سخنگوی انجمن فرآورده های لبنی :

چرا تولیدكنندگان باید به سبب مسائل سیاسی در ضرر باشند؟

چرا تولیدكنندگان باید به سبب مسائل سیاسی در ضرر باشند؟

به گزارش سیمان سخنگوی انجمن فرآورده های لبنی با اعلان اینکه بنظر می رسد این دولت می خواهد اصلاح نرخ شیرخام و محصولات لبنی را به دولتی بعدی موکول کند، اظهار داشت: این تلف شدن زمان فقط و فقط به ضرر تولیدکننده و در نهایت مصرف کننده خواهد شد.محمدرضا بنی طبا در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه وزارت جهاد و وزارت صمت بر سر افزایش قیمت شیرخام و محصولات لبنی اختلاف نظر دارند، اظهار داشت: بجای این که در طول سالهای قبل اجازه دهند قیمت شیرخام و فرآورده های لبنی به قیمت واقعی خود برسند، تاخیر در آن ایجاد کردند. در صورتیکه از اختتام سال قبل افزایش هزینه های تولید کاملا روشن و مشخص بود.

وی افزود: از شروع سال دولت حقوق و دستمزد را ۴۰ درصد بالا برد و به شرکت های تولیدی نیز این فرمان داده شد که حقوق کارمندانشان را بالا برند. اما این افزایش هزینه در هیچ جایی دیده نشد. در کنار این افزایش حقوق و دستمزد، قیمت شیرخام و بسته بندی نیز بالا رفت.

چرا تولیدکنندگان باید به سبب مسائل سیاسی در ضرر باشند؟

سخنگوی انجمن فرآورده های لبنی افزود: قرار بود از شروع سال قیمت شیرخام و محصولات لبنی به سبب همین افزایش هزینه ها اصلاح گردد. ولی آنقدر امروز و فردا شد که در نهایت اعلام نمودند رئیس جمهور موافق افزایش قیمت ها نیست. سازمان ها و ارگان هایی که مسئول رسیدگی به مشکلات صنایع هستند باید باتوجه به شعار سال مبادرت به حل مشکلات می کردند ولی این اتفاق نیوفتاد و سوال اینجاست که چرا باید چندین ماه از سال بگذرد و زنجیره تولید کنندگان فقط به سبب مسائل سیاسی در ضرر باشند؟

احتمالا این دولت می خواهد اصلاح نرخ شیرخام و لبنیات را به دولت بعدی موکول کند

وی اشاره کرد: بنظر می رسد که این دولت می خواهد اصلاح قیمت شیرخام و محصولات لبنی را به دولت بعد موکول کند و این زمان فقط و فقط به ضرر صنایع و در نهایت مصرف کنندگان خواهد بود.

محمدرضا بنی طبا در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت عدم قیمت گذاری بر روی محصولات لبنی، شرکتها بصورت مستقل بر روی محصولات قیمت گذاری می کنند؟ اظهار داشت: طبق قانون تجارت عمل خواهیم کرد. در محاکم قضایی نیز حق با تولیدکننده است، برای اینکه مسئولان می توانستند در مقاطعی تصمیم گیری کنند ولی نکردند و تولیدکننده به ضرر افتاده است. در نتیجه تولیدکننده شیرخام را با قیمت توافقی با دامدار خریداری می کند و از آن طرف هم هر میزانی که هزینه های تولید افزایش داشته باشد، بر روی محصولات اعمال می کند.

به گفته وی این شرایط موجب می شود شرکتها برای عرضه بیشتر محصولات با قیمت های مناسب با یکدیگر رقابت کنند.

لبنیات گران می شود ولی نه از سر طمع

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی اشاره کرد: افزایش قیمت محصولات لبنی اتفاق خواهد افتاد ولی از سر طمع و سود بیشتر نیست بلکه برای خارج شدن از ضرر است.

احتمال افزایش قیمت شیرخام تا ۸۰۰۰ تومان

وی با اعلان اینکه اگر وزیر جهادکشاورزی قیمت محصولات لبنی را متناسب با قیمت شیرخام افزایش دهدخرید شیر با قیمت ۶۴۰۰ تومان برای دامداران محقق می شود در غیر این صورت مصوبات هیچ نتیجه ای در پی نخواهد داشت، اضافه کرد: اگر وزارت جهاد تدابیر لازم را درباب نحوه تعرفه ها و عوارض صادراتی شیرخشک و کره حیوانی به کار نبندد شیرخام تا ۸۰۰۰ تومان هم بالا خواهد رفت و محصولات لبنی نیز به تبع آن گران خواهند شد.

ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی حذف شود

بنی طبا در آخر اظهار داشت: راه کار بهینه و درست دراین زمینه، انتقال شیرخام و محصولات لبنی از گروه کالایی یک به دو است و در کنار آن نیز باید ارز ۴۲۰۰ تومانی نهاده های دامی حذف و یارانه بصورت مستقیم به دهک های محروم تخصیص داده شود.منبع:

1400/05/01
11:18:13
0.0 / پنج
811
تگهای خبر: ارز , تجارت , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیمان سیمان