شروط کاهش نرخ ارز

شروط کاهش نرخ ارز

سیمان: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعتقاد دارد کاهش نرخ ارز چند پیش زمینه مهم نیاز دارد و نمی توان انتظار داشت که قیمت دلار با دستور پایین بیاید.


عباس آرگون در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بر خلاف برخی تصورات، وقتی از ارز صحبت می نماییم، از یک بازار و عرصه اقتصادی حرف می زنیم که بطور قطع مختصات خاص خویش را دارد و مانند هر بازار دیگری از شرایط اقتصادی و تغییرات این حوزه تأثیر می پذیرد.
وی با اشاره به نرخ بالای تورم در اقتصاد ایران، بیان کرد: همانطور که نرخ تورم سبب افزایش قیمت در خیلی از بازارها می شود و از مسکن و خودرو تا مرغ و تخم مرغ از آن تأثیر می پذیرند، بازار ارز هم اینگونه است. یعنی در شرایطی که اقتصاد ایران تورمی ۴۰ درصدی دارد، نمی توان انتظار داشت که قیمت ارز ثابت بماند یا کم شود.
عضو اتاق تجاری تهران با تاکید بر این مساله که کاهش نرخ ارز با شیوه دستوری راه به جایی نمی برد، توضیح داد: ما حد فاصل سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ شاهد سرکوب نرخ ارز بودیم. یعنی با وجود آنکه اقتصاد ایران با تورم مواجه بود و قیمت ها افزایش می یافتند، نرخ ارز ثابت بود؛ بدین جهت وقتی این سرکوب متوقف گردید، با یک شوک ارزی و افزایش جدی قیمت ها مواجه شدیم، از ین جهت، پایین آوردن دستوری قیمت، تنها به تاخیر در افزایش نرخ و سپس یک شوک جدید منجر خواهد شد.
آرگون با اعلان اینکه بازار ارز هم تابع عرضه و تقاضاست، اظهار داشت: در سالهای قبل با تحریم های آمریکا مواجه بودیم و همین مبحث دسترسی ما به درآمدهای ارزی را تحت تأثیر قرار داده است. یک سوی این ماجرا دولت می باشد که عملا امکان دسترسی به بخش مهمی از درآمدهای ارزی خویش را از دست داده و یک سوی دیگر هم بخش خصوصی است که هرچند بخش مهمی از ارز حاصل از صادرات خویش را به کشور بازگردانده اما از یک سو باتوجه به تحریم ها مجبور هزینه بیشتری برای تولید و صادرات شده و از طرف دیگر بازگشت ارز را با دشواری هایی فراوان نهایی کرده است.
وی افزود: اگر بخواهیم نرخ ارز پایین بیاید، از سویی باید برای تحریم ها و محدودیت ها چاره ای پیدا نماییم تا با افزایش عرضه، قیمت کاهش پیدا کند و از طرف دیگر با برطرف نمودن مشکلات زیرساختی اقتصاد ایران مانند تورم، افزایش قیمت ارز را هم مانند دیگر بازارها کند نماییم. در غیر این صورت و با دستور و اجبار بطور قطع راه به جایی نخواهیم برد.
بگفته آرگون، آنچه در بازار ارز بیشترین اهمیت را دارد، ثبات در نرخ و پیش بینی پذیری آینده است، یعنی سیاست ها باید به سمتی برود که از سویی شوک قیمتی محدود شود و از سوی دیگر، برای سرمایه گذار امکان پیش بینی از آینده و تحلیل شرایط ایجاد شود.
به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، بعد از آغاز دور جدید تحریم های آمریکا، نرخ دلار در ایران روندی افزایش به خود گرفت و امروز در کانال ۲۷ و ۲۸ هزار تومان معامله می شود.
دولت برای مدیریت بازار، سه قیمت دولتی، نیمایی و بازار آزاد را تعریف کرد که نرخ نخست برای واردات کالاهای اساسی، نرخ دوم برای معامله میان صادرکننده و واردکننده و نرخ سوم در بازار اجرایی می شود.
هرچند با روی کار آمدن بایدن در امریکا، نرخ ارز در ایران قدری کم شد اما بنظر می رسد بازار فعلاً تا آن زمان که تکلیف مذاکرات هسته ای و احیای برجام روشن نشود، در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کند.
منبع:

1400/07/16
14:17:51
0.0 / 5
364
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیمان سیمان