سرمایه ایرانیان راهی عمان می شود؟

سرمایه ایرانیان راهی عمان می شود؟

به گزارش سیمان نخستین نمایشگاه مجازی ایران و عمان با حضور بیشتر از ۱۳۰ شرکت در محل اتاق بازرگانی ایران رسما شروع به کار کرد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، هر چند روابط سیاسی ایران و عمان در طول سالهای گذشته همواره روندی مطلوب داشته اما هیچگاه میزان همکاریهای تجاری میان دو طرف به سقف برنامه ریزی صورت گرفته نزدیک نشده است. ازاین رو با محوریت اتاق بازرگانی ایران، نمایشگاه مجازی همکاریهای دو کشور شروع به کار کرده تا مقدمات افزایش تجارت مشترک را فراهم آورد.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، در افتتاحیه نخستین نمایشگاه مجازی ایران و عمان اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه به مدد بهره گیری از تکنولوژی های جدید در شرایط کرونایی که متاسفانه فعالیتهای تجاری و کسب وکارهای خرد و کلان را تحت تاثیر قرار داده نشان گر عزم راسخ اتاق های بازرگانی ایران و عمان جهت توسعه مناسبات تجاری و صنعتی بین دو کشور است.
او ضمن اشاره به دیدار وبیناری شش ماه پیش خود با رضا جمعه رئیس اتاق بازرگانی عمان بیان نمود: در این دیدار جنبه های مختلف همکاریهای اقتصادی و تجاری بین دوکشور همچون چالش های به وجود آمده از اپیدمی کرونا و احتیاج به بازبینی در روابط و نحوه تعاملات و حرکت به سمت برگزاری جلسات و نمایشگاه های مجازی، لزوم توسعه همکاریهای ترانزیتی میان ایران و عمان، مرتفع کردن موانع بانکی و ایجاد سازوکاری برای مبادلات مالی و پولی با هدف بهره گیری از توان بخش خصوصی در کشور و بهره گیری از مکانیسم تهاتر در مبادلات تجاری دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. این نمایشگاه یکی از نتایج آن دیدار است که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.
شافعی با اشاره به اینکه نمایشگاه فرصتی برای معرفی توانمندی ها و جدید ترین محصولات تکنولوژی ها و ابتکارات به کار رفته در زمینه های صنعتی و تولیدی دو کشور است افزود: غرفه داران باید از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنند. نباید هدف فقط خرید و فروش کالا باشد. بلکه ایجاد فضایی برای تبادل نظرات و افکار جدیدی با رویکرد خلق ایده های بدیع در زمینه سرمایه گذاری های مشترک و ایجاد روابط بلندمدت اقتصادی با نگاه به ظرفیت ها و امکانات طبیعی در دو کشور ایران و عمان باید مد نظر قرار گیرد.
او با دعوت از شرکت ها و غرفه داران عمانی حاضر در نمایشگاه و فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران عمان برای بازدید و آشنایی با توانمندی ها و امکانات موجود در ایران اظهار داشت: ایران ظرفیت های بالایی برای سرمایه گذاری های صنعتی و تجاری دارد. بازار ایران در منطقه بازاری ممتاز و منحصر به فرد است. ازاین رو معتقدم بخش های خصوصی دو کشور در زمینه همکاری ای اقتصادی می توانند نقش مکمل همدیگر را ایفا کنند.
شافعی با بیان نکاتی برای پیشبرد روابط اقتصادی میان ایران و عمان افزود: شرکتهای ایرانی می توانند در حوزه همکاریهای تجاری و مبادلات کالایی بخشی از محصولات وارداتی مورد نیاز عمان همچون مشتقات نفتی و قیر، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و همچنین مصالح ساختمانی را تأمین کنند. شرکتهای عمانی هم می توانند بخشی از نیازهای بازار ایران در زمینه تأمین مواد اولیه، ماشین آلات مورد نیاز صنایع، تجهیزات صنعتی و الکترونیکی را فراهم نمایند.
او اضافه کرد: بخش های خصوصی دو کشور می توانند در قالب همکاریهای چندجانبه و منطقه ای در اجرای پروژه های فنی و مهندسی در کشورهای ثالث منطقه به صورت مشترک سرمایه گذاری و فعالیت کنند. همینطور سرمایه گذاری های مشترک بخش های خصوصی ایران و عمان در هر دو کشور یکی از مباحث مهم همکاری است که به سبب ایجاد روابط پایدار و بلندمدت اقتصادی مورد توجه ویژه است.
رئیس اتاق ایران افزود: در این حوزه پیشنهاد می کنم اتاق های مشترک دو کشور با ایجاد یک کمیته سرمایه گذاری نسبت به شناسایی پروژه های دارای مزیت نسبی و بررسی جزئیات و عملیاتی شدن آن پروژه ها برنامه ریزی کنند.
به قول او مبحث صادرات مجدد کالاهای ایرانی از راه عمان و توسعه همکاریهای ترانزیتی و بندری یکی از موارد مهم همکاریهای دوجانبه است.
رضا بن صالح رئیس اتاق بازرگانی عمان در این جلسه ضمن اشاره به این که حجم مبادلات ایران و عمان پارسال نزدیک به ۴۰۰ میلیون دلار بوده است تاکید کرد: سلطنت عمان تلاش می کند روابط دو کشور در زمینه های مختلف توسعه یابد. بر این اساس سلطنت عمان تفاهمنامه هایی ازجمله در زمینه حمل و نقل هوایی با ایران به امضا رسانده است. برگزاری این نمایشگاه مجازی هم با عنایت به روابط تاریخی و برادرانه دو کشور در جهت توسعه روابط و زمینه های همکاری دوجانبه خواهد بود. بر این اساس تسهیل سازوکارهای تبادل مالی و تجاری و توسعه اقتصادی و توسعه خدمات دو کشور در دستور کار اتاق های بازرگانی ایران و عمان است.
او افزود: سلطنت عمان فعالان اقتصادی ایران را برای ورود به بازار این کشور تشویق کرده و تلاش می کند محیط متنوع خوبی به لحاظ اقتصادی برای بخش خصوصی بوجود آورده و زمینه انتقال تجارب دو کشور را فراهم آورد.
بن صالح با تاکید بر این که همه باید برای اجرای پروژه های مشترک دو کشور تلاش نماییم اضافه کرد: ما از حضور شرکتهای ایرانی برای سرمایه گذاری در عمان و از اجرای پروژه های مشترک استقبال می نماییم. چونکه سلطنت عمان به دنبال رشد روابط اقتصادی و جذب سرمایه شرکتهای مختلف خارجی است. بنابراین از هر پیشنهادی برای سرمایه گذاری در عمان استقبال می نماییم. همینطور شهروندان عمانی هم تمایل به سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورهای خارجی دارند. به دنبال این هستیم تا زمینه ای فراهم نماییم که سرمایه گذاران ایرانی در عمان اقامت داشته باشند و امیدواریم از فرصت های موجود دو کشور استفاده نماییم.1400/06/30
09:18:16
0.0 / پنج
505
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سیمان سیمان