نیمی از کارآفرینان زن شکست خوردند!

نیمی از کارآفرینان زن شکست خوردند!

سیمان: عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید تداوم انتشار کرونا زیر سایه شرایط تحریمی سبب افزایش فشار بر کارآفرینان و به صورت خاص زنان کار آفرین شده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، از حدود یک سال و نیم پیش، ایران رسما شیوع کرونا را تایید و از آن زمان در ماه های مختلف با این ویروس درگیر بوده است. در کنار تبعات اجتماعی و فشار بر نظام سلامت، کرونا اقتصاد ایران را هم مانند خیلی از کشورها تحت تأثیر قرار داده است.
در ماه های گذشته، دولت بارها مجبور شده برای کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا، خیلی از واحدهای صنفی را تعطیل یا نیمه تعطیل کند و تکرار این شرایط سبب شده خیلی از سرمایه گذاران عملا امکان ادامه کار نداشته باشند.
هر چند با سرعت گرفتن روند واکسیناسیون و عبور کشور از موج پنجم کرونا، امید به بازگشایی کامل کسب و کارها و کاهش محدودیت های کرونایی افزایش پیدا کرده و این مورد می تواند برای صاحبان کسب و کارها نتایج مثبتی به همراه داشته باشد اما خیلی از سرمایه گذاران امکان تداوم فعالیت خویش را از دست داده اند و بنا بر اعلام عضو اتاق بازرگانی تهران، در بین آنها زنان کارآفرین بسیاری هم قرار دارند.
سیده فاطمه مقیمی با اشاره به اینکه زنان کارآفرین به علت آنچه که وی، داشتن سرمایه و پشتوانه کمتر در جامعه عنوان نمود، صدمه بسیار بیشتری از تلاطمات اقتصادی در کشور دیده اند، به سایت اتاق تهران اظهار داشت: زنان فعال اقتصادی به واسطه آنکه توان محدودی در تأمین وثایق دارند، در دریافت تسهیلات بانکی با موانع جدی روبه رو هستند. امروز اگر یک بانوی کارآفرین متقاضی استفاده از تسهیلات بانکی باشد باید به تنهایی و رأسا سند ملکی در رهن بانک بگذارد که با عنایت به عرف جامعه ایران و اجازه ای که باید از همسر یا پدر داشته باشد، سخت و تا حدودی ناممکن به نظر می آید.
وی ادامه داد: از دیگر مصائبی که زنان کارآفرین در ایران با آن مواجهند، دشواری برای برقراری ارتباط با شرکای خارجی و امکان مذاکرات مستقیم با آنان در خارج از کشور است، به صورتی که یک بانوی تاجر برای خروج از کشور با هدف مذاکره با شرکتهای خارجی، احتیاج به دریافت اجازه خروج از همسر یا پدر خود دارد که این هم به چالشی برای این بخش از جامعه اقتصادی کشور تبدیل گشته است.
رئیس کانون زنان تاجر ایران با این توضیح که ورود بانوان به فعالیتهای اقتصادی و باشگاه کارآفرینی کشور، طی دست کم یک دهه اخیر، شتاب گرفته و این بخش از جامعه کوشیده است که سهم بیشتری در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد، خاطرنشان کرد که به رغم علاقمندی و جهش رخ داده در حضور زنان در حوزه های مختلف اقتصادی، موانع پیش روی فعالیت آنان باید برداشته شود و با عنایت به آنکه زنان کارآفرین از توان سرمایه ای و حمایتی کمتری برخوردار می باشند، مشوق ها و تسهیلات بیشتر و متنوعی باید برای آنان فراهم گردد.
منبع:

1400/08/05
20:02:28
0.0 / پنج
482
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیمان سیمان