مشاور رئیس جمهور خبر داد؛

رشد ۱۰۶ درصدی واحدهای تولیدی فعال در مناطق آزاد طی ۸ سال

رشد ۱۰۶ درصدی واحدهای تولیدی فعال در مناطق آزاد طی ۸ سال

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: طی ۸ سال گذشته، تعداد واحدهای تولیدی فعال مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ۱۰۶ درصد رشد داشته و طی ۲ سال گذشته تراز تجاری مناطق آزاد مثبت شده است.به گزارش سیمان به نقل از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حمیدرضا مؤمنی در ششمین مراسم بهره برداری از پروژه های عمرانی، تولیدی و زیربنایی مناطق آزاد کشور با حضور رئیس جمهور با اشاره به مجموع پروژه های افتتاح شده و میزان سرمایه گذاری آن در این مناطق اظهار داشت: تعداد ۴۱۵ پروژه با ارزش سرمایه گذاری معادل ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای بیشتر از ۲۶ هزار نفر در شش مراسم با دستور ریاست جمهوری افتتاح و به بهره برداری رسید.
وی تصریح کرد: مناطق آزاد بعد از حضور در رویدادهای «تدبیر و امید برای جهش تولید» از شهریور ماه سال گذشته، طی ۱۰ ماه موفق شدند تا بعد از وزارت خانه های نفت، راه و شهرسازی و صنعت معدن و تجارت، رتبه چهارمین دستگاه دولتی در رویدادهای افتتاح را از آن خود کنند، این در حالیست که بعضی از پروژه های بزرگ مناطق آزاد و ویژه نظیر پتروشیمی ها و نیروگاه ها، در رویدادهای وزارت خانه های دیگر مورد بهره برداری قرار گرفتند.
مؤمنی اضافه کرد: نقش این مناطق بدون بهره مندی از بودجه دولتی در کنار بزرگترین وزارت خانه ها در خدمت به توسعه اقتصادی کشور، بوضوح نمایان است که لازم است از سهم ۹۰ درصدی بخش خصوصی در این راه هم نام برده شود و از سرمایه گذاری این بخش قدردانی شود.
تکمیل و گسترش زیرساخت های مناطق آزاد
مشاور رئیس جمهور با اشاره به این که از آغاز دولت تدبیر و امید، محوریت اصلی کارهای سازمان های مناطق آزاد بر ایجاد و گسترش زیرساخت های سخت متمرکز بوده اظهار داشت: باوجود عدم بهره مندی از بودجه عمومی دولت، طی این مدت بیشتر از ۸ هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی سازمان های مناطق در پروژه های عمرانی و زیربنایی هزینه شده است که ۲، ۹۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت های لجستیکی و صنعتی، ۲، ۴۰۰ میلیارد تومان به توسعه شهری و روستایی، ۱، ۳۰۰ میلیارد تومان به گسترش زیرساخت های گردشگری و فرهنگی، و ۹۰۰ میلیارد تومان به گسترش زیرساخت های آموزش و درمان تخصیص یافته است.
مؤمنی افزود: مجموع ارزش سرمایه گذاری محقق شده توسط بخش خصوصی در دولت تدبیر و امید، بیشتر از ۴۰۳ هزار میلیارد تومان بوده است که علاوه بر آن بیشتر از ۳۰۷ هزار میلیارد تومان هم درحال تحقق است که این عملکرد نشان از توسعه یافتگی و مطلوبیت زیرساخت های فیزیکی، جهت جذب سرمایه های داخلی و خارجی دارد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد طی دولت تدبیر و امید به رسالت اصلی خود که همانا «جذب سرمایه داخلی و خارجی»، «توسعه اقتصاد دانش بنیان»، و «صادرات» بوده است، بازگشته اند که با عنایت به قدم های بلند برداشته شده در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، شاهد توسعه اقتصاد درون زای برون نگر در این مناطق خواهیم بود.
اجرایی شدن پنجره واحد خدمات الکترونیک و مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM) در مناطق آزاد
وی با اشاره به عملیاتی شدن سیستم پنجره واحد خدمات الکترونیک افزود: پنجره واحد خدمات الکترونیک بعنوان هسته اصلی، در کنار ابزارهای مدرن نظیر اسناد الکترونیک، امضای دیجیتال، قراردادهای هوشمند و داشبورد هوش سازمانی؛ وظیفه تسهیل، تسریع و شفاف سازی در مناطق آزاد را بر عهده دارند که در آینده نزدیک به مثابه اتاق شیشه ای، دسترسی عادلانه به اطلاعات را فراهم خواهند کرد.
مؤمنی اضافه کرد: پیاده سازی فرایند مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM) در پروژه های عمرانی، اقدامی مهم در جهت تحول دیجیتال در مناطق آزاد کشور محسوب شده است که در مناطق آزاد چابهار، کیش و اروند اجرایی شده است. پیاده سازی آیین نامه BIM در پروژه های عمرانی، کاهش ۳۷ درصدی زمان و ۳۲ درصدی هزینه، و همینطور افزایش کیفیت اجرا را به دنبال دارد.
