رییس اتاق بازرگانی ایران:

صدای فعالان اقتصادی را بشنوید

صدای فعالان اقتصادی را بشنوید

به گزارش سیمان رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید تصمیم گیران کلان کشور باید برای تکرار نشدن معضلات و مشکلات اقتصادی سالهای گذشته، صدای فعالان اقتصادی را بشنوند.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، اتاق بازرگانی ایران که مطابق قانون مشاور سه قوه کشور به حساب می آید در طول هفته های گذشته از سویی با برخی از نامزدهای انتخاباتی جلساتی مشترک برگزار کرد و از طرفی، بسته ای را بعنوان طرح پیشنهادی بخش خصوصی برای دولت آینده، منتشر نمود.
ابراهیم رییسی – رئیس جمهور منتخب – هم در یکی از اولین برنامه های انتخاباتی خود به اتاق بازرگانی ایران رفت و در جریان خواسته های بخش خصوصی قرار گرفت. بعد از نهایی شدن فرآیند انتخابات، حالا رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید، باید نسبت به شنیده شدن صدای فعالان اقتصادی، تصمیمی جدی گرفته شود.
غلامحسین شافعی گفته: پارلمان بخش خصوصی، بسته ای از پیشنهادات کارآمد اقتصادی را به انضمام یک بررسی جامع و صدمه شناسانه از تمامی عواملی که سبب شده تا در قریب به چهار دهه گذشته اقتصاد کشور به سیر نزولی گرفتار شود، گردآوری نموده و این جمع بندی را در اختیار سیزدهمین رئیس جمهور منتخب کشورمان قرار خواهد داد.
رییس اتاق بازرگانی با اشاره از اهمیت نقش آفرینی و مشارکت گری فعالان اقتصادی در بزنگاه های مهم تاریخ کشور، اضافه کرد: هر ساله آمارهای گوناگونی در بخش های مختلف اعلام می شود که متولیان در آن نوید رشد می دهند اما بررسی و برآورد کلی، حکایت از آن دارد که در طول ۱۰ ساله گذشته رشد اقتصادی تقریباً صفر بوده است. مؤلفه های دیگری نظیر ثبات در بخش اقتصاد، نرخ ارز، تورم و... هم مکرر بعنوان اولویت دولت ها مطرح شده و ساماندهی هرکدام از این بخش ها، هدف مقدس نهادهای متولی اعلام شده است، لکن برآمد و ماحصل اتفاقات، اُفت در این بخش ها را نشان داده است.
او افزود: همینطور باوجود تاکید بر پشتیبانی از اقشار ضعیف و دهک های پایین جامعه در برنامه رفاهی دولت ها، شاهدیم که مکرر شرایط اقتصادی برای این گروه ها دشوارتر شده است. در مقاطع کوتاهی دولت ها توانسته اند تا حدی بر فقر مطلق فائق آیند اما شاخص فقر نسبی مدام بدتر شده است.
شافعی تصریح کرد: به نظر می آید که دولت آینده باید یک نگاه واقع بینانه به شرایط و منابع موجود داشته باشد، در غیر این صورت روند مذکور تداوم می یابد. پارلمان بخش خصوصی ایران هم با همین دغدغه و در جهت عمل به تعهدات خود در عرصه اقتصاد، بسته ای را پیرامون حقایق اقتصادی، عوامل بروز چالش ها، اشتباهات و...، جمع بندی نموده و به چاشنی پیشنهاداتی در اختیار سیزدهمین رئیس جمهور منتخب مردم، قرار می دهد.
او با انتقاد از وعده هایی که به سبب اغنای افکار عمومی در طول تبلیغات انتخاباتی بیان شدند اما پشتوانه ای برای آنها در اقتصاد وجود نداشت؛ اظهار داشت: عدم رشد اقتصادی کشور متأثر از وعده ها و برنامه هایی است که با حقیقت های موجود، هم خورئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، نقبی به چالش های موجود در بخش صنعت کشور زد و اظهار داشت: کوتاهی ها و کم کاری های گذشته، اثرات خویش را امروز در بخش صنعت و تولید نشان داده است و یکی از نمونه های آن، «شکاف تکنولوژی» است. عدم بهره گیری از دانش روز سبب شده تا تولیدات ما از بازار جهانی عقب بمانند و قیمت تمام شده تولید برای صنعتگر ایرانی بیشتر از رقبای جهانی او باشد. تداوم این روند به کم رنگ شدن حضور محصولات ایرانی در بازارهای جهانی، از دست رفتن فرصت ها و خسران بخش تولید منجر خواهد شد.
او تاکید کرد: تقویت تولید، الزاماً در گرو بالا بردن مصرف داخلی نیست بلکه باید حضور محصولات ایرانی را در بازارهای جهانی تقویت نماییم.
شافعی در ادامه تصریح کرد: مساله مهم دیگری که اتاق و بخش خصوصی بر آن تاکید دارد و باید مورد توجه رئیس جمهور آینده هم قرار بگیرد، از میان رفتن اعتماد عمومی بعنوان یک سرمایه اجتماعی است. کاهش مشارکت می تواند به شکست تلاشهای مصلحانه، (به واسطه عدم همراهی جامعه)، منجر شود.
او یکی از پیشنهادات شاخص بخش خصوصی به دولت آینده را اولویت دادن به نگاه اقتصادی در انتصاب و انتخاب «استانداران» و «سفرا» در قیاس با نگاههای سیاسی عنوان نمود و اظهار داشت: طبیعتاً این تاکید ما برای انتخاب مدیران تصمیم ساز در حوزه اقتصاد هم وجود دارد. بر این باوریم که توفیق رئیس جمهوری و دولت آینده، در گرو کابینه ای است که او معرفی خواهد نمود. نوع نگرش اعضای این کابینه، می تواند متضمن میزان تحقق وعده های انتخاباتی عنوان شده باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: به کاندیداهای محترمی که به جمع فعالان اقتصادی آمده بودند، گفتیم باید افراد دارای اهلیت حرفه ای و نه سیاسی را برای وزارت خانه های اقتصادی مدنظر قرار دهند و اگر این مهم صورت گیرد و هماهنگی لازم هم میان بخش خصوصی، دانشگاهی و دولت در تصمیم سازی ها شکل بگیرد، مطمئن باشید که توفیقات جدی در عرصه اقتصاد و بهبود معیشت مردم را شاهد خواهیم بود.1400/03/30
17:55:55
0.0 / پنج
775
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیمان سیمان