دبیر شبكه فن بازار ملی ایران خبر داد

تکمیل شبکه فن بازارهای منطقه ای در 20 سالگی پارک پردیس

تکمیل شبکه فن بازارهای منطقه ای در 20 سالگی پارک پردیس

به گزارش سیمان دبیر شبکه فن بازار ملی ایران اظهار داشت: شبکه ملی فن بازار بستری برای تعامل میان طرف های متقاضی و عرضه کننده فناوری است. در نظر داریم برای رشد زیست بوم فناوری کشور به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس پارک فناوری پردیس با برنامه ریزی های صورت گرفته تا آخر سال، شبکه ملی فن بازار را کامل نماییم.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمدصالح خالقی اظهار داشت: مطالعات ایجاد شبکه فن بازار ملی ایران همزمان با تاسیس پارک فناوری پردیس پردیس شروع شد و این شبکه از آغاز دهه ۸۰ فعالیت خویش را به صورت رسمی شروع کرد. بر مبنای ابلاغیه شورایعالی انقلاب فرهنگی و معاونت علمی ریاست جمهوری و با عنایت به آئین نامه مصوب هیئت امنای پارک فناوری پردیس، شبکه فن بازار ایران متولی ایجاد فن بازارهای تخصصی و منطقه ای در کشور شد.
وی ادامه داد: ما در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور مقوله مهمی داریم که کمتر به آن توجه شده است و آن ایجاد بازار فناوری است. خوشبختانه در کشور ما به توسعه فناوری توجه زیادی شده، اما برای مبادلات فناوری، برنامه ریزی خاصی انجام نشده است. کار فن بازار تسهیل این مبادلات فناورانه است.
خالقی افزود: در اکوسیستم نوآوری و فناوری، مبادلات فناوری از چند حالت خارج نیست. یا یک محصول خرید و فروش می شود، یا یک سرمایه جابجا می شود، یا انتقال دانش فنی انجام می شود. در این مبادلات هر جایی که دو طرف مبادله وجود داشته باشند از قبیل یک فروشنده یا یک خریدار یا یک استارتاپ و سرمایه گذار، فن بازارها با ساز و کارهای خودشان فرآیند ارتباط بین این دو طرف را تسهیل می کنند. به صورت کلی کار فن بازارها تسهیل مبادلات بین دو طرف تولید کنندگان و تقاضا کنندگان محصولات فناورانه است.
وی اظهار داشت: این شبکه برای توسعه بازار فناوری بستری مناسب بوجود آورده است و با اقدامات و برنامه ریزی های راهبردی، تبادل های فناورانه در سرتاسر کشور را به سمت پیشرفت می برد.
برنامه ریزی برای توسعه فن بازارها در سرتاسر کشور
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران اظهار داشت: باآنکه در طول ۲۰سال فعالیت پارک فناوری پردیس، ایده و جریان های فکری شبکه ملی فن بازار وجود داشت، اما از آغاز دهه ۹۰ و در سال ۹۱، ایجاد دفاتر فن بازارهای منطقه ای در استانهای کشور شروع شد. از همان روز برنامه ریزی ها برای ایجاد یک فن بازار منطقه ای در هر استان کشور صورت گرفت و تابحال موفق به ایجاد ۲۸ فن بازار منطقه ای در سراسر کشور شده ایم.
وی افزود: همینطور شبکه ملی فن بازار ایران در هشت حوزه الف نقشه جامع علمی کشور موظف به ایجاد یک فن بازار تخصصی شد که تابحال در این حوزه موفق به ایجاد ۴ فن بازار تخصصی در سرتاسر کشور شده ایم.
گردش مالی هزار میلیارد تومانی فن بازارها در کشور
خالقی اظهار داشت: به صورت کلی گردش مالی فن بازارها در دو بازه طولانی مدت و کوتاه مدت بررسی شده است. در یک سال قبل با برنامه ریزی های صورت گرفته گردش مالی ۵۰۰ میلیارد تومانی در فن بازارها به وقوع پیوسته است و از آغاز شکل گیری فن بازارهای تخصصی و منطقه ای هم بیشتر از هزار میلیارد تومان گردش مالی در این شبکه انجام شده است.
وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که تسهیل فعالیت فن بازارها، کار بروکرها یا کارگزارهای فناوران است که توسط بخش خصوصی انجام می شود و شبکه ملی فن بازار ایران نقش هدایت کننده این کار را بر عهده دارد. همینطور نظارت و اقدامات راهبران این شبکه توسط شبکه ملی فرهنگ بازار ایران انجام می شود.
بیست سالگی پارک فناوری پردیس با تکمیل فن بازارهای منطقه ای همراه می شود
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران اظهار داشت: بر مبنای رسالتی که پارک فناوری پردیس بر دوش ما گذاشته، موظف به توسعه فن بازارها در همه نقاط کشور هستیم و با ساز و کارهای به وجود آمده و همکاریهای مناسب بین بخش دولتی و خصوصی؛ تا آخر سال جاری، شبکه فن بازارهای منطقه ای کشور تکمیل خواهد شد و به هدف توسعه ای خود که ایجاد فن بازارهای منطقه ای در سرتاسر کشور است، خواهیم رسید.
خالقی اضافه کرد: همینطور کارگزاران تجارت فناوری که مهم ترین عوامل ایجاد این بازارها هستند هم در سرتاسر کشور فعال خواهند شد. تا کنون ۵۰ شرکت کارگزاری با ما همکاری می کنند و تلاشمان این است که تا انتهای سال این عدد به ۷۰ کارگزار برسد.
شبکه ملی فن بازار با تجربه ۲۰ساله به افق های بلند می اندیشد
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران در مورد برنامه های کلی دراز مدت و آینده شبکه فن بازار ملی ایران اظهار داشت: در نظر داریم تعداد بسیار زیادی از کارگزاران تجارت فناوری که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کارگزار است را در سرتاسر کشور داشته باشیم که به صورت حرفه ای کارشان را انجام دهند.
خالقی افزود: بهبود بسترها و ساز و کارهای تبادل فناوری، مثل ایجاد سامانه فن بازار و بهبود آن در دستور کار ما قرار گرفته است. البته ایجاد سامانه انجام شده است و باید در جهت بهبود آن قدم برداریم تا مبادلات تجارت فناوری در سرتاسر کشور بیشتر از پیش تسهیل و تسریع شود.
وی ادامه داد: همچون برنامه های بلندمدت دیگر ما حوزه های تحریمی کشور است، ما می خواهیم با استفاده از شبکه ای که داریم، از ظرفیت های داخلی استفاده نماییم تا اقلام تحریمی را جایگزین کرده و نیازهای کشور را برطرف نماییم.
دبیر شبکه فن بازار ملی ایران اظهار داشت: برنامه دیگر ما تهیه مواد اولیه صنعت و شرکتهای دانش بنیان با شناسایی ظرفیت های داخلی توسط دفاترمان در سرتاسر کشور است. ما می خواهیم اگر صنعتی در هر نقطه از کشور ماده اولیه نیاز دارد، ابتدا مطمئن شود که این نیاز در داخل کشور قابلیت رفع دارد یا خیر. اگر قابلیت تولید آن در کشور بود نیازش را از داخل تأمین کند، در غیر این صورت به واردات روی بیاورد.
به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، خالقی در آخر به چشم انداز بلندمدت شبکه فن بازار اشاره نمود و اظهار داشت: در نظر داریم که مبحث صادرات و تسهیل صادرات توسط فن بازارها را ایجاد نماییم و توسعه دهیم. می خواهیم با کشورهای همسایه ارتباط بگیریم و مبحث صادرات محصولات فناورانه به کشورهای دیگر را مورد توجه قرار دهیم. همینطور فرصت های سرمایه گذاری در داخل کشور را به سرمایه گذاران کشورها عرضه دهیم و شاهد جذب سرمایه از دیگر کشورها در داخل کشور باشیم تا باعث رشد استارتاپ ها و شرکتهای دانش بنیان شود.
منبع:

1400/07/12
22:00:29
0.0 / پنج
398
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سیمان سیمان