میان وزارت صمت، خودروسازان بزرگ و بنیاد شهید و ایثارگران امضا شد

تخصیص ۳۰ هزار دستگاه خودرو به جانبازان و خانواده شهدا

تخصیص ۳۰ هزار دستگاه خودرو به جانبازان و خانواده شهدا

سازمان گسترش و نوسازی صنایع (ایدرو)، دو خودروساز بزرگ با بنیاد شهید وامور ایثارگران به جهت همکاری وهماهنگی واگذاری خودرو به جانبازان، خانواده معظم شهدا و مدافعین حرم توسط ایران خودرو و سایپا تفاهم نامه ای با هدف تسهیل تردد این قشر شریف از مردم جامعه به امضا رسید.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، عصر امروز (دوشنبه) در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت این تفاهم نامه به امضا رسید که به مدت یکسال از این تاریخ و تبادل تفاهم نامه، قبل اجرا و معتبر خواهد بود.
طبق تفاهم نامه مذکور بنیاد متعد شده است که علاوه بر اطلاع رسانی و شناسایی جانبازان، خانواده شهدا وایثارگران متقاضی جهت بهره بندی از حمایت مندرج در تفاهم نامه، ایثارگران واجد شرایط را به شرکت های ایران خودرو و سایپا معرفی نماید. همین طور این نهاد، متعهد به پرداخت ثمن خودرو توسط ایثارگران یا تامین کنندگان تسهیلات شده است.
سازمان گسترش نوسازی صنایع (ایدرو) نیز ضمن این تفاهم نامه متعهد شده است هماهنگی ها و اقدامات لازم جهت تامین ۳۰ هزار دستگاه خودرو از محصولات دوخودروساز اصلی ( ایران خورو حداقل ۱۸ هزار دستگاه و سایپا حداقل ۱۲ هزار دستگاه) شرح ذیل (بند ۲ ماده ۵) به مشمولین واجد شرایط، با معرفی بنیاد طی یکسال از تاریخ امضای تفاهم نامه را فراهم نماید. تعداد ۳۰۰۰ دستگاه خودرو دناپلاس اتوماتیک ویژه جانبازان ۷۰ درصد نخاعی، ۷۰۰۰ دستگاه خوردو ویژه جانبازان ۷۰ درصد، ۵۰۰۰ دستگاه خودرو ویژه خانواده معظم شهدا و تعداد ۱۰۰۰ دستگاه خودرو ویژه خانواده شهدای مدافع حرم بر طبق اولویت های بنیاد ( توسط ایران خودرو) و همین طور الباقی به سایر ایثارگران به تشخیص بنیاد ( بوسیله دو شرکت خودروساز) تخصیص خواهد یافت.
لازم به ذکر است که کلیه محدودیت های اعلامی از طرف کمیته خودرو نیز در این تفاهم نامه حذف گردیده است. واگذاری شش نوع از محصولات پرفروش ایران خودرو شامل پژو ۲۰۶ تیپ۲، پژو پارس TU5، سورن پلاس، راناپلاس، دناپلاس اتوماتیک و سمند LX و در محصولات گروه خودروسازی سایپا شامل خودرو های خانواده کوییک، ساینا، شاهین و محصولات با گیربکس اتوماتیک ( در صورت امکان تامین) در قالب یک سبد برای بهره مندی گروه هدف از طرف شرکت های مذکور بدون لحاظ نمودن تعداد هرکدام از محصولات، در نظر گرفته شده است. همین طور ایدرو بستر لازم را برای تحویل خودرو حداکثر ظرف یکماه بعد از واریز وجه توسط متقاضی بوسیله خودروساز فراهم آورد.
مبنای قیمت محصولات مورد نظر، قیمت مصوب اعلامی از طرف مراجع ذی صلاح در زمان ارائه خودرو خواهد بود.
بنیاد و ایدرو مشترکا، حسب بند (ز) تبصره (۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۰، کوشش های لازم برای ایجاد شرایط موردنیاز جهت تحقق تسهیلات بانکی و واگذاری خودرو اقساطی را انجام می دهند.
شیوه اجرای تفاهم نامه براین اساس خواهد بود که بعد از امضای تبادل تفاهم نامه. شیوه نامه اجرائی آن ظرف دوهفته توسط دو خودروساز و بنیاد تهیه و آماده می گردد.
خودروسازان داخلی وابستگی صنعت خودرو را ۱.۵ میلیارد دلار کاهش دادند
در مراسم امضای تفاهم نامه مذکور، علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت، معدن و تجارت، با اعلان اینکه در هر نظام و کشوری، فداکاران و سربازان آنها مورد تجلیل قرار می گیرند و برمبنای قانون خدماتی به آنان ارائه می شود، اظهار نمود: مجلس طی ۱۰ سال اخیر خواهان ارائه چنین خدماتی به این قشر از جامعه بوده است. توافق نامه ای که میان وزارت صمت و بنیاد شهید صورت گرفت، بمنظور کمک به ایثارگران خصوصاً افرادی که مشکل رفت و آمد دارند اجرائی می شود و که بر طبق ضوابط و مقررات تنظیم شده طبق زمان بندی تحویل این خودرو ها از محل افزایش تولید خودروسازان ارائه خواهد شد.
وی ضمن اشاره به افزایش تولید، افزایش میزان تحویل خودرو ها و همین طور افزایش میزان داخلی سازی خودروسازان بزرگ، اشاره کرد: با تلاش خودروسازان و قطعه سازان، وابستگی چهار میلیارد دلاری صنعت خودروسازی امروز به ۱.۵ میلیارد دلار کاهش یافته و عمق داخلی سازی ها بالا رفته است. امسال افزایش تولید نسبت به سال قبل محقق خواهد شد و خودروسازان، تنوع در تولید و ارائه محصولات جدید را در برنامه دارند؛ ضمن این که در تلاش هستند تا همگام با افزایش تولید، کیفیت محصولات را روزبه روز بالاتر ببرند.

تحویل خودرو به جانبازان با اقساط پنج ساله
در این مراسم، سعید اوحدی- رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران- نیز ضمن اشاره به این که اجرای این قانون حدود ۱۰ سال مغفول مانده و اجرائی نشده بود، اظهار داشت: موضوع تامین خودرو برای ایثارگران سال هاست یکی از مطالبات جدی جامعه ایثارگری بوده اما اتفاق جدی در این عرصه رخ نداد. اما بر طبق قانون بودجه سال 1400 تصریح کرده است که دو خودروساز با همکاری بنیاد شهید، خودرو ها به جانبازانی که مشکل حرکتی دارند، با اقساط پنج ساله تحویل می شود. با دو خودرو ساز بزرگ کشور و وزارت صمت جلسات مختلفی داشتیم و امیدواریم با پیگیری از بانک مرکزی تقسیط پنج ساله این طرح محقق شود و گزارش این تفاهم نامه به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.
گزارش عملکرد خودروسازان داخلی از زیبا مدیران آنها
در جریان این مراسم، فرشاد مقیمی ( مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو) و سید جواد سلیمانی ( مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا) نیز هریک در ارتباط با دستاوردهای مجموعه خود گزارش هایی ارائه دادند.
فرشاد مقیمی با اعلان اینکه گروه صنعتی ایران خودرو امسال قریب به ۱۲۰ هزار دستگاه تولید داشته و در خودرو های سنگین نیز بیش از دو برابر رشد تولید را تجربه رقم زده است، اظهار داشت: این مساله باعث شده است که امروز تولید در خودرو های سنگین و تجاری از ۱۱۰۰ دستگاه عبور کند. در زمینه صادرات نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.
مدیرعامل ایران خودرو در ارتباط با محصول تارا نیز اظهار نمود: طبق وعده های داده شده برای تحویل خودرو تارا از تیرماه ۱۴۰۰، از چند روز آینده تحویل این خودرو به مردم شروع خواهد شد. در مدل گیربکس اتوماتیک نیز مراحل کالیبراسیون در حال انجام می باشد و این محصول طبق موعد مقرر در شهریور ماه سال جاری عرضه خواهد شد. تولید انبوه گیربکس نیمه اتوماتیک که مراسم افتتاحیه آن با حضور وزیر صمت برگزار شد، نیز از شهریور و در هفته دولت به نتیجه خواهد رسید و در نهایت هم خودرو های مجهز به این سیستم از آبان تولید انبوه خواهند شد.
سید جواد سلیمانی-مدیرعامل سایپا- نیز ضمن اشاره به رشد بیش از ۱۵ درصدی تولید در گروه سایپا نسبت به سال گذشته، اظهار داشت: نسبت به برنامه مصوب وزارت صمت نیز بیش ۱۰ درصد رشد را تجربه کرده ایم. ضمن اینکت هم اکنون نسبت به زمان مشابه سال گذشته، بیش از ۲۵ درصد رشد در تحویل خودرو هم داشته ایم.
وی از رونمایی و سپس تولید نخستین خودرو کراس اوور کوچک اقتصادی در آینده نزدیک آگاهی داد و اضافه کرد: برنامه های تولید و داخلی سازی نیز همچنان ادامه دارد.1400/04/08
12:40:31
0.0 / 5
650
تگهای خبر: ایران , تجارت , تجربه , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیمان سیمان