مشاور وزیر جهاد كشاورزی:

حوزه گل و گیاه قابلیت صادرات بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار را دارد

حوزه گل و گیاه قابلیت صادرات بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار را دارد

اصفهان مشاور وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به این که طی سال قبل بیشتر از ۳.۲ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و باغبانی را به دنیا صادر کرده ایم، اظهار داشت: حوزه گل و گیاه قابلیت صادرات بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار محصولات را دارد.شاهین رستم پور، امروز (پنجشنبه- ۱۳ آبان ماه) در چهارمین جشنواره گل و گیاهان زینتی پاییزه در بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان، اظهار نمود: تغییر اقلیم به اجبار ما را به سمت تولید محصولات کشاورزی در فضاهای جدید همچون فضای گلخانه ای برده است.

وی با اشاره به اینکه فضاهای جدید کشت گلخانه ای در استان اصفهان درحال توسعه است، اظهار داشت: استان اصفهان با داشتن بیشتر از ۲ هزار هکتار گلخانه، ۱۰ درصد از فضای گلخانه ای کشور را به خود مختص کرده است.

به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مشاور وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: استان اصفهان بعنوان شاخص ترین استان کشور در تولید و عرضه محصولات کشاورزی مطرح است و محصولات تولیدی آن به کل کشور و خارج صادر می شود.

وی تصریح کرد: ما در تولید محصولات کشاورزی با قابلیت صادرات رشد قابل توجهی داشته ایم و طی سال قبل بیشتر از ۳.۲ میلیارد دلار محصولات کشاورزی و باغبانی را به دنیا صادر کرده ایم.

رستم پور تصریح کرد: طی دو سال قبل با شیوع ویروس کرونا، بیشترین صدمه را حوزه گل و گیاه از این بیماری دید با این وجود این دوره بد طی شده و همچنان فعالان این حوزه پایدار و فعال می باشند.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به رویکرد جهاد وزارت جهاد کشاورزی در خصوص توجه ویژه به بخش باغبانی و گل و گیاه و به علت توانمندی این بخش و وابستگی آن کمتر از سایر بخش هاست درخواست تلاش جدی تر در این عرصه را داریم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: پیشبینی می شود حوزه گل و گیاه قابلیت صادرات بیشتر از ۱۰ میلیارد دلار محصولات را دارد.

آبی که از حوضه زاینده رود رفته باید برگردد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان هم در این مراسم ضمن اشاره به کشاورزی استان که به علت خشکسالی و بارگذاری بیش از اندازه بر منابع آبی زاینده رود امروز وضعیت خوبی ندارد، اظهار نمود: حالا چاره ای به جز مقابله و سازگازی با شرایط رانداریم، اما آبی که از حوضه زاینده رود رفته باید با تلاش مسؤلان برگردانده شود.

مهرداد مرادمند تصریح کرد: استان اصفهان و زاینده رود از این بارگذاری اضافه و بیش از حد صدمه دیده و از طرفی با عنایت به اقلیم خشک و نیمه خشک باید خویش را با شرایط موجود سازگار نماییم که یکی از این راهکار ها توسعه کشت گلخانه ای است.

وی ضمن اشاره به پتانسیل بالای استان اصفهان در کشاورزی، اظهار داشت: اصفهان در تولید محصولات دام و طیور با وجود کم آبی رتبه نخست اول کشور را دارد، همینطور در بحث راه اندازی گلخانه این استان پیشرو کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: در استان اصفهان ۲۳۴ هکتار گلخانه در تولید گل و گیاه زینتی فعال می باشند.

وی درباره فعالیت بازار گل و گیاه سپاهان، اظهار داشت: محصولات فساد پذیر همچون گل و گیاه زینتی باید تقاضا محور باشد نه عرضه محور، ازاین رو مبحث بازاریابی مطمئن و کاهش قیمت تمام شده در این بخش بسیار مهم می باشد.

مرادمند همینطور ضمن اشاره به حضور واسطه ها، اظهار داشت: اگر حضور واسطه ها در بازار گل و گیاه زیاد باشد، باعث گرانی محصول می شود، از طرفی حمل و نقل و هم عامل دیگر محصولات کشاورزی است.

