در مجمع عمومی سالنه ایمیدرو مطرح شد

افزایش ۷ میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی

افزایش ۷ میلیارد دلار به ارزش برجای ذخایر معدنی

رییس هیات عامل ایمیدرو از افزایش حدودا هفت میلیارد دلاری بر ارزش برجای جدید به ذخایر کشور طی سالهای اخیر آگاهی داد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا و به نقل از ایمیدرو، وجیه الله جعفری، در مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو با بیان این مطلب اظهار نمود: این سازمان طی سال های گذشته، اقدامات توسعه ای گسترده ای در زمینه اکتشاف انجام داد که منجر به اکتشاف پهنه های جدید، دریافت پروانه های اکتشاف و در بعضی موارد دریافت گواهی کشف و درنتیجه ذخیره های جدید شد.
رییس هیات عامل ایمیدرو، ذخیره موجود ارزش برجای ۱۰ ماده معدنی شامل طلا، سنگ آهن، آنتیموان، باریت، زغالسنگ، بوکسیت، سرب و روی، مس محتوا، شورابه و عناصر نادر خاکی را حدود ۳۹ میلیارد دلار اعلام نمود و اظهار داشت: ارزش افزوده مواد معدنی کشف شده تا قبل از اکتشافات اخیر در صورت سرمایه گذاری، حدود ۷۷۴ میلیارد دلار است و با احتساب ارزش ذخایر جدید (حدود ۲۷۱ میلیارد دلار) تبدیل ذخایر معدنی موجود به محصول، این رقم به حدود ۱۰۴۵ میلیارد دلار میرسد.
وی ادامه داد: باتوجه به تعداد پهنه های اکتشاف شده و شناساییهای صورت گرفته، پیش بینی می شود طی ۲۰ سال آینده، میزان ارزش افزوده ذخایر معدنی فرآوری شده به ۱۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

ایمیدرو؛ اجراکننده وظایف توسعهای
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن مقایسه ایمیدرو با سازمانهای توسعهای کشورهای موفق، تاکیدکرد: ایمیدرو بعنوان سازمانی توسعه ای برخلاف سازمانهای توسعه ای کشورها که در جنبه هایی از پروسه زنجیره تولید و صادرات (همچون کمک به توسعه فناوری، کمکهای مالی و غیر مالی، گسترش تجاری و صادراتی) فعال اند، همه وظایف توسعه ای را یکجا پیش میبرد.
جعفری اضافه کرد: براین اساس راهبردها و استراتژیهای سازمان طی سال ۱۳۹۹ در امتداد توسعه زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی، بهینه سازی و ارتقای توان مقابله با تهدیدها و استفاده بهینه از منابع مالی و غیره بوده است.
رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه این سازمان همراه با بخش خصوصی در بیش از ۸۰ درصد مناطق کمتر توسعه یافته کشور از دو طریق (اکتشاف، اجرای طرح ها و طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک) سرمایه گزاری نموده است. همین طور طی دو سال اخیر، بیش از ۶۷۰ معدن (که اغلب در مناطق کمتر توسعهیافته بوده) احیا، فعال و توسعه یافته است.

هدایت سود شرکتها به توسعه طرحها
معاون وزیر صمت ضمن اشاره به برنامه ایمیدرو برای تامین منابع مالی طرحهای توسعه این سازمان بوسیله هدایت سود شرکتهای وابسته، اظهار نمود: سود شرکتهای وابسته به ایمیدرو در امسال، حدود ۱۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که سعی کردیم بخش زیادی از این سود به سمت طرحهای توسعه هدایت شود و بخش کمی از آن به تقسیم سود اختصاص پیدا کند.
رییس هیات عامل ایمیدرو ضمن اشاره به این که چین و کشورهای دیگر در دو حوزه «کربن صفر» و «ضایعات صفر» در فرآوری بخش معدن و صنایع معدنی فعالیت میکنند، اظهار داشت: برنامه ما، توجه به این دو موضوع است و بدون شک، در صورت بهره گیری از دانش و فناوریهای جدید نظیر فناوری هوشمند نسل چهار و غیره به این اهداف میرسیم و از دنیا عقب نخواهیم افتاد.
وی ادامه داد: برنامه توسعه عناصر کمیاب در سال ۱۳۹۹ ادامه داشت و توجه به عناصر راهبردی، در برنامه امسال ایمیدرو است.

جذب ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بخش خصوصی
در ادامه جلسه مجمع عمومی سالانه ایمیدرو، سمیه خلوصی-مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو- نیز اعلام نمود: ایمیدرو سال قبل ۱۷۰۰ میلیارد تومان منابع برای تکمیل طرحهای توسعه از بخش خصوصی جذب کرد.
وی با اشاره به اینکه برنامه افتتاح ۱.۹ میلیارد دلار طرح طی سال جاری در دستور کار ایمیدرو است، اظهار داشت: سال قبل حدود ۳.۵ میلیارد دلار طرح راه اندازی شد که از پروژه های شاخص آن میتوان به آلومینیوم جنوب، انتقال آب خلیج فارس، کنسانتره و گندله منطقه سنگان و طرحهای توسعه مس اشاره نمود. همین طور سرب و روی مهدی آباد با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیون دلار، برجسته ترین پروژه هایی است که تا آخر امسال تکمیل خواهد شد.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو ضمن اشاره به دیگر اقدامات این سازمان در پشتیبانی از سرمایه گذاری بخش خصوصی، تصریح کرد: افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری کارهای معدنی، جذب سرمایه گذار و نقدینگی بخش خصوصی، اجرای طرحهای راه اندازی خط انتقال برق و جاده برای معادن، توسعه مناطق ویژه اقتصادی و آموزش بخش خصوصی و پشتیبانی از پروژه های راهبردی، قسمتی از اقدامات ایمیدرو پارسال بوده است.
او در آخر اضافه کرد: توانمندسازی بخش معدن بوسیله هدایت منابع مالی شرکتها در بانکها، تشکیل شرکت سهامی عام پروژه و آمادگی عرضه آن در بورس، احیا، فعالسازی و توسعه معادن کوچک، توسعه ساخت داخل و توسعه اکتشاف و زیربناها، از دیگر اقدامات ایمیدرو طی سال قبل بوده است که امسال نیز دنبال میشود. توسعه برنامه های اکتشافی توسط ایمیدرو نیز همچون راهبریترین استراتژیهای این سازمان است. اکتشاف پهنه ها در فازهای شناسایی و پی جویی در ۳۰ استان شامل ۱۳۴ پهنه بیش از ۶۶۴ هزار کیلومتر مربع گستره کشور درحال اجراست که ۸۲ درصد آن تکمیل شده است.1400/07/02
12:54:48
0.0 / پنج
372
تگهای خبر: آموزش , ارز , بخش خصوصی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان