ارجاع طرح ساماندهی صنعت خودرو به كمیسیون صنایع مجلس

انتظار از دولت رییسی برای تعیین تكلیف قیمت خودرو

انتظار از دولت رییسی برای تعیین تكلیف قیمت خودرو

به گزارش سیمان صنعت خودرو، نحوه فروش و عرضه و تعیین قیمت آن همچون موضوعات بسیار مهم می باشد که همیشه بر سر آن بحث های زیادی وجود دارد. البته شیوه قیمت گذاری و عرضه آن در بورس کالا طی یک سال گذشته بسیار بیشتر مطرح بوده است. به بهانه ارجاع طرح ساماندهی صنعت خودرو به کمیسیون صنایع مجلس، در این گزارش به بررسی این مورد پرداخته شده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، امروز در نخستین روز از تیرماه ۱۴۰۰، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو در دستور کار قرار گرفت و در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی صنعت خودرو را جهت بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع دادند.
نمایندگان ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند و سپس سید احسان خاندوزی - نماینده تهران در مجلس - در تذکری با استناد به ماده ۱۹۹ آئین نامه اظهار داشت: شورای نگهبان ایرادی در خصوص واردات خودرو درباره این طرح را مطرح کرده بود اما کمیسیون صنایع به جای رفع این ایراد، طرح مفصلی به آن اضافه کرد.
حجت الله فیروزی - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس - در اینباره اظهار نمود: شورای نگهبان ایراداتی را به این طرح وارد کرد در خصوص اینکه واردات خودروی هیبریدی با سیاست های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. همینطور بایستی برای تقویت تولید داخل منابعی تعریف شود؛ بنابراین کمیسیون صنایع این ایراد را این گونه رفع کرد که مابه التفاوت فروش خودرو های پرتیراژ در بازار و بورس کالا به این حوزه اختصاص پیدا کند.
در نهایت علی نیکزاد -رئیس جلسه - با وارد دانستن تذکر خاندوزی آنرا به رای مجلس شورای اسلامی گذاشت و نمایندگان رای دادند که طرح ساماندهی صنعت خودرو باردیگر به کمیسیون صنایع ارجاع شود.
اصلاحیه کمیسیون صنایع برای طرح ساماندهی خودرو از طریق این لینک قابل رویت است.
حال گرچه برای کشف قیمت خودرو از راه عرضه در بورس کالا هنوز توافقی قطعی حاصل نشده، اما وجود این طرح و اصرار برخی نمایندگان مجلس بر اجرایی شدن آن سبب شده است که طرح های دیگر قیمت گذاری خودرو همچون طرح پیشنهادی مجموعه صنعت خودروسازی برای آزادسازی قیمت در جهت خروج از زیاندهی به سرانجام نرسد.
رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت محصولات در حالی طی روزهای پایانی دولت دوازدهم شدت گرفته که به نظر می آید این مورد حداقل در این دولت عملیاتی نشود و تصمیم گیری در مورد آن به دولت سیزدهم موکول گردد. به نظر می آید نمایندگان مجلس، دولت سیزدهم را در امر عرضه خودرو در بورس و کشف قیمت در آنرا با خود همسو می پندارند، اما با عنایت به این که رئیس جمهور منتخب از ضرورت رعایت عدالت در کل زنجیره قیمت گذاری خودرو سخن گفته است، احیانا دولت سیزدهم برنامه دیگری برای تعیین قیمت خودرو خواهد داشت.
گفتنی است که سید ابراهیم رئیسی در اعلام دیدگاه خود برای صنعت خودرو در دوره تبلیغات و مناظره ها بر افزایش تولید خودرو تاکید داشته و ضمن اشاره به ضرورت برنامه ریزی برای افزایش کمیت و کیفیت و قیمت گذاری خودرو اعلام نموده که در کشور ما تولید خودرو داخلی به اندازه مورد نیاز نیست.
به قول وی یک میلیون خودرو در کشور تولید می شود اما این میزان قابلیت افزایش دارد که با عنایت به زیرساخت های موجود می توانیم در گام اول این میزان را به یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه و در گام دوم به دو میلیون دستگاه افزایش دهیم.
منتخب سیزدهمین دوره ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در شرایط فعلی، هم خودروساز و هم مشتری ناراضی هستند، اعلام نموده که عادلانه شدن زنجیره قیمت گذاری خودرو در این رابطه مهم می باشد. در مورد واردات خودرو هم درصورتیکه کیفیت خودرو های داخلی به حدی برسد که توان رقابت با دیگر خودرو ها را داشته باشند، دیگر نگران ورود خودرو های خارجی به کشور نخواهیم بود؛ چونکه در آن صورت مردم به دنبال خودرو با کیفیت داخلی خواهند بود.
منبع:

1400/04/01
22:45:55
0.0 / 5
648
تگهای خبر: بازار , تبلیغات , تولید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیمان سیمان