روحانی:

دولت را با رشد اقتصادی مثبت تحویل می دهیم

دولت را با رشد اقتصادی مثبت تحویل می دهیم

به گزارش سیمان رئیس جمهوری با اشاره به اینکه حالا دولت را با رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصد تحویل می دهیم، اظهار نمود: ما در حالی دولت را تحویل می دهیم که تخت آی سی یو، دو برابر شده است و با تلاشهای زیادی که انجام می شود، ۱۴ هزار تخت بیمارستانی اضافه می شود که در تاریخ کشور ما بی سابقه است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح طرح های ملی وزارت صنعت اظهار نمود: بیشتر از ۹ درصد رشد صنعتی در سه ماهه چهارم سال قبل را شاهد بودیم، همینطور بیشتر از هفت درصد رشد صنعتی داشتیم که باعث مثبت شدن رشد اقتصادی ما در سال ۹۹ شد.
وی تاکید کرد: این مسائل کمتر گفته می شود. فکر می کنند اگر این مسائل را بگویند، به نفع دولت می باشد در حالیکه به نفع نظام است. در خیلی از کشورها رشد اقتصادی منفی بود و رشد اقتصادی جهان هم منفی سه بود اما در سال ۹۹ رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصد داشتیم.
روحانی با اشاره به اینکه خیلی دوست داشتم دولت را با رشد منفی به دولت بعدی تحویل ندهیم، اظهار داشت: حالا دولت را با رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ درصد تحویل می دهیم. در حالی دولت را تحویل می دهیم که تخت آی سی یو، دو برابر شده است و با تلاشهای زیادی که انجام می شود، ۱۴ هزار تخت بیمارستانی اضافه می شود که در تاریخ کشور ما بی سابقه است.
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: مردم صبر و مقاومت کردند و سختی زیادی کشیدند. من روز گذشته در دولت گفتم حقوق کارمندان را در این هشت سال، ۵.۵ برابر کردیم و حقوق بازنشستگان هفت برابر شد اما این کافی نبوده است. من می فهم کرونا یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر را بیکار کرد. یک میلیون بیکار یعنی چند میلیون نفر را در مشقت قرار داد. جنگ اقتصادی، خشکسالی و یک سال سیل مردم را در مشقت قرار داد.

وی با اشاره به اینکه بسیار خوشحالم در دولت های یازدهم و دوازدهم تلاش شد، زنجیره تولید فولاد کامل شود، افزود: مبحث خام فروشی که مطرح می شود، کنسانتره داشته باشیم ولی گندله را نداشته باشیم، مقصد نهایی یعنی شمش فولاد را نخواهیم داشت و مجبور به صادرات سنگ آهن می شویم.
روحانی تصریح کرد: در معادن و صنایع کنار آن، کار بسیار بزرگی در کشور انجام می شود؛ هم از لحاظ اشتغال، هم از لحاظ درآمدزایی، هم از لحاظ رفع نیازهای کشور و هم از لحاظ صادرات. وقتی در زمینه فولاد نگاه می نماییم، واردات قابل توجهی در زمینه فولاد داشتیم ولی امروز به خودکفایی رسیدیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ما امروز نیازمندی های داخل را رفع و صادر می نماییم، خاطرنشان کرد: این که در زمینه فولاد دهمین کشور و در مس هفتمین کشور در دنیا هستیم، جای افتخار است. یکی از کارهای مهم این است که این زنجیره کامل شد. خیلی از طرح هایی که امروز افتتاح شد، زنجیره قبلی را در همان استان یا استان مجاور تکمیل می کرد. گاهی یک شرکت همه زنجیره را دارد یا در یک استان این زنجیره وجود دارد.
وی ضمن اشاره به طرح های آبرسانی از خلیج فارس به مرکز کشور افزود: حرکت انجام شده در هشت سال قبل برای توسعه معادن و صنایع معدنی خیلی خوب است. معادن بسیاری به افرادی واگذار شده بود که نه خودشان کار می کردند و آنرا آزاد می کردند. در دولت تلاش زیادی شد و این معادن آزاد شدند.
روحانی تصریح کرد: در سال ۵۹۰ میلیون تن از این معادن استخراج می شود که نعمت بزرگی است. در استخراج آنها و زنجیره ای که به همراه دارد، اشتغال زیادی وجود دارد. در زمینه اکتشاف کار عظیمی انجام گرفت. در هشت سال گذشته، به اندازه کل تاریخ ایران اکتشاف انجام شده است که البته همه این اکتشافات باید راستی آزمایی شود، عیار آنرا سنجیده و دید آیا استخراج از آنها صرفه دارد.
وی با یادآوری جنگ اقتصادی آمریکا ضد ایران در طول سه سال قبل اظهار نمود: در دوران جنگ اقتصادی که می خواستند ما را محاصره کرده و اقتصاد کشور را نابود کنند، اگر بخش خصوصی و مردم به میدان نیامده بودند، به ظاهر درست پیشبینی کردند چون ما به چهل، پنجاه میلیارد دلار در سال پول نیازمندیم تا منابع اولیه را وارد کشور نماییم. اینها می گفتند وقتی فروش نفت را قطع نماییم، ایران دیگر درآمدی ندارد.
رئیس جمهوری ضمن اشاره به ذهنیت موجود نسبت به واردات در اکثریت جامعه اظهار داشت: واردات در ذهن مردم منفی است. واردات محصول ساخته شده در ایران، منفی است اما برای مواد اولیه ای که به آن نیاز داریم، تجهیزاتی که لازم است و مواد اولیه برای دارو و موارد دیگر واردات ضروری می باشد. بخشی از کالاهای اساسی در کشور تولید و بخشی از خارج وارد می شود؛ بخصوص سال جاری که خشکسالی بی نظیری در ۵۰ سال گذشته بود.

روحانی ضمن اشاره به نقشه دولت ترامپ برای ایران اظهار نمود: می گفتند وقتی ایران کالایی را وارد نکند، قحطی می شود و آن وقت مردم بیرون می آیند و نظام ساقط می شود. البته آمریکایی ها عقل زیادی ندارند ولی با همین عقل کم طراحی نموده بودند توسط ترامپ، بولتون و پمپئو و افرادی رذلی که در صدر امور بودند.
وی با طرح این سوال که آمریکا چگونه در اجرای نقشه ای موفق نشد، تصریح کرد: دلیل عدم موفقیت آمریکا این بود که ما صادرات کالاهای دیگر را جایگزین صادرات نفت کردیم. بازار ما پر از جنس بود، قحطی وجود نداشت البته گرانی بود. جنگ اقتصادی که ترامپ وارد کرد، فشار زیادی به مردم از نظر قیمت و تورم وارد کرد ولی در خود محصول که می خواستند قطحی درست کنند، اشتغال ایجاد نشود، بیکاری گسترده باشد، موفق نشده و نتوانستند.
رئیس جمهوری اظهار داشت: به جای نفتی که تحریم کردند، جایگزین ایجاد کردیم. در زمینه گاز، محصول بیشتری به دست آوردیم. از ۶۴۰ میلیون مترمکعب گاز به هزار و خرده ای میلیون مترمکعب گاز در روز رسیدیم که دیگر لازم به وارد کردن گاز نشد و حتی بخشی از آنرا هم صادر کردیم.
روحانی خاطرنشان کرد: پیش از دولت یازدهم بنزین را وارد می کردیم و مقداری هم بنزین پتروشیمی تولید می شد که بسیار آلوده بود ولی در تولید بنزین خودکفا شدیم. هم اکنون به تولید ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز رسیدیم که دو برابر شده است.
وی ضمن اشاره به تلاش دولت برای کاهش مصرف بنزین و صادرات آن اظهار داشت: وقتی به تولید ۱۰۰ میلیون لیتر رسیدیم، همانقدر هم مصرف می شد. بعد طرحی را ریختیم که مصرف کم شود و وقتی این گونه شد، آنرا صادر کردیم. حالا ما به یکی از صادرکنندگان بنزین تبدیل گشته ایم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه به صورت متوسط در هشت سال گذشته، سالانه ۲۵۰۰ مگاوات اضافه شده و آنرا صادر می نماییم، تصریح کرد: بخش دیگر در ارتباط با صنعت می شود؛ شامل پتروشیمی و صنایع معدنی. در پتروشیمی جهش عظیمی در تاریح ایران ایجاد کردیم. در سال ۹۹، ۱۷ طرح بزرگ پتروشیمی را در یک سال افتتاح کردیم که در تاریخ نظیر ندارد. عمده ارز ما را پتروشیمی به ما می دهد و بخشی هم فولاد و صنایع معدنی به ما می دهند. در سال ۹۹، دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادر کردیم.
روحانی با اشاره به اینکه کسی توضیح نمی دهد آمریکا چطور شکست خورد و نتوانست ما را به زمین بزند، اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان ما را خودکفا کردند. کرونا که آمد، کسی به ما کیت تشخیص نداد ولی عرض یکی، دو ماه کیت تشخیص را تولید کردیم. در ابتدا، فقط دو آزمایشگاه تشخیص کرونا داشتیم اما حالا ۴۰۰ آزمایشگاه داریم یعنی در یکسال، ۲۰۰ برابر شد.
وی افزود: ماسک می خواستیم ولی کسی به ما ماسک نمی داد. ونتیلاتور کسی به ما نمی داد. احمق ترامپ به ما پیام داده بود که اگر می خواهید چهار ونتیلاتور به شما می دهیم که گفتم اگر شما ۴۰ ونتیلاتور می خواهید، ما به شما می دهیم.
رئیس جمهوری افزود: در یک سال و نیم گذشته، تخت های آی سی یو دو برابر شد. اگر این کار نمی شد از کرونا و ویروس ترامپ شکست می خوردیم. کار بزرگی انجام شد که بخشی از این کار در ارتباط با صنعت و معدن بود.
روحانی با اشاره به اینکه در سه ماه ابتدای سال جاری صادرات و واردات ما چقدر بوده است، اظهار نمود: این که مردم می گویند به داخل توجه داشته باشیم، درست است اما بدون توجه به خارج هم غلط است. این همان مساله ای است که رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی گفتند که ما باید درون زا باشیم اما بیرون نگر هم باشیم. ۱۰ میلیارد و ۲۱۳ میلیون دلار جنس وارد کردیم و در همین سه ماه، ۱۰ و ۶۸۹ میلیون کالا صادر؛ یعنی صادرات و واردات ما ترازش مثبت است.
وی با اشاره به اینکه در سه ماهه سال جاری نسبت به سه ماهه پارسال، ۶۹.۲ درصد صادرات ما افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: این آمارها برای ایران و ملت ایران افتخارآمیز است. این ضربه بزرگی به دشمنان ماست. چرا کسانی که این فشارها را ایجاد کردند، امروز به وین آمدند و اصرار دارند مسائل حل شود؟ چون دیدند ایران قوی است و شکست نمی خورد.
منبع:

1400/04/10
22:50:40
0.0 / 5
574
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بخش خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سیمان سیمان