وی کلید موفقیت این صنعت را ایجاد زنجیره ها دانست که در نهایت تولیدکننده هم به سود خواهد رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با تکیه بر این که طی سنوات گذشته کرونا باعث صدمه به مشاغل مختلفی همچون کشاورزی شد، اظهار داشت: خوشبختانه حوزه کشاورزی و این بازار با پشت سر گذاشتن این صدمه به دنبال توسعه است و امیدواریم در فاز سوم این بازار، به مبحث آموزش توجه بیشتری شود.

حذف یارانه گیاهان زینتی در دوران کرونا

رئیس هیات مدیره بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان هم در این مراسم ضمن اشاره به این که امروز چهارمین دوره این جشنواره برگزار می گردد که با عنایت به دو جشنواره شب بو ششمین جشنواره در این محل درحال برگزاری است، اظهار داشت: این بازار در مساحت ۲.۵ هکتار بنا شده و به سالن های مجزا برای گیاهان فصلی، سالن ابزار و نهاده ها و... تقسیم می شود.

مصطفی آدینه اضافه کرد: این مجموعه از سال ۱۳۹۲ پی ریزی شده و در فازهای مختلف با حضور استانداران مختلف افتتاح شده و تنها چند درصد از فاز سوم این بازار تا زمان بهره برداری و افتتاح باقی مانده است، همینطور این بازار باعث اشتغال مستقیم ۴۰۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم ۲۲۰۰ نفر شده است.

وی کم آبی را یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی و بخش کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: عمق چاه های ما از ۵ متر به ۱۴۰ متر افزایش پیدا کرده و از طرفی کیفیت آب آن افت کرده است و باید توجه داشت هر چه از کیفیت آب و خاک کم شود بر گل ها اثرگذار می باشد، ازاین رو خواهان جریان زاینده رود هستیم.

رئیس هیات مدیره بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان با انتقاد بر این که در دوران کرونا یارانه گیاهان زینتی حذف شد، خاطرنشان کرد: مشکل دیگر فعالان این بخش نقدینگی است که به دنبال دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی هستیم اما، نرخ تسهیلات بالا و حتی تا نرخ ۱۷ درصد است.

تولید ۳۰ میلیون گل فصلی و زینتی در خمینی شهر

فرماندار خمینی شهر هم در این مراسم ضمن اشاره به این که نزدیک ۲۰ ماه درگیر میهمان ناخوانده کرونا هستیم، اظهار داشت: شیوع این بیماری علاوه بر فوت خیلی از عزیزان ما، بر اشتغال و اقتصاد کشور اثر گذاشته و یکی از اصنافی که متضرر شده، همین صنف گل وگیاه بود که به علت کنسل شدن خیلی از مراسم ها تقاضا برای گل و گیاه در خانه ها و مراسم ها کم شد.

علیرضا بصیری ضمن اشاره به این که ۳۰ میلیون گل فصلی و زینتی در طول سال در شهرستان خمینی شهر تولید می شود، تصریح کرد: این شهرستان یکی از تولیدکنندگان برتر کشور است، همینطور با تولید سالانه ۱۲ میلیون گل شب بو، اولین تولیدکننده این گل در کشور است.

وی ضمن اشاره به فعالیت بیشتر از ۴۰۰ واحد گلخانه ای در ۸۰ هکتار فضا در این شهرستان، اظهار نمود: دراین گلخانه ها بیشتر از ۳ هزار اشتغال مستقیم و دو هزار شغل غیرمستقیم بوجود آمده که با فراهم شدن فضا و سرمایه گذاری بیشتر امکان فعالیت و اشتغال بیشتری وجود دارد.

فرماندار خمینی شهر ضمن اشاره به این که بیشتر از ۵۰ نوع گل در بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان تولید می شود، اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته امیدواریم قطعه A و C این بازار وارد کار شود.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد تولیدات گل و گیاه این شهرستان به سراسر کشور صادر می شود و صادرات خارج کشور هم داریم، اظهار داشت: علیرغم مشکلات کم آبی و خشکسالی این شهرستان ظرفیت خوبی در تولید گل و گیاه دارد.

بصیری در انتها با تکیه بر لزوم اهتمام مردم این شهرستان در واکسیناسیون کرونا، اظهار داشت: امیدواریم مردم تزریق واکسن را به تاخیر نیندازند و با تزریق آن در مقابل ویروس کرونا مصون بمانند.
1400/08/13
20:37:39
0.0 / 5
139
تگهای خبر: آموزش , بازار , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان