شامخ خرداد ماه منتشر شد

صنعت نگران قطعی برق و نبود مواد اولیه

صنعت نگران قطعی برق و نبود مواد اولیه

سیمان: اتاق تجاری ایران گزارش شامخ( شاخص مدیران خرید) خرداد ماه را منتشر نمود که هرچند هنوز رونق را نشان میدهد اما از افت نسبی شاخص ها حکایت دارد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، شامخ در طیف یک تا ۱۰۰ تعریف می شود. هرچه عدد به ۱۰۰ نزدیک باشد اقتصاد در وضعیت رونق قرار دارد و هرچه عدد به صفر نزدیک شود، اقتصاد در حالت رکود است.
تا زمستان سال قبل شامخ اقتصاد ایران زیر ۵۰ بود اما در ماه های گذشته با بهبود نسبی شرایط عدد شامخ بار دیگر به بالای ۵۰ رسیده است. هرچند در ماه های ابتدایی سال جاری عدد شامخ بالا رفت اما در خرداد بار دیگر این عدد کاهشی شده که نشان دهنده افزایش نگرانی میان فعالان اقتصادی از آینده است.
بر اساس نظرسنجی انجام شده از بنگاه های اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید برای کل اقتصاد ایران در خردادماه، ۵۱.۲۷ به دست آمده است که عدد آن نسبت به اردیبهشت ماه (۵۳.۸۴) کاهش داشته است البته شدت افزایش شاخص نسبت به ۵ ماه گذشته از بهمن (به غیراز فروردین) ماه کمتر بوده است. همین طور در خردادماه زیرشاخص های میزان سفارشات جدید مشتریان و موجودی مواد اولیه عدد زیر ۵۰ را ثبت کرده اند و تقاضای مشتریان متأثر از بلاتکلیفی پس از انتخابات همچنان با کاهش روبرو است. فقط در بخش ساختمان همه زیرشاخص های اصلی عدد بالای ۵۰ را به ثبت رسانده اند.
شاخص میزان کارهای کسب وکار در خردادماه (۵۲.۴۶) نسبت به اردیبهشت ماه (۵۸.۶۴) کاهش داشته است ولیکن هنوز در وضعیت مثبت (بالای ۵۰) قرار داشته است. این شاخص نیز در مقایسه با ۵ ماه گذشته از بهمن (به غیراز فروردین) پایین ترین میزان رشد را داشته است و بیشترین سهم افزایش این شاخص در بخش ساختمان بوده است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۴۹.۵۲) برای سومین ماه پی در پی کمتر از ۵۰ ثبت شده است. بنظر می رسد ادامه این روند در کاهش تقاضا ناشی از شرایط پس از انتخابات و بلاتکلیفی طرف تقاضا در تصمیم برای خرید و شرایط قیمتی بازار است.
شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۴۵.۷۳) نسبت به ماه قبل کاهش یافته است و مجدداً شدت کاهش آن بالا رفته و با شدت بیشتری طی ۷ ماه گذشته از آذر (غیر از فروردین) کاهش داشته است.
شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی (۵۱.۵۰) نسبت به اردیبهشت ماه افزایش داشته است. این افزایش نیروی کار نشان دهنده خوش بینی فعالان اقتصادی به بهبود فعالیت ها خصوصاً در بخش صنعت و ساختمان طی ماه های آتی است.
شاخص قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده (۷۷.۱۹) نشان دهنده ادامه روند افزایشی قیمت هاست که همچنان ادامه دارد. برمبنای آخرین آمار مرکز آمار ایران از شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار، این شاخص در خردادماه ۳۱۶.۲ بوده است که نسبت به اردیبهشت ماه (۳۰۸.۴)، ۲.۵ درصد افزایش داشته است. این در حالیست که نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خردادماه ۴۳ درصد بوده است. درعین حال به اعتقاد فعالان بازار افزایش قیمت ها به سبب شرایط رکودی حاکم در بازار هنوز بطور متناسب بر قیمت فروش محصولات اثرگذار نبوده است و پیش بینی افزایش قیمت ها طی ماه های آتی وجود دارد.
شاخص انتظارات در رابطه با میزان فعالیت اقتصادی در ماه آتی (۶۳.۷۸) که یکی از بیشترین مقادیر خودرا از شروع ۲۱ دوره از شروع طرح به ثبت رسانده است، خوش بینی فعالان اقتصادی را نسبت به بهبود فعالیت ها و خارج شدن از شرایط رکودی موجود نشان میدهد.
برمبنای داده های به دست آمده از بنگاه های بخش صنعت، شاخص مدیران خرید صنعت در خرداد، ۵۴.۲۱ ثبت شده است که هرچند کماکان در وضعیت رونق قرار دارد ولی نسبت به اردیبهشت ماه (۶۳)، کاهش داشته است. در خرداد همه زیرشاخص های شامخ صنعت به غیراز شاخص موجودی مواد اولیه عدد بالای ۵۰ را به ثبت رسانده اند و شامخ کل صنعت در بیشتر صنایع به غیراز صنایع نساجی و صنایع چوب، مبلمان و کاغذ (به دلیل کاهش سفارشات جدید مشتریان و کمبود مواد اولیه) نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.
شاخص مقدار تولید محصولات در خرداد (۵۳.۶۴) نسبت به ماه قبل کاهش داشته است ولیکن هنوز در وضعیت مثبت (بالای ۵۰) قرار دارد. اما شدت رشد این شاخص (به دلیلهای گوناگون ازجمله قطعی های مکرر برق)، در مقایسه با ۵ ماه گذشته (به غیراز تعطیلات فروردین) کمتر بوده است.
شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان در خردادماه (۵۳.۲۸) نسبت به اردیبهشت کاهش داشته است، بنظر می رسد که رشد آن تحت تأثیر شرایط سیاسی و انتخابات، در مقایسه با ۵ ماه گذشته (به غیراز فروردین) کمتر بوده است.
شاخص موجودی مواد اولیه در خردادماه (۴۷.۵۲) مجدداً به سیر نزولی خود بازگشته است این شاخص که در اردیبهشت ماه (۵۳.۵۹) پس از تعطیلات بهبود پیدا کرده بود در خردادماه مجدداً به سبب کمبود ارز در واردات مواد اولیه و همین طور افزایش قیمت ها کاهش یافته است.
منبع:

1400/04/16
23:27:06
0.0 / پنج
876
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان