معاون وزیر راه اعلام كرد؛

توافق وزارت راه و صمت برای عرضه مصالح ساختمانی به سازندگان مسکن

توافق وزارت راه و صمت برای عرضه مصالح ساختمانی به سازندگان مسکن

به گزارش سیمان معاون وزیر راه اظهار داشت: با مشارکت و همراهی وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت پیشنهاداتی در دست بررسی می باشد تا مصالح با پایین ترین قیمت ممکن و بدون واسطه در اختیار پروژه های تولید مسکن، قرار گیرد.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمود محمودزاده با یادآوری این مطلب که در چارچوب قانون جهش تولید مسکن که در هفته های گذشته به تایید شورای نگهبان رسید و الان درحال ابلاغ رسمی است برای دو مبحث تأمین زمین و تسهیلات مالی راهکارهای مناسب در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: برای اجرای طرح جهش تولید مسکن علاوه بر ارائه راهکارهای تأمین زمین و تسهیلات مالی، در چارچوب قانون بودجه ۱۴۰۰ هم پیشبینی لازم در جال انجام است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: مبحث تأمین زمین از ماه ها پیش برنامه ریزی و اجرایی شد. بدین معنا نیازسنجی کل کشور شهر به شهر محاسبه و انجام شده و در اختیار استان ها قرار گرفته تا نسبت به تأمین زمین برای چهار سال دولت سیزدهم اقدام نمایند. این کار بدین منظور انجام شد تا شروع عملیات اجرایی راه اندازی مسکن، معطل تأمین زمین نماند.
محمودزاده ضمن اشاره به این که در حوزه تأمین مالی هم راهکارهای مناسب اندیشیده شده است، اضافه کرد: با عنایت به میزان تسهیلاتی که در قانون لحاظ شده، ساختار مشترکی با بانک مرکزی ترسیم و سهمیه ای در مورد ارائه تسهیلات مسکن بین بانکها تعیین و ابلاغ گردید که بر مبنای آن بانکها مکلف و موظف به پرداخت تسهیلات هستند. بر همین اساس، سیستم بانکی مکلف شده تا ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن تخصیص بدهد و بر این اساس ۱۹ بانک خصوصی و دولتی مکلف به پرداخت آن هستند.
وی اظهار داشت: در حوزه تأمین زمین، در قانون تاکید شده که زمینهای داخل محدوده شهر و مناسب تولید مسکن به اضافه اراضی واقع در حریم تحت اختیار منابع طبیعی در مدت زمان ۲ ماه به وزارت راه و شهرسازی برای تولید انبوه مسکن، منتقل شود.
محمودزاده از تدوین مشوق هایی برای ساخت وساز در بافت داخلی شهرها بخصوص برای مالکان بافت های فرسوده و دهک های میان درآمدی وکم درآمدی اطلاع داد و اضافه کرد: در اولین جلسه شورایعالی مسکن مبحث مشوق های ساخت وساز در بافت های فرسوده که بررسی و تدوین شده، طرح می شود تا پس از دریافت نظر و تایید شورایعالی مسکن، اعلام عمومی شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا با برنامه اجرایی تدوین شده برای اجرای طرح جهش تولید مسکن، شروع و تداوم پروژه های تولید انبوه مسکن سرعت قابل توجهی یابد.
محمودزاده در مورد مصالح ساختمانی و برنامه های وزارت خانه برای راه اندازی واحدهای مسکونی با قیمت مناسب برای مردم، اعلام نمود: در مورد مصالح ساختمانی با مشارکت و همراهی وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت پیشنهاداتی در دست بررسی می باشد تا قیمت مصالح با پایین ترین قیمت ممکن در اختیار پروژه ها قرار بگیرد. درصورتیکه با پیشنهادهای ارائه شده موافقت شود حتما با کاهش قیمت برای پروژه های حمایتی روبه رو خواهیم شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی، توضیح داد: بخشی از پیشنهادهای ارائه شده شامل فراهم آوردن امکان تهیه مصالح به شکل مستقیم از بورس، پیش خرید مصالح با تأمین نقدینگی در بخش صنعت و بهره مندی از بازار سرمایه است تا از این طریق، مصالح با قیمت مناسب تر برای دهک های میان درآمد و کم درآمد تامین گردد.
وی تصریح کرد: با عنایت به این که نزدیک به ۷۰ درصد از قیمت یک واحد مسکونی، قیمت مصالح ساختمانی است ازاین رو هر چقدر که دراین بخش کار شود سبب کاهش هزینه های تمام شده مسکن خواهد شد.

1400/06/21
09:40:52
0.0 / 5
756
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان