630 واگن متروی تهران در انتظار بودجه 1401

630 واگن متروی تهران در انتظار بودجه 1401

به گزارش سیمان مدیرعامل شرکت متروی تهران درباره آخرین وضعیت ساخت۶۳۰ واگن مترو در پایتخت توضیحاتی را عرضه کرد و اظهار داشت: ۶۳۰ واگن مترو در انتظار بودجه است.


علی امام در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت قرارداد ۶۳۰ واگن مترو برای تهران با اشاره به اینکه در ماده ۵۸ برنامه ۵ ساله ششم، دولت مکلف شده بود که ۲۰۰۰ دستگاه واگن برای تهران و سایر کلانشهرها تهیه نماید، اظهار داشت: قرار بود تا آخر سال ۱۴۰۰ دولت این واگن ها را تحویل کلانشهرها دهد، ولی هنوز در شرایطی که تنها ۴ ماه تا آخر سال ۱۴۰۰ باقی مانده، این امر محقق نشده است.
وی با اشاره به اینکه متولی این امر هم سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تعیین شد، اضافه کرد: در سال ۹۶ مناقصه بین المللی برگزار شد که شرکت واگن سازی و شرکای چینی آن بعنوان برندگان این مناقصه که مبحث آن ساخت ۶۳۰ واگن آلومینیومی بود، معرفی شدند؛ اما یک سال طول کشید که قرارداد ابلاغ شود و بعد از آن هم فرآیند تولید در داخل کشور طولانی شد بگونه ای که به تحریم های ترامپ برخورد کرد و اوضاع پیچیده تر شد.
مدیرعامل متروی تهران ضمن اشاره به این که هم اکنون مراحل اداری فاینانس در چین در حال انجام می باشد، اظهار داشت: از سوی دیگر ۱۵ درصد مبلغ قرارداد باید توسط شرکت مبداء یعنی ایران تأمین شود؛ بنابراین قرار بود از محل صندوق توسعه ملی، این مبلغ تأمین شود ولی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این مهم خط خورد و در بودجه، جایگزینی هم برای آن در نظر گرفته نشد.
امام افزود: علیرغم مکاتبات با رئیس جمهور پیرامون حل این مشکل هنوز جواب و یا چاره جایگزین قطعی مشخص نشده است ولی در جلسه ای که با برخی مسؤلان دولتی داشتیم آنها پیشنهاد کردند که نصف ۱۵ درصد را شهرداری تهران بپردازد؛ اما این درحالی است که در قانون دولت می بایست این مبلغ را پرداخت می کرد.
وی در مورد راهکارهای تأمین منابع مالی برای ساخت واگن ها اظهار داشت: یا باید در بودجه ۱۴۰۱، دولت ردیفی برای تحقق این مهم در نظر بگیرد و یا می بایست طی نامه ای به مقام معظم رهبری از وی اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی گرفته شود.
منبع:

1400/08/21
13:34:33
0.0 / پنج
599
تگهای خبر: ایران , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیمان سیمان