معاون وزیر جهادكشاورزی:

مقالات بخش کشاورزی باید منجر به تغییر در این بخش شوند

مقالات بخش کشاورزی باید منجر به تغییر در این بخش شوند

به گزارش سیمان آذربایجان شرقی معاون وزیر جهادکشاورزی در زمینه امور زراعت با تاکید بر اینکه مقالات بخش کشاورزی باید منجر به تغییر در این بخش شوند، اظهار داشت: باید از مقاله محوری دور شویم و سیستم تحقیقات کشور در زمینه کشاورزی را تغییر و بازسازی نماییم.


علیرضا مهاجر روز پنجشنبه، ۱۳ آبان در جلسه پیشرفت جهش تولید در دیمزارها و کشاورزی قراردادی سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ آذربایجان شرقی با حضور رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، مجری طرح گندم کشور، مدیرکل غلات و محصولات اساسی وزارت جهادکشاورزی و رییس سازمان جهادکشاورزی استان، با بان اینکه باید بیش از پیش در عرصه تولید محصولات دیم، کار نماییم، اضافه کرد: هر کدام از اراضی سطح کشور با مساحت های متفاوت و شرایط مختلف دارای خاصیت هایی هستند که نمی توان بصورت کلی برای هر یک تصمیم گیری کرد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، وی با اشاره به لزوم بکارگیری پژوهشگران در این عرصه، اشاره کرد: هر نوع از اراضی، نیازمند اتخاذ یکسری تصمیمات بوده و باید برای هر یک، نسخه متفاوتی را تنظیم کرد.
وی افزود: نتایج تحقیقات در این عرصه باید بصورت پایلوت در نقاط مختلفی از استان به اجرا درآید و وزارتخانه نیز از این اقدام حمایت می کند.
مهاجر با اشاره به اینکه تصور می شود، تعدادی از اراضی دیم که دارای خاک پتاس دار هستند نیازی به کود پتاسه ندارند، اظهار نمود: بطور معمول کشاورزانی که دارای خاک پتاس دار هستند از کود پتاسه استفاده نمی کنند، در صورتیکه تنها کودی که می تواند اثرات تنش های مختلف برای گیاه را کم کند، پتاسه است. برای تعیین راه هایی برای استفاده از این نوع کود در زمینهای دارای پتاسه بایستی طرح هایی بصورت پایلوت اجرا شوند.
معاون وزیر جهادکشاورزی در ادامه بر توجه ویژه استفاده از کود پتاسه در مزارع اصرار کرد و اضافه کرد: اهمیت این مساله در طول ۱۰ سال قبل بالا رفته چونکه حالا با تغییر شرایط اقلیمی، تنش های خشکی، آبی و سرمایی مواجه بوده و در عمل، خاک های اراضی ما مواد غنی و عناصر مهم خودرا از دست داده اند و هیچ چیزی ندارند.
وی افزود: کود پتاسه در بخش باغبانی نیز یکی از عوامل مقاومت گیاه در وضعیت محیطی مختلف بوده و منجر به افزایش نگه داری محصول می شود.
منبع:

1400/08/14
16:51:41
0.0 / 5
339
تگهای خبر: تولید , سیستم , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان