تولید یک عدد تخم مرغ برای مرغدار چقدر هزینه دارد؟

تولید یک عدد تخم مرغ برای مرغدار چقدر هزینه دارد؟

سیمان: رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار می گوید قیمت تمام شده هر عدد تخم مرغ با در نظر گرفتن سود متعارف مرغدار، درب مرغداری 1227 تومان و قیمت هر شانه آن 38 تا 39 هزار تومان است. این که تخم مرغ دانه ای 2000 تومان به دست مصرف کننده می رسد نتیجه دلال بازی و شفاف نبودن سیستم توزیع است.حمید کاشانی در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه قیمت هر دانه تخم مرغ درب مرغداری برای مرغداران ۱۰۹۶ تومان تمام می شود، اظهار داشت: با ۱۲ درصد سود متعارف مرغدار قیمت آن ۱۲۲۷ تومان و با ۲۵ درصد سودی که سازمان حمایت برای شبکه توزیع و حمل و نقل در نظر گرفته است قیمت تمام شده تخم مرغ درب مغازه ۱۵۳۵ تومان است. همین طور هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی هم برای مرغداران ۳۸ تا ۳۹ هزارتومان تمام می شود.

وی افزود: قیمت مصوب تخم مرغ همچنان قیمت سال قبل است و با وجود نامه های بسیاری که به وزارت جهاد کشاورزی و ستادتنظیم بازار ارسال و در آنها درخواست کردیم که قیمت تخم مرغ اصلاح گردد و به قیمت های واقعی برسد اما همچنان قیمت مصوب هرکیلو تخم مرغ همان ۱۴ هزارتومان باقی مانده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن افزود: با وجود این که اعلام کردیم می توانیم به مقدار نیاز تخم مرغ با قیمت هر شانه ۴۳ تا ۴۵ هزارتومان توزیع نماییم اما میادین میوه و تره بار، فروشگاه های زنجیره ای و غرفه ها این قیمت را نپذیرفتند و اجازه توزیع داده نشد و در نهایت بازار دست عده ای دلال افتاد.

وی در بخش دیگری از سخنانش قیمت مولفه های تولید را جز به جز تشریح نمود و اظهار داشت: خرید پولت تخم گذار(مرغ نیمچه تخم گذار یا جوجه از یک ماهگی تا سه ماهگی) نخستین قدم در این بخش است. قیمت هر عدد از این پولت ها ۷۰ هزارتومان است. هر مرغ نیز در هر دوره ۳۶۸ عدد تخم می گذارد که اگر تقسیم بر۷۰ هزار تومان هزینه هر عدد پولت شود یعنی هر دانه تخم مرغ ۱۹۰ تومان می شود. از طرفی این پولت ها باید دوماه در قفس باشند که سه و نیم کیلو دان مصرف دارند. اگر در دان ۴۰۰۰ تومانی ضرب نماییم حدودا ماهی ۱۴ هزارتومان هزینه دان می شود و با تقسیم این ۱۴ هزارتومان به تعداد ۳۶۸ عدد تخم مرغ به عدد ۳۸ می رسیم. یعنی ۳۸ تومان به قیمت پولت اضافه می شود.

کاشانی اضافه کرد: هزینه آب و برق و گاز و کارگر نیز ۵۰ درصد هزینه تولید است که حدود ۱۹ تومان به قیمت هر عدد تخم مرغ اضافه می کند. این یعنی از هنگام خرید جوجه تا تخم گذاری ۲۴۷ تومان هزینه می شود.

وی در ادامه به هزینه های دوره پرورش مرغ تخم گذار اشاره نمود و اظهار داشت: استاندارد جهانی مصرف دان در دنیا ۲کیلو و ۳۰۰ گرم است. یعنی مرغ باید ۲کیلو. ۳۰۰ گرم دان مصرف کند که یک کیلو تخم مرغ دهد. که اگر این عدد در دان کیلویی ۴۰۰۰ تومان ضرب شود یعنی هزینه دان مرغ ۹۲۰۰ تومان می شود. این عدد ۹۲۰۰ تومان اگر تقسیم بر ۱۶(هر کیلو تخم مرغ حدود ۱۶ عدد است) شود هر دانه تخم مرغ ۵۷۵ تومان فقط نهاده نیاز دارد. هزینه واکسن و درمان نیز ۳۴ تومان، آب، برق و سوخت ۶تومان، پرسنلی ۹۹ تومان، آماده سازی سالن ۹ تومان و ۴ ریال تعمیرو نگهداری ۲۸ تومان، استهلاک مرغداری ۵۶ تومان، هزینه های متفرقه ۴۴تومان و کارمزد سرمایه در گردش یک تومان و ۱۳ ریال است که سرجمع به عدد ۸۴۹ تومان می رسیم.

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد: اگر هزینه های دوره پرورش را با دوره قبل پرورش جمع نماییم عدد ۱۰۹۶تومان بدست می آید که با سود ۱۲ درصدی مرغدار هزینه تولید یک عدد تخم مرغ درب مرغداری ۱۲۲۷ تومان می شود. با اضافه شدن سود شبکه توزیع و حمل و نقل به قیمت ۱۵۳۵ تومان خواهیم رسید.

کاشانی تصریج کرد: این که هر عدد تخم مرغ با قیمت ۲۰۰۰تومان فروخته می شود متاسفانه به علت دلال بازی و عدم وجود سیستم شفاف توزیع است که دود آن در نهایت به جیب تولیدکننده و مصرف کننده می رود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واردات تخم مرغ صورت گرفته است یا خیر؟ اظهار داشت: فعلا در مرحله تامین ارز برای آن هستیم. البته اگر قیمت ها اصلاح گردد نیازی به واردات نیست.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اشاره کرد: چون در سه ماه ابتدای سال قیمت هر کیلو تخم مرغ به ۸۰۰۰تومان یعنی حدود ۷۰۰۰ تومان زیر قیمت تمام شده رسید تعدادی گله از دست دادیم و این مساله موجب شد نتوانیم مانند هر سال در زمستان تخم مرغ صادر نماییم وتخم مرغ فقط به اندازه نیاز کشور باشد.

منبع:

1400/07/13
23:29:24
0.0 / پنج
407
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیمان سیمان