ماكارونی ایرانی در عراق و افغانستان آفریقا را از دست دادیم!

ماكارونی ایرانی در عراق و افغانستان آفریقا را از دست دادیم!

به گزارش سیمان مشاور انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان انجام می شود، برخی موانع صادرات ماکارونی را شرح داد و اظهار داشت که به علت مشکلات ناشی از تحریم، نبود خطوط کشتیرانی و نیامدن رایزن ها به ایران، کشورهای آفریقایی را از دست داده ایم.


رسول مژده شفق در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: به علت مشکلات ناشی از تحریم، امکان مبادلات پولی و بانکی به بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیایی وجود ندارد، عمده صادرات ایران به کشورهای عراق و افغانستان و مقداری هم به کشور پاکستان انجام می شود. مبادلات پولی هم از راه ریال و بر مبنای نرخ روز دلار محاسبه می شود.
به قول وی کشورهای آفریقایی نیر در گذشته یکی از بازارهای هدف صادرات ماکارونی ایرانی بودند، اما در سالهای اخیر به علت مشکلات ناشی از تحریم، نبود خطوط کشتیرانی و نیامدن رایزن ها به ایران هزینه های مضاعف برای صادرات به بازارهای آفریقا به تولیدکنندگان و صادرکنندگان تحمیل شده، به صورتی که باید ماکارونی را به بنادر یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس ببرند، تخلیه و بارگیری کنند، اسناد را تحویل دهند و بعد باردیگر محموله بارگیری شود.
مشاور انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی با بیان اینکه در این شرایط هزینه مضاعفی برای صادرات ماکارونی تحمیل می کند که قدرت چانه زنی برای رقابت در بازارهای هدف را می گیرد، خاطرنشان کرد: همین شرایط سبب شده کشورهای آفریقایی را از دست بدهیم، چون که رقبای ایران مثل ترکیه و مصر به مراتب ماکارونی را ارزان تر از ایران در این کشورها عرضه می کنند.
به قول وی مشکل سوم صادرکنندگان تعهدات بازگشت ارز است که دولت با یک تصمیم خلق الساعه از سال ۱۳۹۷ همه صادرکنندگان را مکلف کرد بر مبنای میزان صادراتی که انجام دادند پیمان سپار باشند یا به عبارت دقیق تر برگشت ارز حاصل از صادرات بر مبنای نرخ نیما یکی از چالش های اصلی صادرکنندگان است. چون که نرخ ارز برای صادرات با نرخی که باید به دولت برگردانند متفاوت می باشد. تولیدکنندگان بر مبنای نرخ ارز آزاد تولید می کنند، اما دولت با نرخ ارز نیما از آنها خرید می کند.
تناقض کاهش نرخ ارز و افزایش قیمت مواد اولیه
شفق همینطور با اشاره به اینکه کاهش نرخ ارز از حدود پنج ماه پیش به مشکل دیگر برای صادرکنندگان تبدیل گشته، اظهار نمود: کاهش نرخ ارز سبب کاهش انگیزه صادرات می شود. این در شرایطی است که در ماه های اخیر به علت افزایش شدید هزینه های تولید قیمت تمام شده افزایش پیدا کرده است. این یک تناقض است که از طرفی نرخ ارز کاهش و از سوی دیگر قیمت تمام شده افزایش پیدا کرده است. ازاین رو امکان این که صادر کنندگان بتوانند با قیمت قبلی صادر کنند از بین رفته است و قیمت پایه صادراتی به شدت افزایش خواهد یافت که امکان صادرات را از بین می برد.
به قول وی ظرفیت صادرات کشور در بهترین حالت زیر ۱۰۰ هزار تن و حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تن است. در سالهای اخیر هم صادرات این محصول بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تن در نوسان بوده است.1400/04/05
20:03:41
0.0 / پنج
840
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سیمان سیمان