مدیرعامل شستا:

سود سه سال قبل شستا معادل دو برابر کل ۱۸ سال پیش از آن است

سود سه سال قبل شستا معادل دو برابر کل ۱۸ سال پیش از آن است

به گزارش سیمان مدیرعامل شستا اظهار داشت: امروز اگر شستا بالای یک و نیم میلیارد دلار سود دارد این جهش سودآروی به نرخ ارز بیشتر از ۸ برابر است که اتفاق ساده ای نیست. سود حاصله در سه سال قبل معادل دو برابر کل ۱۸ سال قبل بوده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمد رضوانی فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در مراسم افتتاح پروژه ها و رونمایی از محصولات جدید شرکت تماد ضمن اشاره به میزان سود این شرکت تولیدکننده مواد اولیه دارویی شستا، اظهار داشت: فروش سال قبل شرکت تماد ۷۳۰ میلیارد تومان بود و با تلاش مضاعفی توانست سود ۳۶۰ میلیارد تومانی را محقق کند.
مدیرعامل شستا با اشاره به اینکه حاشیه سود خالص تماد از ۳۲ درصد قریب به ۴۹ درصد سود خالص رسیده است، افزود: اهل فن می دانند افزایش حاشیه سود خالص با این شیب تند در مدتی کوتاه چه تدابیری را نیاز دارد که از آن جمله تهیه مواد اولیه، بهای تمام شده، کنترل هزینه ها، کاهش دوره وصول مطالبات، اصلاح سیاست های فروش، کاهش تخفیف ها، باید رخ دهد تا حاشیه سود خالص به دست بیاید.
وی ادامه داد: بر مبنای آمار قابل مقایسه شرکتهای بورسی و شرکتهای شستا، که اطلاعات آن درکدال وجود دارد و قابلیت قیاس دارد، یک مقایسه کوچک نشان داده است در سه سال قبل تیپیکو مرتب سهم بازار را گرفته است.
مدیرعامل شستا ضمن اشاره به عرضه برخی محصولات داروئی برای نخستین بار درکشور، عنوان کرد: تیپیکو در دو سال قبل بیشتر از ۳۰۰ نوع محصول به بازار عرضه داشته که ۷۰ محصول برای نخستین بار در کشور بوده است.
وی ضمن اشاره به عرضه های اولیه شرکتهای دارویی در بورس اضافه کرد: در دو سال قبل هلدینگ دارویی شستا، پخش هجرت، توزیع داروپخش، ره آورد تأمین، ژلاتین کپسول و کلرپارس را بعنوان ۵ عرضه اولیه در بازار بورس داشت، این کار بزرگی است و کسانی که فعال عرضه سهام در بازار سرمایه هستند می دانند در کنار مدیریت این حجم فروش و روند سودآوری و عرضه محصول جدید، ورود به بورس ۵ شرکت بزرگ و موثر دارویی در یک فرصت محدود چه چالش هایی دارد.
رضوانی فر به سودآوری در هلدینگ دارویی تأمین اشاره نمود و اظهار داشت: سود آوری در تیپیکو ماحصل تلاش در کنترل هزینه ها، اصلاح خریدها، تنوع بخشی به منابع خرید، کاهش قیمت خرید، فروش بهتر و اعمال تخفیفات کمتر، کاهش دوره وصول مطالبات و سایر تدابیر است که نتیجه آن سودآروی ۳۷۰۰ میلیارد تومانی تیپیکوست.
وی ضمن اشاره به راه اندازی سامانه های مختلف در هلدینگ دارویی تأمین، تشریح کرد: مجموعه سامانه هایی که در تیپیکو انجام شده بطور قطع در صنعت نظیر ندارد. برای خریدهای مواد اولیه و محصولات Finished و کنترل پروژه ها، به روز کردن GMP ها، چه مجموعه ای از سامانه های مدیریتی درحال راهبری است که کارها با سرعت مناسب بر مبنای برآوردهای دقیق و با کمترین هزینه نهایی شود.
مدیرعامل شستا در ادامه افزود: امروز اگر شستا بالای یک و نیم میلیارد دلار سود دارد این جهش سودآروی به نرخ ارز بیشتر از ۸ برابر است که اتفاق ساده ای نیست. سود حاصله در سه سال قبل معادل دو برابر کل ۱۸ سال قبل بوده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) ضمن اشاره به رونمایی از ۱۴ محصول داروئی جدید در آینده نزدیک اظهار داشت: این محصولات در مجموعه شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) ساخته شده و شامل مواد حد واسط، مواد موثره دارویی و محصولات نهایی است. بعضی از این محصولات برای نخستین بار در کشور و برخی برای نخستین بار در هلدینگ داروئی تأمین به همت تیم تحقیقات API و تیم تحقیقات Finished و توسعه دارویی تولید می شود که امکان صادراتی بودن و حضور بیشتر در بازارهای جهانی را دارند.
وی ضمن اشاره به نوع محصولات جدید، بیان نمود: این محصولات جدید در حوزه حد واسط (Intermediate) شامل: پاراآمینوفنل (PAP)، در حوزه API شامل: کلاریترومایسین، اریترومایسین، ویتامین ب۱ (تیامین هیدروکلراید)، تریامسینولون استوناید، رزواستاتین، گلی کلازید، و همینطور محصولات نهایی (Finished ) شامل: شربت اکسپکتورانت کدئین، سوسپانسیون نوسکاتم، قرص متادون ۵ میلی گرم، قرص هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ میلی گرم، قرص مورفین سولفات ۱۰ میلی گرم، قرص استامینوفن ۳۲۵ میلی گرم/ اکسی کدون ۵ میلی گرم، قرص ترامادول ۱۰۰ میلی گرم است.
رضوانی فر در انتها ضمن اشاره به افتتاح پروژه های توسعه ای در شرکت تولید مواد اولیه داروپخش، اضافه کرد: تماد یک، LVHV، آزمایشگاه کنترل کیفیت (QC) با هدف ارتقاء GMP، افزایش ظرفیت تولید و توسعه صادرات و همینطور پروژه های زیر ساختی شامل ساخت و توسعه اتاق برق، دستگاه دیزل ژنراتور جهت افزایش ظرفیت و قدرت تولید برق در مواقع اضطراری و همینطور چیلرهای جدید با عنایت به توسعه بخش ها و هواسازها، همچون پروژه های افتتاح شده در این شرکت است.
گفتی است شرکت تولید مواد اولیه داروپخش (تماد) یکی از شرکتهای مجموعه شستا، بعنوان نخستین و بزرگ ترین ترین تولیدکننده مواد اولیه نارکوتیک کشور، با سابقه بیشتر از ۳۰ سال خدمت در صنعت داروسازی است که تعداد ۸۰ قلم محصول خویش را تولید و به بیشتر از ۴۷ کشور در ۵ قاره صادرات دارد.
منبع:

1400/05/14
11:11:28
0.0 / پنج
897
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان