۲۰۰ بنگاه، ۳۳۰۰ میلیارد تومان پول گرفتند!

۲۰۰ بنگاه، ۳۳۰۰ میلیارد تومان پول گرفتند!

سیمان: هر چند هنوز تکلیف بسته پشتیبانی از صادرات سال 1400 نهایی نشده، اما بنظر می رسد سازمان توسعه تجارت بخش مهمی از بسته سال قبل را به مرحله اجرا رسانده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، باتوجه به اهمیت محوریت یافتن صادرات غیرنفتی در اقتصاد ایران، در سالهای قبل نهادهای مختلف اعلام نموده اند که با بهره گیری از ابزارهای موجود از صادرکنندگانی که در این عرصه ها فعالیت دارند، حمایت خواهند کرد.
در کنار ابزارهایی مانند معافیت مالیاتی، یکی از اصلی ترین گام های عملی دولت برای پشتیبانی از این حوزه، اجرای بسته های پشتیبانی از صادرات غیرنفتی به شکل سالانه بوده است.
البته در سال ۱۳۹۸، این بسته آن قدر دیر آماده شد که عملا امکان اجرای کامل نیافت اما براوردها نشان میدهد که در سال ۱۳۹۹، بخش مهمی از این بسته اجرائی شده است.
حمید زادبوم – رییس سازمان توسعه تجارت – اعلام کرده: برمبنای آخرین اطلاعات و آمار موجود از مجموع ۴۰۰۰میلیارد تومان منابع مندرج در بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ که شامل ۲۰۰۰میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی و ۲۰۰۰میلیارد تومان منابع نظام بانکی است، ۳۳۰۰میلیارد تومان در قالب تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی و با نرخ های ترجیحی به ۲۰۰بنگاه صادراتی پرداخت شده است.
او توضیح داد: پرونده ۱۳۷مجموعه صادراتی که اهلیت صادراتی آنها توسط سازمان توسعه تجارت ایران احراز شده و تعهدات ارزی خودرا برمبنای دستورالعمل های موجود ایفا کرده اند، در بانکهای عامل در دست بررسی بوده که در صورت احراز اهلیت اعتباری ایشان، بانکهای عامل درباب پرداخت تسهیلات اقدام خواهند کرد.
وی افزود: تعداد ۵۵ متقاضی به سبب عدم ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات و یا نداشتن عملکرد صادراتی حائزشرایط دریافت تسهیلات نبوده و ۵۰ بنگاه صادراتی نیز به سبب عدم احراز اهلیت اعتباری توسط بانکهای عامل موفق به دریافت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی نشده اند. همین طور ۷۵متقاضی درحال تکمیل اطلاعات خود در سامانه بهین یاب هستند.
معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در آخر اظهار داشت: پروسه ارائه درخواست دریافت تسهیلات سرمایه در گردش صادراتی با نرخ های ترجیحی و از منابع صندوق توسعه ملی کاملا الکترونیکی و برخط بوده و متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه بهین یاب نسبت به ثبت تقاضای خود اقدام نمایند.
منبع:

1400/04/11
16:54:40
0.0 / پنج
911
تگهای خبر: ارز , ایران , بنگاه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان