یك مسئول عنوان كرد:

پوشش فراگیر بیمه ای محصولات کشاورزی در دستور کار

پوشش فراگیر بیمه ای محصولات کشاورزی در دستور کار

به گزارش سیمان مرکزی مدیرکل دفتر امور استانهای وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ضریب بیمه محصولات کشاورزی حالا ۳۰ درصد است که غیر قابل قبول است و یکی از برنامه های محوری وزارت جهاد کشاورزی، زیر پوشش قرار دادن بیمه ای کل محصولات کشاورزی به لحاظ معیشت و ادوات خواهد بود.


​هوشنگ محمدی روز دوشنبه ۲۴ آبان در آئین تکریم و تودیع رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، اظهار نمود: تثبیت اقتدار غذایی در کنار اقتدار نظامی گام بزرگی است که جهت ادای دین به کشاورزان باید صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی می بایست در حوزه امنیت و اقتدار غذایی برنامه و برش خویش را تنظیم کند، بر ضرورت حرکت جهادی در کنار برنامه ریزی جهت رسیدن به اهداف تصریح کرد و اضافه کرد: ۹۵ درصد حرفه و فعالیت کشاورزی در دست مردم قرار دارد. همینطور 4.5 میلیون نفر در کشور بهره بردار بخش کشاورزی هستند و موفقیت جهاد کشاورزی در گرو جلب اعتماد مردم و استفاده از منابع مالی و انسانی است.
محمدی بیان نمود: تشکل ها و تعاونی ها هم متعلق به مردم و تولید کننده ها و اتحادیه ها هستند و طی چندسال اخیر هشت هزار و ۲۰۰ تشکل حقوقی سهامدار مجموعه صندوق های کشور هستند و درصورتیکه پای کار باشند، در بحث امنیت غذایی جهاد کشاورزی عملکرد موفقی دارد.
وی اظهار داشت: برای رسیدن به اقتدار غذایی باید ۶ محور برنامه تحول غذایی وزارت متبوع مدنظر ویژه مسؤلان استانی قرار گیرد و نقش خویش را در این برش استانی و ملی تعریف کنند.
وی در توضیح این ۶ محور اظهار داشت: مدیریت تأمین و ارزش کشاورزی، تأمین مالی و سرمایه گذاری، انجام تحقیقات و نوآوری، هوشمندسازی تعاونی و تشکل های بخش کشاورزی، بهره گیری از ظرفیت فعالان و تشکل های بخش کشاورزی همچون اقدامات محوری وزارت جهاد کشاورزی برای رسیدن به برنامه اقتدار غذایی است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی محور دوم اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در بخش کشاورزی را توجه ویژه به تولید گندم و روغن در بازه زمانی کوتاه مدت عنوان نمود و اضافه کرد: توجه ویژه به تولید گندم و روغن یکی از مباحث اصلی وزارت جهاد کشاورزی است و اجرای کشاورزی قراردادی در ۱۰ استان برای محصولات گندم، پنبه و دانه های روغنی شروع شده است. توجه به دیمزارها که پارسال ۷ استان را شامل می شد امسال به ۱۵ استان رسیده است و با عنایت به مشکل کمبود آب در کشور، خدماتی جهت از بین نرفتن کشاورزی در این نقاط نظیر اعمال ۳۵ درصد تخفیف بیمه، تخفیف۵۰ درصدی برای دریافت بذر و عرضه کود مجانی به کشاورزان همچون برنامه های هدفگذاری شده در چهار سال آتی است.
محمدی افزود: مطالعه برنامه تحولی وزارت کشور که دارای ۶ محور اصلی است، امری الزامیست و هم اکنون قرارگاه هایی درمورد کشاورزی درحال برگزاریست و مفتخریم که از قرارگاه مرغ به قرارگاه امنیت غذایی رسیده ایم.
وی اضافه کرد: از ۱۰میلیون هکتار اراضی دیم ۲۶۰۰ میلیون هکتار در برنامه رسیدگی قرار دارند که امید است در ۴ سال آینده جهت حفظ دیمزارها و جبران کم آبی و افزایش بهره وری، این میزان به ۸۰ درصد برسد.
محمدی تصریح کرد: ۸۰ درصد سهم تولید گوشت مرغ در کشور از لاین های خارجی است که بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده تولید مرغ ۱۰۰ درصد ایرانی را مدنظر ویژه قرار داده ایم.
وی اظهار داشت: ضریب بیمه محصولات کشاورزی حالا ۳۰ درصد است که غیر قابل قبول است و یکی از برنامه های محوری وزارت جهاد کشاورزی، زیر پوشش قرار دادن بیمه ای کل محصولات کشاورزی به لحاظ معیشت و ادوات خواهد بود.
محمدی اظهار داشت: افزایش ۲۳ درصدی جوجه ریزی در این زمان انجام شده و امید است در ۲ ماه آینده تعادل در بازار گوشت مرغ هم صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی یک میلیون راس دام سبک از عشایر عملیاتی و اجرایی شده است. امید است سایر برنامه ها را برپایه برنامه تحولی وزارت جهاد کشاورزی با موفقیت پیش ببریم.
حجت الاسلام محمدتقی توکلی نماینده ولی فقیه در جهادکشاورزی استان مرکزی هم در این نشست اظهار داشت: عزت و اقتدار جهاد کشاورزی در گرو تأمین امنیت غذایی مردم و اندیشیدن به سفره مردم است. سیاستگذاری صحیح و برنامه ریزی مناسب همسو با حرکت جهادی در جهاد کشاورزی جهت نیل به این اهداف الزامی است.
وی توضیح داد: افراد مسئول و ریاست این سازمان می بایست به طور دائم درحال فعالیت و انجام مسئولیت باشند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه جهاد کشاورزی استان مرکزی از ظرفیت ها و منابع انسانی بالایی برخوردار می باشد و منابع انسانی نیرومندی در این سازمان حضور دارند که شناسایی این افراد و دریافت کمک از آنها امری ضروریست.
وی اظهار داشت: اقتصاد استان مرکزی مبتنی بر صنعت و کشاورزی است، بر این اساس در دستور کار قرار گرفتن رشد تولیدات و توسعه کشاورزی در کنار وسیع شدن افق های دید این سازمان، نکاتی الزامی است.
رئیس پیشین سازمان جهاد کشاورزی هم در این مراسم اظهار نمود: در طول ۴ سال مسئولیت در سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی هدف گذاری ها و سیاست گزاری ها به طور جدی مورد پیگیری قرار|گرفت و امروز بسیاری از معضلاتی که در ۴ سال پیش گریبانگیر این سازمان بود دیگر وجود ندارد.
مجید آنجفی بیان نمود: در سال ۹۶ این سازمان با معضلات و بدهی های فراوان که تنها یکی از بدهی ها به مبلغ ۹ میلیارد تومان بود به من محول شد. خوشبختانه با همکاری مدیران سازمان، موفق به پرداخت بدهی ها در مدت کوتاهی شدیم.
وی با اشاره به اینکه رضایتمندی مردم سرمایه ای غیرقابل معاوضه با دیگر سرمایه هاست، اضافه کرد: نارضایتی های فروان گذشته، امروز وجود ندارند و خوشبختانه توانستیم با وحدت و همکاری به رفع مشکلات بپردازیم.
آنجفی تصریح کرد: در مجموعه جهاد کشاورزی امروز نزدیک به ۴۰ فرد لایق وجود دارد که می توانند این مجموعه را مدیریت کنند. صندلی ریاست این سازمان هیچ گاه قابل معامله نیست و این جایگاه بدهکار خون شهداست.
وی افزود: آینده کشور و توسعه پایدار در گرو محول کردن وظایف به سازمان های خصوصی و کوچک کردن فضای دولت می باشد. خوشبختانه در ۴ سال قبل جهاد کشاورزی استان مرکزی رتبه ۲ تا ۳ را بین سازمان های برتر دریافت کرده است.
علی صفری رئیس جهاد کشاورزی استان مرکزی هم اظهار داشت: در برنامه تحولی وزارت جهاد کشاورزی که چراغ هدایت و حرکت به سمت آینده است بناست تا کشاورزی قراردادی از میزان کمتر از یک درصد به ۲۰ درصد صعود پیدا کند که تحقق این مهم نیازمند تلاش و جهاد بسیار است.
وی تصریح کرد: تأمین امنیت غذایی هدف ماست و با افزایش بهره وری در خاک، آب و نیروی انسانی به این هدف خواهیم رسید. تشکل ها، بانک کشاورزی، تعاونی ها و... ابزار رسیدن به این هدف هستند.
ولی اشاره کرد: برنامه امروز ما افزایش بهره وری است و وظایف باید به طور قانونی انجام شوند و بدنه ی فعالیت ها به سمت نظارت و تصدی گری حرکت نماید.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا در این مراسم ضمن قدردانی از مجید آنجفی رئیس پیشین جهاد کشاورزی استان مرکزی، ریاست این سازمان به علی صفری محول شد.
منبع:

1400/08/25
10:03:26
0.0 / 5
379
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان