شرایط ممنوعیت جابجایی تعیین شد؛

متن كامل مصوبه ستاد ملی كرونا درباره تسهیلات جدید مستأجران

متن كامل مصوبه ستاد ملی كرونا درباره تسهیلات جدید مستأجران

ستاد ملی کرونا در پشتیبانی از خانوارها در حوزه اجاره املاک مسکونی با پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن به مستأجران واجد شرایط موافقت نمود.به گزارش سیمان به نقل از مهر، ستاد ملی کرونا در هفتاد و دومین جلسه خود به ریاست حسن روحانی رییس جمهور در پشتیبانی از خانوارها در حوزه اجاره املاک مسکونی با پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن به مستأجران واجد شرایط موافقت نمود.

همین طور مصوبه فوق حداکثر افزایش مبلغ اجاره بها یا مبلغ رهن برای قراردادها را در شهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و سایر کلانشهرها تا سقف ۲۰ درصد و سایر شهرها تا سقف ۱۵ درصد مجاز دانست.
مصوبه هفتاد و دوم ستاد ملی کرونا در موضوع پشتیبانی از خانوارها در حوزه اجاره املاک مسکونی به شرح زیر است:
۱-۱- حداکثر افزایش مبلغ اجاره بها یا مبلغ رهن برای این قراردادها در کلان شهر تهران تا سقف ۲۵ درصد و سایر کلان شهرها تا سقف ۲۰ درصد و برای سایر مناطق شهری کشور تا سقف ۱۵ درصد خواهد بود.
۲-۱- مهلت ثبت نام اشخاص واجد شرایط برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن تا اختتام شهریور ماه ۱۴۰۰ تمدید می شود. بانک ها و مؤسسات اعتباری موظفند حداکثر تا اختتام آذرماه سال جاری تسهیلات مذکور را پرداخت نمایند. سقف مبلغ این تسهیلات برای کلان شهر تهران ۷۰ میلیون، سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تعیین می شود. شرایط و مقررات مترتب بر این تسهیلات در سال ۱۳۹۹، امسال نیز به قوت خود باقی است. تا سقف مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان از بسته تسهیلات کرونائی، در سال ۱۴۰۰ به پرداخت تسهیلات برای این مساله اختصاص داده می شود.
۳-۱- با توجه به استمرار شرایط بیماری کرونا، کلیه قراردادهای اجاره مربوط به املاک مسکونی استیجاری که از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا آخر سال ۱۴۰۰ مدت زمان اعتبار آنها به پایان می رسد، در صورت عدم توافق طرفین و تمایل مستاجرین، به مدت یک سال بصورت خودکار تمدید می شود. موارد ذیل از شمول این حکم مستثنی است:
چنانچه مالک، بمنظور تخریب واحد مسکونی، راه اندازی ساختمان جدید و یا تعمیرات اساسی واحد مسکونی، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات اساسی ستاندن نموده باشد.
چنانچه مستأجر تا یک ماه بعد از تمدید قرارداد اجاره جدید، برمبنای مستندات مثبته و به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، ما به التفاوت مال الاجاره را به موجر پرداخت ننموده باشد.
املاک مورد اجاره که قبلاً یا در مدت تمدید قرارداد بطور قطعی و رسمی مورد معامله قرار گرفته باشند، مستأجر می بایست ظرف مدت دو ماه از تاریخ انتقال سند رسمی نسبت به تخلیه و تحویل آن اقدام نماید.
چنانچه مستأجر با افزایش مبلغ اجاره با نرخ های فوق الذکر موافقت ننماید، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، واحد قابل تخلیه است.
مستأجرانی که در دوره قرارداد اجاره بر طبق این مجوز، به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده به تعهدات خود عمل نکنند و سبب تضییع حقوق موجر شوند مشمول این مصوبه نخواهند شد.
چنانچه موجر و افراد تحت تکفل وی فقط مالک همین واحد مسکونی مورد اجاره بوده و نیاز (مالک و افراد تحت تکفل) موجر به ملک مسکونی مورد اجاره برای سکونت، توسط مرجع صالح رسیدگی کننده احراز شود.
چنانچه بنا به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده، رفتار مستأجر خلاف عرف عمل نموده و موجب شکایت سایر ساکنین واحدهای مسکونی باشد.
چنانچه مستأجر در دوران استفاده از واحد مسکونی استفاده غیر و یا خلاف تعهدات مقرر در اجاره نامه شامل کاربری نماید.
چنانچه مستأجر در دوره قبل نسبت به ایفای تعهدات (پرداخت بموقع اجاره بها، هزینه شارژ و …) اقدام ننموده و سبب ضرر و زیان شایان توجه موجر (به تشخیص مرجع صالح رسیدگی کننده) شده باشد.

1400/03/26
10:11:18
0.0 / پنج
939
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیمان سیمان