آخرین قیمت برنج ایرانی و خارجی

آخرین قیمت برنج ایرانی و خارجی

افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی همچنان ادامه دارد و برنج ایرانی تا 44 هزار و 500 تومان هم قیمت خورده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، آمارهای رسمی از ادامه افزایش قیمت برنج حکایت دارد؛ به طوری در گزارشی که اخیر مرکز آمار ایران درباره تورم اقلام خوارکی منتشر نموده بررسی وضعیت قیمت برنج نشان میدهد هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه امسال بطور متوسط بیش از ۳۷ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت خورده در صورتیکه این محصول تا ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان هم فروش رفته است. این محصول در تیر ماه سال قبل هر کیلو بطور متوسط ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت داشته و در خرداد سال جاری به ۳۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.
براین اساس برنج ایرانی در مقایسه با خرداد ۱.۴ و نسبت به تیر ماه سال قبل ۴۰.۸ درصد افزایش قیمت دارد.
برنج خارجی ۵۱ درصد گران شد
اما وضعیت برنج خارجی هم نشان دهنده ادامه روند گرانی آنست، این محصول که قبل از این با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد می شد بیش از یک سال است که تامین ارز آن در سامانه نیما انجام می شود و از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ افزایش قیمت این کالا قابل توجه بوده است.
هرکیلو برنج خارجی در تیر ماه سال قبل بطور متوسط ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که در همین ماه سال جاری به ۲۴ و ۸۰۰ تومان رسیده، البته آمار رسمی بیان کننده قیمت بیش از ۳۱ هزار تومانی است.
براین اساس برنج خارجی نسبت به خرداد امسال ۰.۲ درصد و تیر پارینه ۵۱.۳ درصد گران شده است.
افت واردات برنج تا ۶۹ درصد
جریان واردات برنج نیز امسال به نحوی بوده که این محصول بطور شایان توجهی کمتر وارد شده است و تا حدود ۶۹ درصد کاهش واردات دارد، این در حالیست که از شروع سال جاری تا نیمه تیرماه ۸۶.۳ هزار تن برنج به ارزش ۷۸.۱ میلیون دلار وارد شده در صورتیکه در زمان مشابه سال قبل میزان واردات ۲۲۷.۶ هزار تن به ارزش ۲۴۹.۷ هزار تن بودهاست.
همین طور آخرین آمار گمرک ایران بیان کننده موجودی کمتر از ۴۰ هزار تنی برنج خارجی در گمرک و بنادر است.
ممنوعیت فصلی هم به تاخیر نیفتاد

با این وجود از شروع مرداد ماه ممنوعیت فصلی واردات برنج آعاز و تا اختتام آبان ادامه دارد که در طول این مدت هرگونه ترخیص و ورود برنج به بازار ممنوع خواهد بود مگر آن دسته برنج های که قبل ممنوعیت فصلی وارد بنادر شده و ثبت سفارش داشته باشد.
قبل از این رایزنی ها از طرف گمرک د برخی دستگاهها جهت به تاخیر انداختن ممنوعیت فصلی برای ورود شناورهای حامل برنج به بنادر جهت ممانعت از افزایش قیمت این کالا صورت گرفت ولی ظاهرا به نتیجه نرسیده است.1400/05/13
12:00:49
0.0 / 5
565
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیمان سیمان