در نیمه نخست امسال

سرمایه گذاری خارجی بیش از 2 و نیم برابر شد

سرمایه گذاری خارجی بیش از 2 و نیم برابر شد

سیمان: در شش ماه نخست امسال حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت نسبت به زمان مشابه سال قبل 161 درصد رشد داشته، کشور غنا بیشترین حجم سرمایه گذاری را در کشور انجام داده و سیستان و بلوچستان نیز بیشترین سرمایه را جذب کرده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در شش ماهه نخست امسال، ۱۱۳ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از دو میلیارد و ۶۱۴ میلیون دلار در کل کشور تصویب شده که از لحاظ تعداد ۸۸ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است. البته ۷۴ مورد از کل طرح ها با حجم سرمایه گذاری دو میلیارد و ۲۲۷ میلیون دلار، یعنی حدود ۸۵ درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.
همین طور از این تعداد در بخش های صنعت، معدن و تجارت، ۲۷ مورد درحال بهره برداری و مابقی درحال طی مراحل اجرائیست.
بر طبق این آمار، سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در طول این مدت نسبت به زمان مشابه سال پیش از لحاظ تعداد ۵۱ و از نظر ارزش ۱۶۱ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه ها، سهم بخش صنعت ۷۰، معدن ۳سه و تجارت یک درصد بوده است.
در این میان از بین ۷۴ مورد سرمایه گذاری خارجی در این بخش، ۲۲ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۲۹ شرکت به طور مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۳ مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می شود.
مهم ترین گروههای کالایی سرمایه پذیر
برمبنای اطلاعات انتشار یافته از طرف وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروههای ساخت مواد و محصولات شیمیایی با یک میلیارد و ۷۸۷ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۳۶۸ میلیون دلار، ساخت رادیو، تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۲۲۳ میلیون دلار، ساخت محصولات از توتون و تنباکو با ۷۴ میلیون دلار بوده است.
پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای غنا با یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، امارات با ۳۶۸، افغانستان با ۲۰۸، هلند با ۷۹ و ترکیه با ۳۷ میلیون دلار هستند.
کرمان صدرنشین جذب سرمایه خارجی
در این میان، استانهای سیستان و بلوچستان ۸۱، کرمان ۱۱، زنجان ۴، مرکزی ۲ و آذربایجان شرقی ۲ درصد از حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.
سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همین طور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.
منبع:

1400/08/03
21:45:24
0.0 / پنج
513
تگهای خبر: ارز , تجارت , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیمان سیمان