گزارش سیمان؛

قانون جهش تولید پشتیبان طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن

قانون جهش تولید پشتیبان طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن

سیمان: کارشناسان معتقدند با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، طرح دولت سیزدهم درباب سالانه یک میلیون واحد مسکونی، از پشتوانه قوی قانونی برخوردار خواهد شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، این روزها خبر خوش رستم قاسمی در خصوص اعلام شروع نهضت ساخت مسکن و اجرائی شدن طرح دولت سیزدهم در خصوص ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی با اختتام ماه صفر، با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن از طرف رییس جمهور به دستگاه های اجرائی ذی ربط خصوص وزارت راه و شهرسازی تقریباً همزمان شده است.
دو نیمه سال و دو روی متفاوت بازار مسکن
بازار مسکن سال ۱۴۰۰ از یک سو با این بازار در ۳ سال قبل متفاوت می باشد و از طرف دیگر حباب قیمتی در این بازار به قدری حجیم شده که برخی کارشناسان انتظار تخلیه این حباب را دارند و برخی دیگر مدعی هستند وضعیت فعلی قیمت ها در بازار مسکن، حباب نیست و احتمال ادامه قیمت ها در دامنه فعلی، بسیار زیاد است.
همچنین گزارش های منتشره از طرف بانک مرکزی در ۶ ماهه نخست امسال نشان میدهد که رکود در بخش خرید و فروش، نهادینه شده و تنها افزایش معاملات در شهریور ماه امسال، نمی تواند به مفهوم خروج از رکود باشد؛ برخی کارشناسان هم مدعی هستند که هم هیجانات خرید و فروش های سرمایه ای به سبب رشد ۲ تا ۳ درصدی ماهانه قیمت ها تا حدود زیادی کم شده و عملاً تنها در دو منطقه یک و ۳ پایتخت معاملات سرمایه ای و سفته بازانه به چشم می خورد و هم این که خریداران مصرفی به سبب کاهش شدید قدرت خرید مسکن خانوارها، تقریباً عرصه را خالی کرده و به سمت خرید خانه های کلنگی و کوچک متراژ سوق داده شده اند.
رکود؛ گریبانگیر این روزهای بازار مسکن
این در حالی است که در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ و همین طور نیمه نخست سال گذشته، افزایش قیمت ماهانه، در مواردی ۱۰ تا ۱۲ درصد رشد ناگهانی و جهش گونه نشان می داد که سبب شده بود تا این بازار به جولانگاه خریداران سرمایه ای تبدیل شود؛ اما در نیمه دوم سال قبل به تدریج بازار مسکن وارد رکود شد که این رکود تا کنون ادامه دارد و حتی در نیمه نخست امسال، سنگین تر از سال قبل بود؛ به شکلی که تقریباً در همه ماه های نیمه اول امسال، رشد معاملات مسکن در مقایسه با ماه های مشابه آنها، منفی بود؛ هرچند که در شهریور امسال توانست به محدوده برابر با حجم معاملات مسکن در شهریور ۱۳۹۹ برسد.
پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال
مهدی روانشادنیا عضو هیئت علمی دانشگاه علوم و تحقیقات و کارشناس اقتصاد مسکن درباره دورنمای بازار مسکن در ۶ ماه آتی و بعد از آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: دورنمای چند ساله آینده تابع سیاست های کلان اقتصادی و همین طور سیاست های خُرد به ویژه در بخش مسکن و نیز تحولات بین الملل و اتفاقات در خود بازار مسکن است؛ بدین سبب امکان پیش بینی بازار مسکن در دوره ای طولانی تر از ۶ ماهه امکان پذیر نیست و فضایی مبهم و پُرریسک پیش روی ماست.
حذف تورم مسکن و معاملات سرمایه ای، با اجرای طرح ساخت سالی یک میلیون مسکن
ابوالفضل نوروزی کارشناس اقتصاد مسکن قبل از این به خبرنگار مهر اظهار داشته بود: یکی از دلیلهای تبدیل شدن مسکن به کالای سرمایه ای، کمبود شدید واحد مسکونی در کنار دلایلی چون نبود قوانین و ابزارهای مالیاتی تنظیم گر در بخش مسکن به ویژه مالیات بر عایدی سرمایه است که اگر طرح دولت سیزدهم درباب پشتیبانی از سمت عرضه با اجرای قانون جهش تولید مسکن اجرائی شود، می تواند از بروز جهش های قیمتی در بخش مسکن بکاهد.
خریداران مسکن؛ امیدوار به آینده بازار؟
از همین روست که قسمتی از بازیگران اصلی بازار مسکن به کاهش تورم بخش مسکن در سالهای آتی با اجرای طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، امیدوار هستند.
دبیر کانون انبوه سازان: حضور نماینده بخش کانون در جلسات شورای عالی مسکن قطعی شد
فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان درباب اجرای طرح یک میلیون مسکن دولت سیزدهم، به قانون جهش تولید مسکن اشاره نمود و به خبرنگار مهر اظهار داشت: قبل از این نیز قانون ساماندهی تولید مسکن را داشتیم، اما در زمینه ضمانت اجرائی، نقصان هایی داشت که سبب شد این قانون نتواند بطور کامل اجرائی شود؛ قانون جهش تولید مسکن بنظر می رسد مکمل قانون ساماندهی است و یک قانون مترقی است؛ اما در مقام اجرا باید دید چه اتفاقی رخ می دهد.
وی اضافه کرد: زمینه های لازم برای تخصیص زمین رایگان و اقداماتی که ارگان های ذی ربط در زمینه افزایش ساخت و ساز در قانون جهش تولید مسکن دیده شده است؛ اما باید شرایطی فراهم گردد که بخش خصوصی هم بتواند در این برنامه ها مشارکت کند؛ در طرح مسکن مهر هم بخش خصوصی به این حوزه ورود کرد.
پورحاجت افزود: تا کنون بخش های دولتی هیچ نشستی با بخش خصوصی برگزار نکرده است؛ معاون اول رییس جمهور یادداشتی به رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی داده است تا در این خصوص جلسه ای با کانون انبوه سازان برگزار کند ولی این جلسه به سبب عدم تکمیل قطعات پازل جابه جایی معاونان وزیر راه و شهرسازی، تا کنون برگزار نشده است.
به گفته این فعال صنفی صنعت ساختمان، دستور حضور نماینده کانون سراسری انبوه سازان در جلسات شورای عالی مسکن صادر گردیده است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار نمود: تجربه ای که در مسکن مهر داشتیم این بود که در دو سال اول این طرح، خود دولت رأسا ورود کرد که پیشرفت بسیار کمی داشت؛ اما با ورود انبوه سازان به این طرح، توانستیم ۱.۲ میلیون واحد را با سرعت به پایان برسانیم.

1400/07/13
12:12:03
0.0 / 5
357
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان