دبیر ستاد توسعه زیست فناوری مطرح كرد

حمایت معاونت علمی از 3 واکسن کرونا

حمایت معاونت علمی از 3 واکسن کرونا

به گزارش سیمان دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از حمایت 358 محصول به ارزش 231.7 میلیارد تومان آگاهی داد و اظهار داشت: علاوه بر آن این ستاد، 3 واکسن کرونا به میزان 37 میلیارد تومان را مورد حمایت قرار داده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی امروز در مراسم رونمایی از داروی درمان روماتوئید آرتریت با تاکید بر این که رقابت در اقتصاد زیستی جهانی در دهه های گذشته تشدید شده است و کشورهای خارجی، فناوری و مالکیت معنوی را از ایالات متحده ربوده اند، اضافه کرد: بعنوان نمونه دولت چین طی چند سال قبل توانسته شکاف خودش را با آمریکا در زمینه بیوتکنولوژی کاهش دهد؛ بدین جهت دولت آمریکا شرکت های چینی در رابطه با پروژه بانک ژن «سین کیانگ» را در فهرست سیاه قرار داده است.
وی اظهار نمود: مقامات نگرانند که آزمایش گسترده کروناویروس فرصتی را برای شرکت های در رابطه با دولت چین فراهم آورد تا پایگاه های داده عظیم DNA را برای تحقیقات و همین طور نظارت مبتنی بر ژنتیک جمع آوری کنند.
قانعی با اعلان اینکه پژوهشگران معتقدند بیوتکنولوژی برای آمریکا امنیت ملی و قدرت رقابت اقتصادی را به ارمغان آورده است، تصریح کرد: بدین جهت طبیعی است که امریکا مانع پیشرفت بیوتکنولوژی در کشورهای دیگر شود.
وی اشاره کرد: ۵۰ درصد پتنت های بیوتکنولوژی ثبت شده در جهان از سال ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۱۳ متعلق به آمریکا است و این مساله نشان میدهد که آمریکا می داند قدرت دقیقا در چه جایی قرار دارد.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با اعلان اینکه این در حالیست که کشورهای جهان در سالهای اخیر دریافتند مسیر پیشرفت از فناوری زیستی عبور می کند، اشاره کرد: این کشورها دریافتند که بیوتکنولوژی می تواند اقتصادی پویا و ثروت را برایشان بوجود آورد، بر این اساس است که کشوری مانند چین بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه بیوتکنولوژی انجام داده است.
بگفته وی کشور چین در دوره دو ساله ۲۱۰۷ تا ۲۰۱۹ به میزان ۴۵ میلیارد دلار در شرکت های بیوتکنولوژی سرمایه گذاری خطرپذیر کرده است. همین طور در کشور آلمان از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰، به میزان ۳۳ میلیارد دلار روی فناوری زیستی سرمایه گزاری نموده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اعلان اینکه طبیعی است ایالات متحده امریکا نمی خواهد قدرت راهبردی خودش را در زمینه بیولوژیک از دست دهد، اظهار داشت: البته که یک شرکت داروسازی سوئیسی تنها در سال ۲۰۱۸ به میزان ۱۱ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده است.
امنیت غذایی یک برای دنیای کنونی
قانعی با اشاره به اهمیت امنیت غذایی در دنیا اظهار داشت: اگر امروز بیوتکنولوژی بعنوان راهبردی ترین مفهوم در بین فناوری ها شناخته می شود، به سبب این است که امنیت قرن ۲۱ در زمینه سلامت و غذایی با فناوری زیستی گره خورده است.
وی اشاره کرد: با افزایش سرانه مصرف گوشت، مصرف جهانی پروتئین از سال ۱۹۷۰ بیش از دو برابر شده که پیش بینی می شود این میزان تا سال ۲۰۳۰ به میزان ۶۰ درصد دیگر اضافه شود.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری، حوزه امنیت غذایی را یک ضرورت دانست و اشاره کرد: تحقیقات مختلفی نشان میدهد ورود فناوری زیستی به حوزه امنیت غذایی می تواند سرعت تولید را بالا ببرد و ورود بخش خصوصی به امنیت غذایی می تواند کاملا سود ده باشد.
ماموریت معاونت علمی برای کسب ثروت و رفاه عمومی
قانعی، حوزه های زیست فناوری صنعتی، زیست فناوری کشاورزی، محیط زیست، تجهیزات و کیت، واکسن انسانی، خوراک و مکمل های دام، طیور و آبزیان، داروها و روش های درمانی زیستی، داروهای شیمیایی و مواد اولیه دارویی و واکسن های حیوانی را همچون کارهای ستاد زیست فناوری معاونت علمی نام برد و افزود: در این ستاد موضوعات ترویج و آموزش، پژوهش، گسترش زیرساخت و توسعه فناوری در پیش گرفته شده تا بتوانیم از زیست فناوری در امتداد رفاه عمومی و کسب ثروت گام برداریم.
قانعی با اشاره به حمایت های ستاد زیست فناوری اظهار داشت: تا حالا ۳۵۸ محصول به میزان ۲۳۱.۷ میلیارد تومان (۸۹۴.۴ میلیون دلار) توسط ستاد توسعه زیست فناوری در زمینه دارو، مواد اولیه و ملزومات دارویی و همین طور ۳ واکسن کرونا به میزان ۳۷ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۳۵۳.۲ میلیون دلار از طرف ستاد توسعه زیست فناوری مورد حمایت قرار گرفته است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری همین طور با اشاره به میزان حمایت ها از تولید واکسن های انسانی و مواد اولیه اظهار داشت: همین طور ۱۱ محصول به ارزش ۵۴.۶ میلیارد تومان با پتانسیل ارزی ۱۸۲.۴ میلیون دلار مورد حمایت قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: در زمینه دارو، مواد اولیه حد واسط شیمیایی و استانداردهای دارویی ۹۰ محصول و ۲۲۱ استاندارد به میزان ۵۳ میلیارد تومان از طرف ستاد زیست فناوری حمایت شده که پتانسیل ارزی این حمایت برابر با ۲۴۴.۶ میلیون دلار بوده است.
قانعی اضافه کرد: همین طور ۳۳ دارو و فرآورده های بیولوژیکی به میزان ۸۷.۱ میلیارد تومان و پتانسیل ارزی ۱۱۴.۲ میلیون دلار توسط ستادمورد حمایت قرار گرفته است.
دستاوردهای زیست فناوری ایران
وی با اشاره به دستاوردهای زیست فناوری ایران توسط پژوهشگران کشور اظهار داشت: تا حالا ۱.۴ میلیارد دلار بواسطه دستاوردهای زیستی پژوهشگران کشور صرفه جویی ارزی سالانه در قالب تولید ۲۶ داروی زیستی به وجود آمده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری اشاره کرد: ۹.۵درصد درآمد شرکت های دانش بنیان از محل شرکت های فعال در زمینه زیست فناوری است.
وی افزود: بیش از ۶۰ درصد صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان به شرکت های فعال در زمینه زیست فناوری اختصاص دارد که این یکی از دستاوردهای حوزه زیستی بشمار می رود.
قانعی اظهار داشت: ایجاد ۲۳ شتاب دهنده در زمینه مواد اولیه دارویی، داروهای بیولوژیک، تولید واکسن انسانی و حیوانی، صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، پروبیوتیک و تجهیزات پزشکی از دیگر دستاوردهای بیوتکنولوژیک کشور شمرده می شود.
وی ادامه داد: کسب رتبه نخست تولید محصولات زیست فناوری و واکسن در غرب آسیا، حضور در بین ۵ کشور تولید کننده محصولات زیست فناوری در آسیا، ایجاد مراکز نوآوری، کسب رتبه علمی دوازدهم در سطح جهان و اول در سطح منطقه از دستاوردهای پژوهشگران در زمینه زیستی بشمار می رود.
منبع:

1400/08/06
20:30:40
0.0 / پنج
424
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , ایران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان