یك استاد دانشگاه:

قیمت گذاری دستوری سبب افت کیفیت خودرو ها شده است

قیمت گذاری دستوری سبب افت کیفیت خودرو ها شده است

به گزارش سیمان به اعتقاد یک عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت، اعمال قیمت های دستوری امکان دارد خودروسازان را در مقطع کوتاهی ناچار از فروش با قیمت پایین کند، اما این نحوه قیمت گذاری باعث نزول کیفیت، کاهش رغبت مشتریان و در نتیجه افت فروش خواهد شد.


جواد مرزبان راد در گفتگو با ایسنا، قیمت گذاری دستوری را صرفاً بعنوان یک مسکن موقت در متعادل سازی شرایط اجتماعی، کنترل مستقیم بازار به سبب بروز حباب قیمتی و پیشگیری از التهابات منشاء اثر دانست و اظهار نمود: قیمت های دستوری در بلندمدت بعنوان یک سیاست کلی پذیرفتنی نیست، چونکه مشکلاتی را برای تولیدکننده و در مباحث کیفی و رقابت پذیری به وجود می آورد.
وی با اعلان اینکه صنعت خودرو نیازمند برنامه ای مدون و همه جانبه نگر است، اضافه کرد: تبدیل بازار خودرو به یک بازار رقابتی در صورتی میسر خواهد بود که دولت از عرصه مدیریت خودروسازی ها به تدریج کنار برود.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با عنایت به نتایجی که اصلاح شیوه قیمت گذاری خودرو در کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت می تواند برای ذی نفعان صنعت خودرو دربرداشته باشد، اظهار داشت: اصلاحات می بایست شامل مجموعه ای از اقدامات به موازات یکدیگر و در یک بازه زمانی مشخص باشد که صادرات یکی از این اقدامات است.
مرزبان راد خاطرنشان کرد: در زمینه صادرات وزرای خارجه و سفرا به موازات برنامه های سیاسی خود می بایست در فعالیتهای اقتصادی هم ورود کنند تا بتوانند سهمی از بازار خودروی جهان را در اختیار گیرند و تبعا به موازات صادرات، اجرای استانداردهای جهانی هم لزوم دارد. ضمن این که به تبع ورود به بازارهای صادراتی، واردات با بهره گیری از ارزهای حاصل از صادرات میسر خواهد شد.
وی افزود: از آنجاییکه خودروسازان داخلی هم اکنون قادر به عرضه تولیدات خود در یک بازار رقابتی مناسب نیستند، همین مساله باعث افت کیفیت شده است؛ در حالیکه سودآوری تولیدات این شرکت ها باعث می شود که آنها بتوانند بخشی از سود حاصله را در صنایع های تک و پیشرفته و همینطور بخش تحقیق و توسعه وارد کنند تا بتوانند به ارتقای کیفی محصولات دست یابند.
این کارشناس صنعت خودرو بر این نکته تصریح کرد که خودروسازان اگر در راه توسعه حرکت کنند، امکان پیشرفت برای آنها فراهم خواهد شد و توسعه هم منوط به درآمدزایی است و درآمدزایی هم زمانی حاصل می شود که خودروی تولیدی با کیفیت بوده و سهم موثری از بازار در اختیار خودروسازان باشد. قدرت نمایی در بازار هم منوط به فروش مناسب می باشد و فروش مناسب هم در گرو تیراژ بالا و در ادامه توانایی عرضه محصول در بازارهای مختلف و صادرات است. بدین ترتیب می بینیم که مسیر توسعه در صنعت خودروسازی از زنجیره ای از عوامل عبور می کند.
مرزبان راد اذعان کرد: اعمال قیمت های دستوری امکان دارد خودروسازان را در مقطع کوتاهی به واسطه تبعیت از قانون ناچار از فروش با قیمت پایین کند، اما این نحوه قیمت گذاری باعث نزول کیفیت، کاهش رغبت مشتریان و در نتیجه افت فروش خواهد شد.
او در آخر اشاره کرد: نوسانات ارزی و بازار آشفته ارزی هم خودروسازان را در ورود به تحقیق و توسعه، به روزآوری قطعات و تکنولوژی گرفتار تردید می کند؛ ازاین رو می بایست قوانین خارج از صنعت هم دیده شوند و شاهد اصلاح قوانین، نحوه ارتباط میان کارفرما و نیروی کار و افزایش ارتباط صنایع با دانشگاه ها باشیم.
منبع:

1400/08/19
12:17:03
0.0 / پنج
407
تگهای خبر: ارز , استاندارد , ایران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیمان سیمان