مقام مسئول خبر داد؛

ماجرای مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان چه بود؟

ماجرای مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان چه بود؟

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای جزئیات مسدود شدن روز گذشته مرز ارمنستان به دنبال درگیری های آذربایجان با این کشور را شرح داد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، بامداد روز گذشته جمعه ۵ شهریور سخنگوی گمرک از مسدود شدن مرز نوردوز به سبب بسته شدن بخشی از جاده تردد به سمت ایروان اطلاع داده بود؛ البته این مقام مسئول، ساعات پایانی روز گذشته از بازگشایی مسیر اطلاع داد و خواهان کسب اطلاع رانندگان پیش از عزیمت به این پایانه مرزی شد.
محمد جواد هدایتی مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری در گفتگو با خبرنگار مهر درباره علت مسدود شدن روز گذشته مسیر زمینی ارمنستان و سپس بازگشایی آن اظهار داشت: این اتفاق به اختلافات مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان برمی گردد؛ این دو کشور هنوز نتوانسته اند وضعیت مرزهای خود به لحاظ خط مرزی را تعیین تکلیف کنند؛ بنابراین بخشی از مسیر بین مرز نوردوز ما تا ایروان به طول ۸ کیلومتر بین شهرهای کاپان و گوریس ارمنستان را نیروهای آذربایجانی مسدود کرده بودند.
وی افزود: نهایتا ارمنی ها یک راه فرعی را معرفی کرده بودند تا تردد متوقف نشود و بعنوان آلترناتیو راه اصلی باشد و ناوگان از آن عبور کنند؛ البته تریلی ها نمی توانستند از این مسیر عبور کنند چون مسیر کم عرض و ۳۰ کیلومتر از آن هم خاکی است؛ بنابراین دولت ارمنستان بلافاصله یک آماده سازی اولیه روی جاده انجام داد و بخشی از مسیر را تیغ زنی کرد تا امکان تردد برای کامیون های ۶ چرخ، ۱۰ چرخ و سواری ها فراهم گردد. مسافران هم بدون اتوبوس و با مینی بوس و ون به مسیر ادامه می دادند.
مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین الملل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: در انتها روز گذشته مذاکرات بازگشایی مسیر به نتیجه رسید و مسیر اصلی اواخر دیشب بازگشایی و امکان تردد فراهم گردید. هم اکنون هم ناوگان می تواند از مسیر قبلی، از سمت ایروان به سمت ایران و از مرز نوردوز به سمت ایروان تردد کند.
هدایتی افزود: مرز نوردوز هم اکنون تنها مرز مشترک زمینی ایران با اتحادیه اوراسیاست؛ حتی اگر مسیر اصلی را آذری ها باز هم مسدود کنند، مسیر جایگزین با کمی اصلاحات و بهبود زیرساخت ها، قابل استفاده خواهد بود. ما ۴۵ کیلومتر مرز مشترک با ارمنستان داریم و راه اندازی مرز جدید میان دو کشور، توجیه اقتصادی ندارد. ما مشکل مرزی نداریم، مشکل اصلی ادامه مسیر در عمق خاک ارمنستان و اختلافات مرزی آنها با آذربایجان است؛ ما اختلاف مرزی با ارمنی ها نداریم؛ بلکه آذربایجان می گوید جاده اصلی نوردوز به سمت ایروان، از داخل اراضی قره باغ قدیم عبور می کند که جزو خاک این کشور به حساب می آید.


منبع:

1400/06/06
23:00:43
0.0 / 5
479
تگهای خبر: ایران , حمل و نقل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیمان سیمان