توسط قالیباف در بدو ورود به فرودگاه دمشق انجام شد

تشریح اهداف اقتصادی و تجاری سفر هیات عالیرتبه پارلمانی ایران به سوریه

تشریح اهداف اقتصادی و تجاری سفر هیات عالیرتبه پارلمانی ایران به سوریه

به گزارش سیمان رئیس مجلس شورای اسلامی با ابراز امیدواری نسبت به تصویب توافق نامه جامع همکاریهای بین ایران و سوریه تصریح کرد: این توافق نامه جامع می تواند زمینه ساز فعالیت هر چه بهتر بخش های خصوصی و دولتی در دوران پساجنگ و بازسازی سوریه و استفاده از منافع اقتصادی و تجاری بین دو کشور شود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در بدو ورود به فرودگاه دمشق و در نشست خبری مشترک با حموده صباغ رئیس مجلس سوریه با اشاره به اینکه لازم می دانم در بدو ورود موفقیت مردم سوریه جهت شرکت در انتخابات و تاکید آنها بر این که علاقه مند به حفظ و تثبیت کشورشان هستند را تبریک بگویم، اظهار داشت: مطمئن هستم که همه در جبهه مقاومت از این پیروزی در انتخابات خوشحال هستند.
قالیباف تصریح کرد: جبهه مقاومت سوریه را خط مقدم مقاومت می داند و طبیعتا از پیروزی مردم سوریه مقاومت خوشحال است و البته دشمنان هم از این پیروزی ناراحت و عصبانی هستند.
رئیس مجلس با اشاره به اینکه خیلی خوشحالم که این سفر در زمانی انجام می شود که سوریه به پایان دوران جنگ و ناامنی خود رسیده است، تصریح کرد: این ناامنی و جنگ تروریسم ضد سوریه با حمایت آمریکایی ها انجام شد، اما امروز آغاز دوره ساخت و ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است.
قالیباف همینطور با اشاره به اینکه توافق نامه جامع همکاریهای بین دو کشور درحال تهیه است، ابراز امیدواری کرد که این توافق نامه در پارلمان های دو کشور در فرصت مناسب تصویب و توسط دولت ها اجرایی شود تا تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از ظرفیت های بوجود آمده برای بازسازی سوریه و ارتقای همکاریهای اقتصادی و تجاری استفاده کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم، شهدای سوری و همه کسانی که در بحران سوریه، با تروریست ها مقابله کردند، به سردار سرلشگر شهید قاسم سلیمانی اشاره و تصریح کرد: وی زحمات زیادی برای مقابله با ترویست ها کشید و باید یاد او را همیشه گرامی بداریم.
در این دیدار حموده صباغ رئیس مجلس سوریه هم ضمن خوشامدگویی به دکتر قالیباف از سوی خود، ملت و مجلس سوریه تصریح کرد: روابط دو کشور روابطی مستحکم، دیرینه و ریشه دار است و امیدواریم این سفر سبب تثبیت و استقامت هر چه بیشتر روابط ایران و سوریه شود.
وی با اشاره به اینکه دو کشور در دوران صلح و دوران جنگ و تحریم در کنار یکدیگر ایستادگی کرده اند، تصریح کرد: حالا دوران پیروزی بر تروریست ها فرا رسیده است و این پیروزی به برکت مقاومت و ایمان مطلق ملت های دو کشور به برخورداری از حق تعیین سرنوشت بدون دخالت بیگانگان و هم تحت رهبری حکیمانه رهبران دو کشور به دست آمده است.
رئیس مجلس سوریه با اشاره به اینکه روابط مجالس دو کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که سفر دکتر قالیباف به دمشق سبب استقامت هر چه بیشتر و ارتقای روابط اقتصادی و پارلمانی بین دو کشور ایران و سوریه شود.
بر طبق این گزارش در این سفر، وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، روح الله متفکر آزاد عضو هیات رئیسه و کمیسیون آموزش، مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی، روح الله نجابت عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه و حسین امیرعبدالهیان مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دکتر قالیباف را همراهی می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بلند پایه ترین مسئول ایرانی است که پس از بحران سوریه به این کشور سفر می کند. این درحالی است که پیش از این ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، وزیر کشور ترکیه برای چهارمین بار طی ۲ سال گذشته و وزیر کشور چین برای عقد قرارداد های تجاری به سوریه سفر کرده اند. روز گذشته هم فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه به این کشور سفر کرده است که همه این اتفاقات نشان دهنده تلاش کشورهای مختلف جهت استفاده از دوران پسا بحران سوریه و کسب منافع اقتصادی می باشد.
صادرات فعلی ایران به کشور سوریه حدود یک میلیارد دلار برآورد می شود درحالی که صادرات ترکیه به سوریه بیشتر از ۱۴ میلیارد دلار است و با رفع موانع تجاری و اقتصادی، فعالان اقتصادی دو کشور می توانند حجم مبادلات تجاری را توسعه دهند.
منبع:

1400/05/06
09:10:51
0.0 / پنج
824
تگهای خبر: آموزش , ایران , تحریم , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان