اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

اعلام آمادگی ایران برای از سرگیری صادرات به عربستان

به گزارش سیمان معاون توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت می گوید در صورت کاهش تنش ها میان ایران و عربستان سعودی، صادرکنندگان ایرانی می توانند سهمی قابل قبول از بازار این کشور در اختیار بگیرند.


فرهاد نوری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در زمانی که روابط سیاسی میان ایران و عربستان سعودی حسنه بود، صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور فعالیت داشتند و امروز هم در صورتیکه مذاکرات میان دو کشور به نتایج مثبت برسد، بطور قطع تجار ایرانی توان آنرا خواهند داشت که در این بازار بزرگ فعال شوند و میتوان برای آن برنامه ای ویژه تدارک دید.
وی ضمن اشاره به درآمد نفتی بالای عربستان سعودی اظهار داشت: بازار این کشور از نظر کالاهای مصرفی بسیار گسترده است و با عنایت به نزدیکی فرهنگی، مبحث حج و بقاع متبرکه و حضور قدیمی تجار ایرانی در بازار این کشور، صادرکنندگان ما ذائقه این بازار را می شناسند و بطور قطع در صورت نتیجه بخش شدن مذاکرات، میتوان انتظار داشت که در این بخش تحولی ویژه به وجود آید.
معاون سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه توسعه صادرات به کشورهای همسایه، یکی از اولویت های اصلی این سازمان در دوره جدید خواهد بود، بیان نمود: یکی از بازارهایی که می تواند برای ما ظرفیتی بسیار گسترده را فعال کند، بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس است و ما به صورت ویژه بحث گسترش حضور در این بازار را پیگیری می نماییم.
نوری افزود: ما در سالهای گذشته با خیلی از کشورهای حاشیه خلیج فارس رابطه تجاری داشته ایم اما با با عنایت به گستردگی بازار آنها و حجم وارداتی که دارند، حضور صادرکنندگان ایرانی می تواند به شدت گسترش یابد. ما در حوزه های مختلف و در تولید و صادرات کالاهایی که نیازی جدی در این کشورها وجود دارد، بسیار توانمندیم و میتوان برای این بخش کارهایی جدی را دنبال کرد.
وی تصریح کرد: با عنایت به هدف گذاری کلان صورت گرفته در دولت و برنامه ریزی وزارت صمت، ما در دوره چهار ساله تا افق ۱۴۰۴ باید نسبت به افزایش صادرات غیر نفتی و گسترش حضور ایران در این بازارها اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم. در این بین استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه و منطقه اولویت نخست ما خواهد بود و در سایر بازارها هم با عنایت به توان اقتصادی کشور فعال خواهیم شد.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، به دنبال افزایش تنش های سیاسی میان ایران و عربستان سعودی در سالهای گذشته، تجارت مشترک میان دو کشور عملا متوقف شده است. این در شرایطی است که قبل از آن صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور عربی فعالیت داشتند.
در ماه های گذشته گمانه زنی های فراوانی درباره آغاز گفت و گوهای مشترک میان مقامات دو کشور برای کاهش تنش های سیاسی مطرح شده که برخی مقامات رسمی هم آنرا تایید کرده اند؛ هرچند هنوز جزییاتی از این گفت و گوها منتشر نشده است.1400/07/19
10:33:06
0.0 / پنج
411
تگهای خبر: ایران , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان