طی ۲ ماه نخست امسال صورت گرفت

كاهش صدور مجوز و اشتغال پروانه بهره برداری معادن

كاهش صدور مجوز و اشتغال پروانه بهره برداری معادن

سیمان: گزارش عملکردها طی دو ماهه نخست سال جاری و مقایسه آن با زمان مشابه سال گذشته، در بخش معدن پروانه بهره برداری معادن تنها آمار منفی را به خود اختصاص داده و علاوه براین که تعداد مجوزهای صادره برای آن کاهشی بوده، 41 نفر کمتر هم از دو ماهه سال 1399 در این عرصه را مشغول ساخته است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، طبق گزارش وزارت صنعت و معدن و تجارت (صمت)، میزان صدور مجوزهای معدنی (به جز پروانه بهره برداری) و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف در دو ماهه سال جاری نسبت به دو ماهه نخست سال ۱۳۹۹ افزایش بوده اما در مقابل میزان اشتغال در معادن بواسطه پروانه بهره برداری و صدور این مجوز کاهشی بوده است.
در دو ماهه ۱۴۰۰ معادل ۱۳۸ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به ۱۲۷ فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در زمان مشابه سال قبل افزایش ۸.۷ درصدی داشته است.
همین طور طی مدت مذکور سال جاری با افزایش ۲۱ درصدی در صدور گواهی کشف معادن، ۷۵ فقره از این مجوز معدنی صادر شده و این در حالی است در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ قریب به۶۲ فقره گواهی کشف صادر شده بود.
طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره برداری در دو ماهه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل تنها صدور مجوز مربوط به پروانه بهره برداری منفی شده و با افت ۱۸.۸ درصدی از ۸۰ فقره به ۶۵ فقره رسیده است.
دیگر آمار کاهشی این گزارش هم مربوط به میزان اشتغال بواسطه صدور پروانه های بهره برداری است که نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۵.۳ درصدی داشته است. در صورتیکه طی دو ماه نخست سال قبل ۷۶۹ نفر مشغول شدند، این میزان در زمان مشابه سال جاری به ۷۲۸ نفر رسیده است.

صرف ۲۸۶ میلیاردریال برای اکتشاف
سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی دو ماه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۱۳.۴ درصد بالا رفته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در مدت مذکور سال جاری ۲۸۶ میلیاردریال است و این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۱۳۴ میلیاردریال صرف شده بود.
منبع:

1400/03/27
17:16:35
0.0 / 5
460
تگهای خبر: تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سیمان سیمان