۴۵ فقره نقشه زمین شناسی یكصدهزارم استان سمنان تهیه شد

۴۵ فقره نقشه زمین شناسی یكصدهزارم استان سمنان تهیه شد

به گزارش سیمان محققان سازمان زمین شناسی موفق شدند از ۵۹ فقره نقشه ۴۵ نقشه زمین شناسی یکصدهزارم استان سمنان را تهیه کنند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، یاسر وکیل زاده، مدیر اداره کل استان سمنان با اشاره به اینکه ۴۵ فقره نقشه از ۵۹ نقشه در مقیاس یکصدهزارم مورد نیاز استان سمنان تهیه شده و ۶ نقشه در دست تهیه است، اضافه کرد: بعضی از نقشه ها از مجموع ۵۹ نقشه در مقیاس یکصدهزارم مورد نیاز استان سمنان در ارتباط با مناطق کویری است که به دلیل صعب العبور بودن، ظرفیت معدنی پایین ناحیه و پراکندگی کانون های جمعیتی تهیه نشده است.
به نقل از ایشان، نقشه های زمین شناسی اطلاعات جامعی درباره خصوصیت های مختلف زمین شامل جنس و سن سنگ ها و روابط بین آنها، ساختمان زمین و قابلیت معدنی سنگ ها را در بردارد و با عنایت به نیاز، با دقت های متفاوت یا مقیاس های متعدد تهیه می شود.
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان سمنان با بیان اینکه بدون نقشه های زمین شناسی در مقیاس های مختلف امکان اجرا و انجام طرح های عمرانی وصنعتی وجود ندارد، خاطرنشان کرد: این نقشه ها در مطالعات زیست محیطی، آبخیزداری، مکان یابی اجرای طرح های صنعتی، شهری، نظامی، مسیریابی جاده ها، ساخت فرودگاه، خطوط انتقال نیرو، انرژی و آب کاربرد دارد.
وکیل زاده با اشاره به اینکه حالا ۱۶ نقشه در مقیاس یک بیست وپنج هزارم برای استان سمنان چاپ شده و ۱۲ نقشه در دست چاپ و سه نقشه درحال تهیه است، افزود: نقشه های زمین شناسی یکی از لایه های اطلاعات پایه در کشور است و در تمام طرح های عمرانی و صنعتی کاربرد دارد؛ ازاین رو این نقشه ها علاوه بر فراهم کردن بستر مناسب برای انجام تحقیقات زمین شناسی و علوم وابسته، در اکتشاف مواد معدنی، مطالعات لرزه خیزی و تهیه نقشه های پهنه بندی خطر بلایای طبیعی مانند سیلاب، زمین لغزش و آتشفشان ها و بعنوان نقشه مبنا در طرح های عمرانی مختلف هم به کار می رود.
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدن تصریح کرد: هدف از تهیه یک نقشه زمین شناسی نشان دادن پراکندگی سنگ ها و گسل ها، تاقدیس ها، ناودیس ها و دیگر ساختمان های زمین شناسی است که در زمین ظاهر شده اند.
وی با بیان اینکه مشاهده تشکیلات زمین با وسعت زیاد آنها در حالت معمولی با چشم غیر ممکن است، تصریح کرد: نقشه های زمین شناسی اساسی ترین وسیله انجام تحقیقات درباره وضعیت زمین بدون مشاهده تمام عوامل است و هر کدام از واحدهای تشکیلات زمین شناسی روی نقشه ها با رنگ مخصوص به خود نشان داده می شوند و شیب و امتداد طبقات و همینطور گسل ها و چین ها با علامات و نشانه های معینی مشخص می شوند.
نقشه های زمین شناسی کاربردی در مقیاس یک بیست وپنج هزارم از لایه های اطلاعات پایه هر کشور به شمار می روند که در طرح های عمرانی، صنعتی، توسعه ای و غیره کاربرد اساسی دارند.
علاوه بر این نقشه های زمین شناسی کاربردی یک بیست و پنج هزارم در انجام تحقیقات لرزه خیزی، لغزش، آتشفشان، پهنه بندی خطر، مخاطرات طبیعی و... بعنوان نقشه های مبنا و پایه کاربرد دارند.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس های یک دویست و پنجاه هزارم و یکصدهزارم را به پایان رسانده و الان با عنایت به نیاز کشور به اطلاعات پایه زمین شناسی دقیق و کاربردی، طرح تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی با مقیاس یک بیست و پنج هزارم در ۶ لایه موضوعی مختلف در دستور کار این سازمان قرار دارد.1400/04/09
11:12:04
0.0 / 5
656
تگهای خبر: ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سیمان سیمان