طلا به اوج برمی گردد؟

طلا به اوج برمی گردد؟

سیمان: سردرگمی درباب سیگنالهای بانک مرکزی آمریکا درباره احتمال افزایش زودتر از موعد نرخهای بهره بعد از اظهارات جروم پاول در مقابل کنگره، نوسان و ابهام زیادی را ایجاد کرد که قیمت اونس طلا را پایین 1800 دلار نگه داشت.به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، مفسرین نسبت به روند قیمت طلا در هفته جاری خوش بین مانده اند اما تاکید کرده اند طلا برای اینکه هیجان به فضای بازار برگردد، باید قیمت ۱۸۰۰ دلار را بشکند.

فیلیپ استرایبل، استراتژیست ارشد بازار در گروه بلو لاین فیوچرز به کیتکونیوز اظهار داشت: بهبود قیمت طلا ادامه دارد. این فلز باارزش باید بالای مرز ۱۷۹۵ دلار و ۶۰ سنت را بشکند. دو هفته پیش ریزش قیمت طلا بیش از اندازه بود و فرصت خوبی برای خیلی از افراد ایجاد کرد.

همه توجهات به انتظارات تورمی بالاتر بانک مرکزی آمریکا و احتمال دو مرحله افزایش نرخهای بهره در سال ۲۰۲۳ معطوف شده است اما استرایبل مورد دومی را بسیار بعید دانست و اظهار داشت: بانک مرکزی آمریکا فقط حرف می زند و اقدامی نمی نماید. آنها ناچار بودند اظهارات متهورانه ای برای محدود کردن افزایش قیمت کالاها داشته باشند و هفته گذشته یک همکاری بین مقامات بانک مرکزی آمریکا برای تکرار این پیام وجود داشت. با این وجود واقعیت این است که آنها نمی توانند به این وعده عمل کنند. رسیدن به هدف اشتغال کامل زمان می برد و پیش بینی نمی کنم آنها دو مرحله افزایش نرخهای بهره در سال ۲۰۲۳ را انجام دهند.

در مجموع ابهامات زیادی درباب بیانیه پولی بانک مرکزی آمریکا و اظهارات بعدی مقامات بانکی وجود دارد.

اِوِرت میلمان، کارشناس فلزات باارزش گینزویل کوینز به کیتکونیوز اظهار داشت: ما نوسان زیاد و عوامل زیادی مانند پس و پیش رفتن بانک مرکزی آمریکا را مشاهده کرده ایم. درست بعد از نشست سیاست پولی، همه موضع بانک مرکزی آمریکا را موافق افزایش نرخهای بهره ارزیابی کردند. متعاقبا مقامات بانکی این انتظارات را تایید کردند اما جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در اظهاراتی که در مقابل کنگره داشت لحنش را تعدیل کرد و این امر موجب فراز و فرودهای بازارها و طلا شد.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز اظهار داشت: اگر هیچ آمار غافلگیرکننده ای که موجب سقوط بیشتر قیمت طلا شود، وجود نداشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که قیمت طلا در حدود ۱۷۹۰ دلار حبس شود. دیدگاه ما این است که میانگین قیمت طلا در سه ماهه سوم ۱۷۹۰ دلار است و بعد از آن ممکنست قیمت بهتری پیدا کند. هر گونه آماری که نشان دهد بانک مرکزی آمریکا قادر نیست اقدام قاطعی برای افزایش نرخهای بهره بمنظور پایین بردن فشارهای تورمی انجام دهد، برای طلا مثبت خواهد بود. مقاومت بعدی طلا در حدود سطح ۱۸۱۸ دلار و سپس ۱۸۳۳ دلار است در صورتیکه حمایت بعدی در سطح ۱۷۷۵ دلار قرار دارد.

یک نشانه منفی دیگر در هفته جاری عدم واکنش طلا به توافق دولت جو بایدن درباب برنامه زیرساخت ۵۷۹ میلیارد دلاری است که گفته می شود میلیون ها شغل ایجاد خواهدنمود.

کوین گریدی، رئیس شرکت فونیکس پیش بینی نمود طلا در همین سطوح فعلی تثبیت خواهد شد اما هر گونه پیشروی برای طلا دشوار است. برنامه عظیم زیرساخت که پنج شنبه گذشته اعلام گردید هیچ تاثیری روی بازار طلا نداشت. چرا طلا واکنش مثبتی به اقدامات محرک مالی بیشتر نشان نداد. قیمت طلا بالا مانده اما ۲۵۰۰ دلار نشده است. حتی با وجود ریزش رمزارزها، طلا صعود را تجربه نکرد. این عامل مهمی بوده و واقعا مثبت نیست.

تاثیر توافق بازل ۳ که در ۲۸ ژوئن اجرائی می شود و فقط شامل انگلیس نمی گردد به دقت از طرف کارشناسان طلا دنبال می شود.

میلمان اشاره کرد تا چند هفته دیگر نوسان وجود خواهد داشت و ترجیح می دهم نوسان فروکش کرده و طلا مرز ۱۸۰۰ دلار را تست کند.

آمار اقتصادی هفته جاری

مهمترین رویداد هفته جاری گزارش اشتغال ماهانه بخش غیرکشاورزی آمریکا خواهد بود که روز جمعه منتشر می شود.

به گفته بارت میلک، بازار پیش بینی می کند آمار نشان دهد ۶۷۵ هزار شغل جدید در ژوئن به وجود آمده است و اگر آمار مربوط ناامید کننده باشد، برای قیمت طلا مثبت خواهد بود.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، آمار دیگر شامل اعتماد مصرفی سی بی در روز سه شنبه، فروش خانه و آمار اشتغال ADP در روز چهارشنبه، آمار متقاضیان دریافت بیمه بیکاری و شاخص مدیران خرید بخش تولید موسسه ISM در روز پنج شنبه منتشر خواهد شد.

منبع:

1400/04/06
11:08:19
0.0 / پنج
842
تگهای خبر: ارز , بازار , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان