پیامد جایگزینی یارانه نقدی با ارز دولتی

جهش هزینه ها و یارانه ای که به جیب اقشار ضعیف نمی رسد!

جهش هزینه ها و یارانه ای که به جیب اقشار ضعیف نمی رسد!

یک کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه ارز دولتی، تنها رانتی است که به جیب مردم می رود، اشاره کرد: قطع ارز دولتی شوک قیمتی وارد میکند که احتمالاً هزینه غذا به ازای هر خانوار در ماه حدود دو میلیون تومان افزوده می شود، اما دولت به این میزان یارانه نقدی پرداخت نمی کند و هر چقدر هم که یارانه بیشتری پرداخت کند، موجب تورم اجاره خانه و سایر هزینه های خدماتی می شود و در نهایت به جیب صاحبخانه، بخش حمل و نقل و غیره می رود، نه اقشار ضعیف.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، ابتدای سال ۱۳۹۷ دولت به واردات همه کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داد، اما از مرداد همان سال این ارز فقط به کالاهای اساسی اختصاص یافت. البته طی سالهای اخیر اختصاص این ارز برای واردات بیشتر کالاهای اساسی مثل شکر، روغن، حبوبات و غیره حذف شد و حالا فقط برای چهار نهاده دامی شامل کنجاله سویا، ذرت، جو و دانه سویا و همین طور روغن خام پرداخت می شود.
همچون نقدهایی که به این طرح وارد شده افزایش قیمت کالاهای اساسی با وجود دریافت ارز دولتی و همین طور فراهم کردن شرایط رانت و فساد است؛ تا جایی که در سالهای قبل با پرونده های قضایی زیادی در این عرصه برای کسانی که ارز دولتی دریافت و آنرا صرف موارد دیگر کردند، مواجه بودیم و حالا هم بنظر می رسد مجلس عزم خودرا جمع کرده که این یارانه را قطع کند. اما پرداخت این یارانه ابعاد دیگری هم دارد که تا حالا کمتر به آن پرداخته شده است.
در این رابطه، احسان سلطانی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اقتصاد ایران پر از رانت است. حتی کشاورز در ایران رانت آب دارد. صنایع دیگر همچون پتروشیمی، فولاد، کاشی و غیره هم از رانت انرژی و مواد معدنی ارزان استفاده می نمایند. تنها رانتی که مردم از آن استفاده می نمایند همین ارز دولتی است که مورد هجمه قرار می گیرد.
آیا ارز دولتی بی فایده بود؟
البته بگفته وی در این شکی نیست که قسمتی از این منابع ارز دولتی اتلاف می شود، اما اتلاف همیشه و در همه کارها وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی همین طور درباره این انتقاد که گفته می شود قیمت کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز دولتی باز هم افزایش داشته است، اظهار داشت: ما شاهد بودیم قیمت روغن، شکر و سایر کالاهایی که ارز دولتی برای آنها حذف شد، جهش پیدا کرد؛ بدین سبب در قیمت هم تاثیر گذار بود. بطور کلی ارز دولتی یکی از پارامترهای موثر در قیمت است و هزینه های حمل و نقل، کارگر و سایر مواد اولیه نیز در قیمت تمام شده کالاها تاثیر دارد. برای مثال قیمت آب معدنی هم که ارز دولتی دریافت نمی کند، طی سالهای اخیر چند برابر شده است.
سلطانی درباره نتایج حذف ارز دولتی اظهار داشت: مقایسه شاخص قیمت های جهانی غذا که از طرف فائو منتشر می شود، نشان میدهد که قیمت جهانی مواد غذایی نسبت به سال قبل ۴۰ درصد بیشتر شده است؛ بدین سبب اگر ارز دولتی برداشته شود، فشار عظیمی به خانوارها وارد خواهد شد.
وی ادامه داد: اگر دولت ها نمی توانند جلوی فساد را بگیرند و حتی نهاده های دامی را به درستی توزیع کنند، چه کارکردی دارند؟
احتمال مواجهه با مرغ ۶۰ هزار تومانی
این کارشناس اقتصادی با اعلان اینکه حذف ارز دولتی احتمالاً قیمت مرغ را به بالای ۶۰ هزار تومان می رساند، اشاره کرد: یارانه نقدی نمی تواند این افزایش قیمت را جبران کند. خصوصاً با توجه به این که بخش مهمی از جمعیت، کم درآمد و فقیر شده اند. در آمد ۱۰ میلیون تومانی یک کارمند معادل ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است که در مقابل هزینه ها خصوصاً هزینه اجاره خانه قابل توجه نیست.
ایرادات یارانه نقدی
وی همین طور درباره معایب پرداخت یارانه نقدی اظهار نمود: قطع ارز دولتی شوک قیمتی وارد میکند که احتمالاً هزینه غذا به ازای هر خانوار در ماه حدود دو میلیون تومان افزوده می شود، اما دولت به این میزان یارانه نقدی پرداخت نمی کند و هر چقدر هم که یارانه بیشتری پرداخت کند، موجب تورم اجاره خانه و سایر هزینه های خدماتی می شود و در نهایت به جیب صاحبخانه، بخش حمل و نقل و غیره می رود.
البته بگفته این کارشناس اقتصادی، دلار ۲۷ هزار تومانی دو برابر نرخ واقعی است. هم اکنون نرخ واقعی دلار باید حدود ۱۳ هزار تومان باشد. هرچقدر دولت یارانه نقدی بدهد یا به حقوق اضافه کند منجر به تورم می شود و به جیب اقشار پایین نمی رود. راهکار مشکلات این است که قیمت دلار واقعی شود.
وی ادامه داد: در شرایطی که منابع ارزی کشور محدود است، همه کالاهای خارجی به آسانی در بازار یافت و ارز به شکل های مختلف برای قاچاق کالا یا حتی خرید خانه در ترکیه از کشور خارج می شود و مجموع این شرایط موجب افزایش نرخ ارز می شود. اگر این شرایط کنترل شود و دولت در بازار ارز خالت نکند، نرخ ارز واقعی می شود. نقش دولت ها باید جلوگیری از هرج و مرج باشد، اما شاهد می باشیم که دولت ها در ایران عملا کارگزار رانت خواران شده اند و در امتداد همین هدف و منافع خصولتی ها و رانت خورها، نرخ ارز را بالا نگه داشته اند. این مسئله ربطی به جبران کسری بودجه دولت ندارد؛ چونکه دولت مشکل کسری بودجه را با حذف یارانه های پنهان مثل انرژی هم می تواند برطرف کند.1400/08/13
12:16:28
0.0 / 5
324
تگهای خبر: اجاره , ارز , ایران , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیمان سیمان