انتظار تولیدکنندگان از دولت سیزدهم

انتظار تولیدکنندگان از دولت سیزدهم

سیمان: مجمع کارآفرینان کشور توجه به برخی مسائل همچون بهبود محیط کسب وکار و اصلاح تصدی گری، هدایت منابع به سمت بخش مولد کشور، به روز رسانی صنایع، تمرکز بر توسعه توان رقابت پذیری صنایع، عدم دخالت دولت در قیمت گذاری، پشتیبانی از نشان تجاری ایران و ترویج کارآفرینی و مصرف کالای ایرانی، چابک سازی خصوصی سازی واقعی، نظام و شایسته سالاری، احترام به حقوق مالکیت، افزایش پیمان نامه و تفاهم نامه های منطقه ای، اصلاح سهامداری صنعت خودرو، توجه به اسناد بالادستی و غیره را در دولت جدید مورد تاکید قرار داد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، حمیدرضا غزنوی، دبیر مجمع کارآفرینان ایران، امروز در نشست خبری، با موضوع انتظارات تولیدکنندگان و صنعتگران از دولت سیزدهم، اظهار نمود: واحدهای تولیدی در ایران، واحدهای متوسط و کوچک هستند، بطوریکه از حدود ۸۳ هزار واحد تولیدی، حدود ۳۰۰۰ واحد بالای ۱۰۰ نفر شاغل و کمتر از ۱۰۰ واحد بالای ۱۰۰۰ نفر شاغل دارد که یعنی کشور برای کلان کردم اقتصاد ندارد. این در حالیست که کشورهای صنعتی بوسیله پیشران های اقتصادی در عرصه های بین المللی نقش ایفا کرده اند.
وی با اعلان اینکه دولت جدید باید حقوق مالکیت، تدوین استراتژی صنعتی، تدوین سیاست گذاری صنعتی و استراتژی سرمایه گذاری خارجی، خلق ارزش های جدید، طراحی صنعتی بمنظور جذب فارغ التحصیلان و اعمال سیاست های تشویقی برای تحقق ساخت داخل را در دستور کار قرار دهد، اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی هم باید منجر به ارز آوری و انتقال تکنولوژی شود و همین طور جلوی خروج ارز از کشور را نیز بگیرد. همین طور سرمایه گذاری خارجی باید در زمینه هایی باشد که نیاز به فناوری یا سرمایه گذاری هنگفت دارد تا امنیت سرمایه گذاران داخلی به خطر نیفتد.
وی ادامه داد: در دوره های مختلف شاهد بودیم پس از توافق با کشورهای خارجی درهای واردات باز و صنعت کشور گرفتار لطمه شد. اما اگر این دوره توافقی حاصل و این روند تکرار شود اعتماد کارآفرینان از بین می رود.
غزنوی با تاکید بر لزوم بازبینی در استراتژی صنعتی، اشاره کرد: بطور کلی سیاست غرب، بلاتکلیفی صنعت کشور است. بدین سبب سیاستگذاری ها باید با فرض بازگشت تحریم ها باشد.
همین طور بگفته وی برمبنای صحبت های رییس جمهوری منتخب، عمده بیکاری هم اکنون در بخش تحصیلکرده ها است و اشتغال افراد فوق لیسانس در مشاغلی مثل تاکسی های اینترنتی اتلاف منابع است. بدین سبب باید به دنبال تقویت شرکت های پیشران باشیم.
غزنوی در ادامه با اشاره به صادرات ۱۳ برابری ترکیه نسبت به ایران به کشور سوریه اظهار داشت: این در حالیست که ایران برای مبارزه با داعش به سوریه کمک کرد و افراد زیادی در این راه شهید شدند، اما دولت از فرصت اقتصادی برای صادرات به این کشور استفاده نکرد.
بیشتر مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت است
در ادامه این جلسه، رضا رضایی - عضو هیئت مدیره مجمع کارآفرینان کشور- اظهار نمود: بااینکه آثار تحریم در دراز مدت ظاهر شد اما بیشتر مشکلات کشور ناشی از سو مدیریت است. اگر مدیران گذشته هوشمندانه عمل می کردند و برنامه راهبردی در صنایع داشتند، امروز نه فقط در تامین نیازهای داخل مشکل نداشتیم بلکه صادرات هم به رقم خوبی رسیده بود.
وی ادامه داد: ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت کشورهای اطراف ایران است. اگر در صنعت قطعه سازی برنامه داشتیم، میزان صادرات در این عرصه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار می شد اما متأسفانه مشکلات ارزی، مواد اولیه، جابجایی ها و انتخاب نابجای مدیران اجازه پیشرفت را نداد.
رضایی با اعلان اینکه ۱۶ درصد اقتصاد کشور در دست بخش خصوصی است که به سبب ناامن بودن محیط کسب وکار، بخش خصوصی در مضیغه قرار گرفته است، اشاره کرد: در نامه ای به رییس جمهور، مواردی را ذکر کردیم که لازم است دولت جدید با بهره گیری از نظرات کارشناسان و بخش خصوصی به مشکلات واقعی اقتصاد بپردازد. در این نامه مسائلی همچون بهبود محیط کسب وکار و اصلاح تصدی گری، هدایت منابع به سمت بخش مولد کشور، به روز رسانی صنایع، تمرکز بر توسعه توان رقابت پذیری صنایع، عدم دخالت دولت در قیمت گذاری، پشتیبانی از نشان تجاری ایران و ترویج کارآفرینی و مصرف کالای ایرانی، چابک سازی خصوصی سازی واقعی، نظام و شایسته سالاری، احترام به حقوق مالکیت، افزایش پیمان نامه و تفاهم نامه های منطقه ای، اصلاح سهامداری صنعت خودرو، توجه به اسناد بالادستی و غیره مورد تاکید قرار گرفته است.
تحریم چگونه قیمت تمام شده کالاها را بیشتر کرد؟
همین طور محمدرضا احسانفر - عضو مجمع کارآفرینان کشور - در این جلسه اظهار نمود: بستن حصار در کشور نمی تواند ما را به اهدافمان برساند. امروز رقابت تنگاتنگی در دنیا وجود دارد و خیلی از کشورهایی که روزی از ما عقب بودند امروز از ما پیشی گرفتند. بدین سبب در چنین شرایطی نیاز به تصمیم گیری انقلابی است.
وی با اعلان اینکه اسناد چشم انداز محقق نشده است، اظهار داشت: در تعیین اهدافمان باید واقع نگر باشیم و امکانات را در نظر بگیریم. محقق نشدن برنامه های توسعه و سند چشم انداز ۱۴۰۴ ضرورت این مساله را نشان میدهد.
بگفته این فعال اقتصادی روزی که تحریم آغاز شد می توانستیم با تصمیمات درست مانع بروز بحران شویم. متأسفانه تصمیمات نادرست اقتصادی و سیاسی در ارتباط با تحریم در زندگی مردم تأثیر خودرا نشان داد. هیچ فعال اقتصادی بدون ارتباط با بانکهای دنیا نمی تواند فعالیت کند. امروز فعالان اقتصادی ده ها درصد هزینه بیشتری برای جابجایی پول باید متقبل شوند که این مساله در افزایش قیمت تمام شده کالاها و هزینه های مترتب خودرا نشان میدهد.
منبع:

1400/05/16
21:00:21
0.0 / پنج
807
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان