تاب آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

تاب آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

اتاق تجاری تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت کشورها در زمینه شاخص تاب آوری پرداخته که نشان از افت جایگاه ایران دارد.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، شاخص تاب آوری در سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در عرصه بهداشت عمومی به وجود آمد با ضربه ای شدید مواجه گردید و جایگاه خیلی از کشورها در این شاخص تغییر نمود، اما با این وجود با بهبود نسبی شرایط و همین طور اقداماتی که دولت ها در سایر حوزه ها داشته اند، تعدادی از کشورها در این بخش پیشرفتی قابل توجه را به ثبت رسانده اند.
شاخص تاب آوری جهانی در موسسه بیمه دارایی ها و برمبنای ۱۲ شاخص کلی محاسبه می شود. شاخص هایی همچون بهره وی، ریسک سیاسی، میزان مصرف نفت و نوع شهرنشینی در اقتصاد، بلایای طبیعی، ریسک آتش سوزی و ریسک سایبری در زمینه کیفیت ریسک و کنترل فساد، کیفیت زیرساخت و حکمرانی شرکتها در زمینه زنجیره تامین، اصلی ترین شاخص هایی هستند که برمبنای آنها تاب آوری اقتصادی کشورها محاسبه می شود.
در سالهای قبل، اروپای غربی از نظر قرار گیری در لیست بالاترین اقتصادهای تاب آور افت کرده بود اما امسال، دانمارک با بهبود شاخص مقابله با آتش سوزی توانست در صدر این لیست قرار گیرد. ایالات متحده آمریکا اما از رتبه ۱۰ به رتبه ۱۷ سقوط کرده و چین نیز با سقوطی ۹ پله ای به رده ۷۷ رسیده است. انگلستان بار دیگر به ۱۰ کشور برتر در این بخش بازگشته و سنگاپور نیز با ۱۰ پله صعود به رده ۱۲ جهانی رسیده است.
ایران برای اولین بار در بین سه کشور با بدترین عملکر در شاخص تاب آوری قرار گرفته و از میان ۱۳۰ کشور بررسی شده در رده ۱۲۸ ایستاده است. هاییتی و ونزوئلا تاب آوری اقتصادی کمتری دارند و چاد، اتیوپی، لبنان، مالی، موزابیک، نیکاراگوئه و هندوراس بالاتر از ایران قرار گرفته اند.
در بین بالاترین کشورها نیز بعد از دانمارک، نروژ، لولزامبورگ، آلمان، سوییس، فنلاند، سوئد، اتریش، آمریکای مرکزی و انگلستان قرار دارند.
در بین کشورهای منطقه نیز امارات متحده عربی با قرار گرفتن در رده ۳۲ بهترین جایگاه را به خود اختصاص داده و بعد از آن، قطر، عربستان سعودی، ترکیه و عمان قرار دارند. نزدیک ترین شرایط به ایران در بین کشورهای منطقه به پاکستان اختصاص یافته که در رده ۱۱۹ جهانی ایستاده است.1400/03/29
11:22:11
0.0 / پنج
952
تگهای خبر: ایران , بازرگانی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیمان سیمان