مالیات بر ارزش افزوده دغدغه اصلی تمامی ذی نفعان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه این مراسم با اشاره به این که بهبود محیط کسب و کار از دیگر حوزه های تمرکز دبیرخانه شورای عالی و مناطق بوده است توضیح داد: با برگزاری جلسات مختلف با ۲۶ وزارت خانه و دستگاه ذیربط، اهم چالش های در رابطه با کارهای اقتصادی مستقر در مناطق حل و فصل شد. با این وجود بهره مندی صحیح فعالان اقتصادی از معافیت های قانونی مالیات بر درآمد و دارایی، و مالیات بر ارزش افزوده کماکان از دغدغه های اصلی تمامی ذینفعان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادیست که امیدواریم با تدابیر دولت این مورد هم مرتفع شود.
وی در عین حال اذعان کرد: تأمین مالی پروژه های کلیدی و حضور مؤثر در بازارهای مالی و پولی از راه تأسیس بورس بین الملل، ایجاد بانک اختصاصی و استقرار بانک آفشور، یکی از راهبردهای اصلی دبیرخانه شورای عالی و مناطق بوده که اگر با همکاری نهادهای ذیربط همراه می شد، موفقیت بیشتری در فضای رقابت بین المللی به دست می آمد.
هوشمند سازی فرآیندهای لجستیکی در مناطق آزاد در دستور کار
مؤمنی از هوشمند سازی فرآیندهای لجستیکی بعنوان بخشی از پروژه عظیم شهر هوشمند در مناطق آزاد نام برد و در این زمینه گفت: از حدود ۷۴ گذرگاه مرزی زمینی و دریایی کشور، ۳۰ گذرگاه در مناطق آزاد یا ویژه مستقر هستند که با عنایت به ظرفیت قانونی و زیرساخت های لجستیکی موجود، عموم مبادلات تجاری کشور از راه این مناطق صورت می پذیرد.
وی اضافه کرد: مناطق آزاد و ویژه، پایگاه های اصلی لجستیکی جهت تسهیل و توسعه تجارت با کشورهای هدف هستند که بعنوان دروازه کریدورهای بین المللی نوستراک و اوراسیا، شرق غرب، محور شرق، تراسیکا و ابتکار کمربند و جاده، حجم عظیمی از بار صادرات واردات و ترانزیت کشور را به دوش می کشند.
مشاور رئیس جمهور تصریح کرد: هوشمندسازی فرآیندهای لجستیکی بعنوان بخشی از پروژه عظیم شهر هوشمند در مناطق آزاد، آغازگر تحقق لجستیک هوشمند در کشور است که در این راه، ضمن تشکیل شورای لجستیک مناطق آزاد جهت پیگیری موضوع، طی توافقی که روز گذشته بین دبیرخانه شورای عالی مناطق و وزارت راه و شهرسازی منعقد شد، بر استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود و برنامه ریزی برای ایجاد ظرفیت های جدید تاکید گردید.
اولین ها و رکورد زنی در مناطق آزاد
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه این مراسم در تشریح جزئیات پروژه های به بهره برداری رسیده اظهار داشت: در روز جاری تعداد ۶۲ پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی با ارزش ۳، ۱۰۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۶۳۸ نفر در مناطق آزاد ارس، ماکو، انزلی و چابهار با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.
وی اهم اقداماتی که برای نخستین بار در مناطق آزاد انجام شده است را برشمرد و اظهار داشت: پیاده سازی نخستین پنجره واحد خدمات الکترونیک و نخستین سند مسئولیت اجتماعی، راه اندازی نخستین هتل دریایی و نخستین پارک برفی کشور، ایجاد نخستین شهرک شیلاتی، نخستین بانکرینگ و نخستین نیروگاه خورشیدی مناطق آزاد و هم مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد برای نخستین بار همچون مهم ترین اقداماتی است که برای نخستین بار در این مناطق به سرانجام رسیده است.
مؤمنی همینطور اهم کارکردهایی که رکورد شکن اقدامات قبلی در مناطق آزاد بوده اند را شرح داد که طی آن میتوان به رکورد تولید بیشتر از یکهزار مگاوات برق در قشم و مجموعاً ۲ هزار مگاوات در کل مناطق، رکورد تولید ۱ میلیون تن فولاد و راه اندازی کارخانه های فولاد به ظرفیت ۶ میلیون تن، رکورد ایجاد هاب های پتروشیمی به ظرفیت ۱۱ میلیون تن در چابهار و قشم، رکورد راه اندازی بزرگترین گلخانه خاورمیانه و بزرگترین استادیوم کریکت در منطقه، رکورد رشد سرمایه گذاری در مناطق آزاد به میزان ۳۷۰ درصد، رکورد عضویت در سازمان های جهانی و دریافت کارت سبز ژئوپارک جهانی یونسکو، رکورد ایجاد مراکز نوآوری و پشتیبانی از واحدهای دانش بنیان و فناور اشاره نمود.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همینطور ابراز امیدواری کرد: پروژه های عظیم زیرساختی نظیر نیروگاه ۳۲۰ مگاواتی سیکل ترکیبی در قشم به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار، فولاد ۱.۵ میلیون تنی جهان آرا در اروند به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان، ترمینال جدید فرودگاه کیش با ظرفیت ۶ میلیون مسافر به ارزش یکهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و اتصال ریلی بندر کاسپین به شبکه ریلی کشور به ارزش ۲۲۰ میلیارد تومان هم با پیشرفت فیزیکی بالایی درحال راه اندازی هستند که امید است تا انتهای دولت به بهره برداری برسند.

1400/04/15
22:38:12
0.0 / 5
526
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیمان سیمان