در مورد تأمین زمین، تسهیل در صدور پروانه در تعامل با شهرداری و تعیین سازنده، هرچه زودتر اقدام نمایند
قاسمی اعلام نمود: مدیران کل راه و شهرسازی در مدت زمان یکماه باید در مورد حل مسئله زمین و شروع عملیات اجرایی در استان ها خود اهتمام داشته باشند.
مسئولیت اصلی در اجرای نهضت ملی مسکن در استان ها برعهده مدیران راه و شهرسازی است
عضو کابینه دولت سیزدهم خطاب به معاونان خود در حوزه مسکن و ساختمان، شهرسازی و معماری، شهرهای جدید، و سازمان ملی زمین و مسکن بر حل مسائل سیاست گذاری و اجرایی نهضت ملی مسکن تصریح کرد و اضافه کرد: مسئولیت اصلی برای اجرای نهضت ملی مسکن در حل مسائل زمین، تسهیل در صدور پروانه و تعیین سازنده برعهده مدیران کل راه و شهرسازی با پشتیبانی ستاد وزارت خانه است. همینطور مدیران کل راه و شهرسازی استان ها، مجوزهای لازم را در مورد خصوص حل مسائل زمین در تعامل با استانداران حل وفصل کنند.
وی با یادآوری این مطلب که نهضت ملی مسکن یکی از موضوعات بسیار مهم برای مردم و دولت می باشد و باید تمامی دست اندرکاران به این مورد توجه ویژه نشان بدهند، اعلام نمود: دولت و مجلس تصمیم گرفته است که نهضت ملی مسکن و راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی طی دولت سیزدهم را اجرایی و عملیاتی کند. وزیر راه و شهرسازی خطاب به مدیران ارشد ستادی و همینطور مدیران کل راه و شهرسازی استان ها تصریح کرد: مبحث مسکن در کشور جدی است و باید تحولی در ساخت و ساز ایجاد شود. در اینباره، فرصت زیادی وجود ندارد و ما مسئولیت داریم تا پیشرفت پروژه ها را گزارش دهیم.
قاسمی اظهار داشت: الان بخشی از اراضی مناسب برای ساخت وساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی است. بخشی ار اراضی هم احتیاج به تغییر کاربری دارند که باید در استان ها به سرعت انجام شوند و بخشی از اراضی هم احتیاج به الحاق دارند که موارد قانونی این کار به سرعت صورت خواهد گرفت.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به این که اراضی سایر دستگاه ها هم برای اجرای نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار می گیرد، اعلام نمود: الان با بعضی از سازمان ها و دستگاه ها در مورد زمین توافقاتی انجام شده است که می تواند در اجرای نهضت ملی مسکن مورد استفاده قرار بگیرد.
قاسمی همینطور اظهار داشت: طرح اقدام ملی مسکن در قانون جهش تولید مسکن ادغام شده است تا بتواند از مزیت های آن استفاده نماید. همینطور واحدهای مسکونی مهر باقیمانده هم باید بزودی تعیین تکلیف شود و مردم نباید صدمه ببینند و مسائل مردم در حوزه مسکن باید حل شود.
وی در انتها بر اقدام جدی و جهادی برای حل مشکلات مسکن مردم و شروع عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن تاکیدی باردیگر کرد.

1400/08/26
23:12:55
0.0 / پنج
549
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سیمان سیمان