وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد

هدفگذاری برای رسیدن به رشد صنعتی ۱۲ درصدی در سال آینده

هدفگذاری برای رسیدن به رشد صنعتی ۱۲ درصدی در سال آینده

به گزارش سیمان وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اشاره به اینکه پیوستن کامل به پیمان اوراسیا در دستور کار است، اظهار داشت: رشد ۱۲ درصد در بخش صنعت و معدن در سال آینده را هدفگذاری کرده ایم که در واقع با استفاده از ظرفیت های داخلی امکان پذیر است و همان رشد صنعتی سال ۱۳۹۷است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا)، سیدرضا فاطمی امین در نشست هیأت نمایندگان اتاق ایران با بیان این مطلب، اضافه کرد: افق ما باید به سمت توسعه تجارت بین المللی باشد، واردات، صادرات و واسطه گری در مفهوم بزرگتر تجارت بین المللی قرار می گیرند.
افزایش رایزنان بازرگانی به ۱۲۰ رایزن در ۱۴۰۲
وی با اشاره به اینکه ما بعنوان دولت باید زیرساختهای لازم برای این کار را فراهم نماییم، خاطرنشان کرد: یکی از زیر ساخت ها رایزنان بازرگانی است که سال جاری ۶ رایزن داریم، سال آینده این تعداد را به ۶۰ و سال ۱۴۰۲ به ۱۲۰ رایزن خواهیم رساند.
پیوستن کامل به پیمان اوراسیا در دستور کار است
وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور اظهار داشت: برای پیوستن کامل به موافقت نامه اوراسیا هم تمدید نامه لازم تدوین شده است تا به صورت کامل به این پیمان بپیوندیم.
هزینه کرد منابع صندوق توسعه ملی برای فاینانس خارجی و اعتبار خریدار
فاطمی امین اختصاص منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری در ایران را اشتباه دانست و اضافه کرد: بهترین راه هزینه کرد این منابع برای فاینانس خارجی (اعتبار خریدار) است، یعنی صادر کننده خارجی را تأمین مالی نماییم تا از ایران کالا بخرد.
او همینطور به مبحث پیچیدگی های اقتصادی کالاهای صادراتی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: نباید کالاهایی صادر نماییم که اغلب کشورها هم می توانند آنرا صادر کنند، باید زیرساخت های لازم را برای صدور کالاهای با پیچیدگی های اقتصادی فراهم نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به موضوعات ارزی سال ۱۳۹۷ بیان نمود: در آن سال به خاطر تحریمها و کمبود درآمدهای ارزی مبحث تعهدات ارزی عنوان شد که این مورد باید برای یک دوران گذار مطرح می شد و حداکثر یک ساله تمام می شد، اما متاسفانه تابحال ادامه داشت.
از سال آینده هیچگونه تعهد ارزی نخواهیم داشت
فاطمی امین ضمن اشاره به ابلاغیه صادر شده از جانب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، یادآوری کرد: این ابلاغیه در مورد رفع تعهدات ارزی بسیار کارگشا بود و انشالله از سال آینده هیچگونه تعهد ارزی نخواهیم داشت که در این راستا حضور و همکاری بخش خصوصی راهگشاست.
وی با اشاره به اینکه سهم تحریم ها بسیار ناچیز است، اظهار داشت: تحریم ها به آسانی قابل حل هستند، سازمان توسعه تجارت ایران در جهت تسهیل امور صادرکنندگان از هیچ کوششی فروگذاری نخواهد کرد.
وزیر صمت با اشاره به اینکه مشکل فنی و فناوری برای توسعه اقتصادی نداریم، اظهار داشت: هیچ گونه چالش فناورانه که کار را قفل کرده باشد نداریم، مشکل تأمین منابع هم نداریم و جدول مصارف برای رشد های سال آینده را تدوین کرده ایم.
برنامه داریم تا اقتصاد ایران را از دلاری بودن خارج کنیم
فاطمی امین با اشاره به اینکه ساز و کارهای لازم باید اصلاح گردد، اظهار داشت: برنامه داریم تا اقتصاد ایران را از دلاری بودن خارج نماییم، بعنوان نمونه ۴۰ درصد قیمت خودرو در ارتباط با محصولاتی است که در داخل تولید می شود اما قیمت آنها وابسته به دلار است که باید این رابطه با دلار را قطع نماییم.
رابطه افزایش دلار با قیمت فولاد قطع شده است
وی خاطرنشان کرد: در مورد فولاد این اتفاق افتاده است، میلگرد، شمش و ورق با حقیقت های داخلی اقتصاد ایران تعیین قیمت می شوند نه با بالا رفتن ارزش دلار. همینطور عرضه های ۱۲ ماهه برای فولاد، پتروشیمی و مس خواهیم داشت، عرضه های ۱۲ ماهه سبب پیشبینی پذیری و ثبات محصولات قیمت مختلف می شود.
فاطمی امین همینطور اظهار داشت: برنامه های ابلاغی استقرار دولت الکترونیک برای وزارت صمت را می خواهیم تا آخر سال نهایی نماییم.
تدوین آمایش صنعتی، معدنی و تجاری برای تمام شهرستان های کشور
وی خاطرنشان کرد: برای تمامی شهرستان ها نقشه راه خواهیم داشت و پروژه ها، ظرفیت ها و توانمندی های آنها برای سرمایه گذاری را مشخص خواهیم کرد که موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی این مورد را پیش می برد. وظیفه ما این است که به جایی برسیم فعالان اقتصادی به جز بحث بازاریابی و مسائل داخلی بنگاه هیچ گونه مشکلی نداشته باشند.
منبع:

1400/07/26
08:17:02
0.0 / 5
352
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سیمان سیمان