پیش بینی تحلیلگران در نظرسنجی هفتگی

قیمت طلا هفته جاری گران تر می شود

قیمت طلا هفته جاری گران تر می شود

سیمان: اظهارات اخیر رئیس بانک مرکزی آمریکا موجب تغییر کامل نگرش مفسرین وال استریت درباره دورنمای کوتاه مدت طلا شد و در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز، حتی یک نفر کاهش قیمت این فلز باارزش را پیش بینی نکرد.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در شرایطی که طلا در آستانه ثبت بالاترین قیمت شش هفته گذشته قرار داشت، هیچ تحلیلگری در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز به کاهش قیمت رای نداد که برخلاف بدبینی اکثریت آنها در نظرسنجی قبلی بود. اظهارات مفسرین نشان میدهد که معکوس شدن نگاه آنها به سبب تاکید بانک مرکزی آمریکا بر مواضع خود برای ادامه سیاستهای انبساطی است.

آدریان دی، رئیس شرکت مدیریت دارایی آدریان دی اظهار نمود: شواهد زیاد و این آگاهی در بین سرمایه گذاران وجود دارد که بانک های مرکزی بزرگ جهان همچون بانک مرکزی آمریکا با عجله به تحکیم سیاست پولی خود نخواهند پرداخت و این مساله برای طلا خیلی مثبت است.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از مفسرین وال استریت، ۱۴ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۱۱ نفر معادل ۷۹ درصد به افزایش قیمت طلا رای دادند و سه نفر معادل ۲۱ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۸۶۲ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد شرکت کردند که از میان آنها ۱۵۵ نفر معادل ۷۰ درصد به افزایش قیمت طلا و ۱۵۵ نفر معادل ۱۸ درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در صورتیکه ۱۰۱ نفر معادل ۱۲ درصد نظری نداشتند.

سرمایه گذاران غیرحرفه ای با توجه به این که طلا برای یافتن نیروی صعودی در فضای کاهش بازده واقعی اوراق قرضه تقلا کرده است، همچنان به افزایش قیمت این فلز باارزش خوش بین بوده اند. در صورتیکه هفته گذشته ۶۰ درصد از مفسرین وال استریت کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرده بودند.

بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۸ دلار و ۶۰ سنت معادل یک درصد کم شد و در ۱۸۱۷ دلار و ۲۰ سنت بسته شد. طبق آمار بازار داوجونز، قیمت طلا برای کل هفته حدود ۰.۹ درصد رشد نشان داد و ۲.۶ درصد هم رشد ماهانه در ژوییه داشت.

اظهارات اخیر جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا نه فقط کمک کرد قیمت طلا بالاتر برود بلکه موجب شد دلار آمریکا تحت فشار کاهشی قرار گیرد و این ارز بدترین عملکرد هفتگی از ماه مه را پیدا کرد.

تحلیلگران می گویند دلار ضعیفتر در معاملات هفته جاری از قیمت طلا پشتیبانی خواهدنمود.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA اظهار نمود: تصور می کنم که دلار آمریکا ممکنست در کوتاه مدت به روند نزولی ادامه دهد و سپس در اوت بهبود پیدا کند.

آدام بوتون، استراتژیست ارشد ارزی در فارکس لایو به کیتکونیوز اظهار داشت: انتظار دارد دلار ضعیفتر از قیمت طلا در هفته جاری پشتیبانی کند. دلار آمریکا با ضعیف شدن تورم و رویکرد صبورانه بانک مرکزی آمریکا، همچنان تحت فشار نزولی خواهد ماند. اروپا هم در وضعیت بهتر از حد انتظاری از همه گیری کووید ۱۹ خارج شده است.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار شرکت اکوئیتی کپیتال اظهار داشت: انتظار دارد قیمت طلا همچنان به سیر صعودی ادامه دهد برای اینکه دلار آمریکا روند یکنواختی پیدا کرده است. آمار اقتصادی روز پنج شنبه که نشان داد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم ۶.۵ درصد رشد کرده است هم می تواند افزایش قیمت دلار در کوتاه مدت را محدود کند. ایشان سپس اضافه کرد: رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم بسیار ضعیفتر از حد مطلوب بود و اقتصاددانان نرخ رشد ۸.۵ درصد را برای مدت مذکور پیش بینی کرده بودند. این آمار غافلگیرکننده بود و تصور می کنم بانک مرکزی آمریکا ناچار باشد برنامه خود برای تحکیم سیاست پولی را متوقف نماید. با دلار ضعیفتر احتمال صعود طلا به ۱۹۰۰ دلار وجود دارد.

اگرچه فضا در بازار طلا خوش بینانه است اما برخی از مفسرین هشدار دادند که این فلز باارزش همچنان با مقاومت قابل توجهی برای صعود روبروست. دارین نیوسام، رئیس شرکت دارین نیوسام آنالیتیکس اظهار نمود: طلا با وجود بهبود اخیر قیمت، همچنان در بازه معاملاتی گسترده ای گیر افتاده است و در سطح ۱۸۳۹ دلار با مقاومت روبرو بوده و در سطح ۱۷۹۳ دلار از حمایت برخوردارست.

منبع:

1400/05/09
09:41:44
0.0 / پنج
785
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سیمان سیمان