عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی:

نرخ ۶۴۰۰ تومانی شیرخام سبب افزایش قیمت لبنیات می شود

نرخ ۶۴۰۰ تومانی شیرخام سبب افزایش قیمت لبنیات می شود

به گزارش سیمان عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی با اشاره به بالا رفتن دستمزدها، افزایش قیمت مواد پتروشیمی و کرایه های حمل و نقل اظهار داشت: اگر قرار باشد قیمت شیرخام به حدود 6400 تومان برسد کف افزایش قیمت لبنیات 60 درصد خواهد بود و در بعضی محصولات نیز این افزایش بیشتر خواهد شد.محمد فربد در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که برخی افراد معتقدند رسیدن قیمت شیرخام به ۶۴۰۰ تومان دلیلی بر افزایش ۷۰ درصدی قیمت لبنیات نیست و این افزایش قیمت محصولات لبنی مبنایی ندارد، اظهار داشت: دستمزدها از شروع سال بیش از ۴۰ درصد رشد داشته و قیمت مواد پتروشیمی مورد مصرف در بسته بندی محصول هم از آذرماه سال قبل افزایش حداقل ۷۰ درصدی داشته است. از طرفی هزینه حمل و نقل کالا نیز بالا رفته است و اگر قرار باشد قیمت شیر هم بالا رود طبیعتا شاهد نتایج آن در محصول نهایی خواهیم بود. ضمن این که به نقدینگی بیشتری نیاز خواهیم داشت و هزینه مالی هم رشد می کند.

وی افزود: دامداران به سبب خشکسالی و مشکلاتی که در تامین علوفه دارند از قیمت های جاری شیر انتقاد کردند که البته حق با آنها است و بایستی قیمت ها اصلاح گردد. اما بعنوان صنعت لبنیات معتقدیم اگر قرار باشد قیمت شیرخام به حدود ۶۴۰۰ تومان برسد کف افزایش قیمت لبنیات ۶۰ درصد خواهد بود و در بعضی محصولات نیز این افزایش بیشتر خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی افزود: برای مثال در شیر کیسه ای افزایش قیمت ۷۵ درصد خواهد شد به سبب این که نقش ماده اولیه در این محصول بیش از سایر محصولات است. در شیر بطری و پنیر یواف رشد ۶۰ درصدی و در ماست ها نیز بیش از محصولات دیگر شاهد رشد خواهیم بود.

وی اشاره کرد: بایستی دولت اجازه دهد که نظام عرضه و تقاضا بر بازار حاکم شود. با آزاد سازی قیمت نیز بین شرکت های لبنی که تعداد آنها در بازار به بالای ۴۰۰ شرکت می رسد، رقابت شکل خواهد گرفت و در نتیجه به نفع مصرف کننده خواهد بود. برای مثال قیمت کره ۱۰۰ گرمی باید ۱۲ هزارتومان باشد ولی هم اکنون در بازار برای فروش بیشتر رقابت بین تولیدکنندگان شکل گرفته و با قیمت ۱۰ هزارتومان به فروش می رسد و حتی برخی مواقع با قیمت کمتری هم به فروش رسیده است.

فربد در ادامه اظهار داشت: افزایش قیمت شیرخام به ۶۴۰۰ تومان یکی از گزینه های ستاد تنظیم بازار بود که هنوز تصویب نشده است.

به گفته وی اگر قیمت ها بالا رود احیانا با کاهش ۳۰ درصدی مصرف لبنیات مواجه خواهیم شد، برای اینکه مردم توان خرید ندارند و اگر مردم لبنیات کمتری خریداری کنند ضربه بزرگی به سلامت مردم و صنعت لبنیات و دامداری خواهد خورد.

عضو هیات مدیره انجمن صنایع فرآورده های لبنی در آخر اظهار داشت: نکته حائز اهمیت این است که در جریان بررسی قیمت ۱۰ قلم کالای لبنی در سال قبل سازمان حمایت قیمت ۴۱۵۰ تومان را ملاک قیمت گذاری قرار داد که چند روز بعد قیمت هرکیلو شیرخام ۴۵۰۰ تومان مصوب شد. در حالی که در قیمت محصولات تجدید نظر نشد. بدین سبب از منظر صنعت لبنی، شیرخام در صورت رسیدن به قیمت ۶۴۰۰ تومان رشد ۵۴ درصدی را تجربه می کند و با توجه به نقش ۶۵ درصدی آن در قیمت تمام شده فقط از این ناحیه ۳۵ درصد بر قیمت تمام شده محصولات می افزاید. ضمن این که بین قیمت های تمام شده واقعی و آنچه که سازمان حمایت مورد تائید قرار می دهد همیشه فاصله ای وجود دارد. همین طور لازم است بگوییم که حاشیه سود صنعت لبنیات در سال ۱۳۹۹ بر طبق اطلاعات منتشره در سازمان بورس کمتر از ۴ درصد بوده در حالی که سود قانونی ۱۷درصد است.

منبع:

1400/04/08
18:11:12
0.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیمان سیمان