گران فروشی در صدر تخلفات

گران فروشی در صدر تخلفات

به گزارش سیمان معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران بیشترین عناوین تخلف صنفی در سه ماهه نخست سال جاری را گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور عنوان نمود.


سعید محمدی پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بازرسی از اصناف و واحدهای توزیعی استان تهران در سه ماهه نخست سالجاری ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده، اظهار داشت: در این زمان ۲۳۳ هزار بازرسی از اصناف تهرانی انجام شده است.
به قول وی تعداد پرونده های متشکله در سه ماهه نخست سال جاری ۱۹ هزار و ۷۱۷ پرونده به ارزش بیشتر از ۹۰۰ میلیارد تومان بوده که جهت تعیین تکلیف به مراجع قضایی ارسال شده است.
این مقام مسئول همینطور با اشاره به اینکه طی سه ماهه سال جاری واحدهای عرضه کننده کالاهای اساسی مثل شکر، روغن، لبنیات، مرغ، نان و میوه بیشترین هدف بازرسی بودند، بیشترین عناوین تخلف را گرانفروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاکتور عنوان نمود.
معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران ضمن اشاره به مشارکت دستگاههای هم خانواده مثل اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و پلیس امنیت اقتصادی در بازرسی ها اظهار داشت: در سه ماهه ابتدای سال ۱۵ هزار گشت مشترک برگزار شده که به نسبت مدت مشابه سال قبل افزایش ۵۹ درصدی داشته است. از این تعداد بالغ بر ۳۰۰۰ برگ گزارش بازرسی به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان صادر گردیده است.
گفتنی است که مطابق قانون نظام صنفی گران فروشی، کم فروشی، تقلب، احتکار، عرضه خارج از شبکه عدم اجرای ضوابط قیمت گذاری و توزیع، فروش اجباری، عدم درج قیمت و عدم صدور صورتحساب ازجمله مهم ترین تخلفات صنفی است.
همینطور بر مبنای قانون صنفی باید درآمدهای ناشی از جریمه های دریافتی به حساب خزانه واریز شود و معادل آن در بودجه های سنواتی منظور و توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت بعد از تأمین بار مالی ماده (۴۴) این قانون به صورت مساوی دراختیار سازمان تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد تا در اجرای این قانون هزینه کنند، اما اتاق اصناف بارها نسبت در دریافت نکردن این بودجه گلایه کرده است.1400/04/12
17:08:16
0.0 / پنج
705
تگهای خبر: ارز , ایران , تجارت , عرضه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان