بعد از دو سال وقفه در جلسات كمیسیون اقتصادی مشترك؛

وزیر اقتصاد ترکمنستان هفته بعد به دیدار رستم قاسمی می آید

وزیر اقتصاد ترکمنستان هفته بعد به دیدار رستم قاسمی می آید

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان پس از 2 سال وقفه هفته آتی در تهران انجام می شود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، احمد قربان اف سفیر ترکمنستان در ایران از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان آگاهی داد و اظهار داشت: شانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در ایام آتی در تهران برگزار می شود.
به گفته قربان اف، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر اقتصاد ترکمنستان ریاست این کمیسیون را بر عهده خواهند داشت.
پیش بینی می شود در این کمیسیون دو طرف یادداشت تفاهم همکاری در حوزه های سوآپ گاز، برق و انرژی، مصالح ساختمانی و آهن آلات و فولاد، ترانزیت ریلی و جاده ای کالا امضا کنند.
لازم به ذکر است پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در مهرماه ۱۳۹۸ در عشق آباد انجام شد که به سبب آن تفاهم نامه اقتصادی فیمابین دو کشور به امضا رسید.
گفتنی است روابط حمل و نقلی ایران از زمان شیوع ویروس کرونا قطع شده و امکان تردد کامیون های دو کشور به عمق خاک های یکدیگر وجود ندارد.
از ۴ مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان تنها ۳ مرز سرخس، لطف آباد و اینچه برون باز هستند ولی جابه جایی کالاها بصورت انتقال یدک ها میان دو کامیون (Back to Back) انجام می شود؛ مرز باجگیران نیز کاملاً مسدود است.
جابه جایی واگن ها نیز در مرز ریلی سرخس بصورت تعویض بوژی قطارها (چرخ و محور) یا انتقال واگن ها صورت می گیرد.
آخرین نشست مشترک اقتصادی سال ۱۳۹۸ به ریاست محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی در تهران برگزار شده بود.

1400/07/28
09:38:20
0.0 / پنج
486
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیمان سیمان