دبیر انجمن واردكنندگان برنج مطرح كرد

احتمال كمبود برنج خارجی در كشور

احتمال كمبود برنج خارجی در كشور

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار داشت: ستاد تنظیم بازار در صدو چهل و یکمین جلسه خود حذف دوره ممنوعیت واردات برنج را تصویب کرد. اما وزارت جهاد کشاورزی با آن موافقت نکرد و در نهایت قرار شد اجرا یا عدم اجرای این مصوبه توسط وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شود که این وزارتخانه تا حالا هیچ پاسخی در این خصوص نداده است.مسیح کشاورز در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد تنظیم بازار با درخواست حذف یا کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج موافقت نمود یا خیر؟ اظهار داشت: در صدوچهل و یکمین جلسه کارگروه تنظیم بازار با حضور وزیر صنعت و برخی دیگر از مسئولان، پیشنهاد خودرا برای کاهش دوره ممنوعیت واردات برنج ارائه دادیم. به این صورت که این ممنوعیت یک ماه دیرتر شروع شود و یک ما هم زودتر نیز آزاد شود.

وی افزود: علت پیشنهاد کاهش دوره این بود که تجربه سالهای قبل نشان می داد ممکنست تعدادی از مسئولان با درخواست حذف دوره ممنوعیت مخالفت کنند و این مخالفت ها منجر به برقراری مجدد ممنوعیت و رسوب کالا در بنادر شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: در حقیقت طرح موضوع کاهش حذف دوره ممنوعیت به این منظور است که تا حالا ۱۵۰ هزارتن برنج وارد کشور شده و انبارهای بخش خصوصی هم ذخیره چندانی ندارد. همین طور واردکنندگان نیز علاقه ای به واردات برنج برای دوره ممنوعیت ندارند. بدین سبب ممکنست کشور با کمبود برنج خارجی مواجه شود. از آن طرف هم تولیدکنندگان برنج در داخل کشور می گویند که شهریورماه برنج ایرانی وارد بازار می شود که اساسا این برنج پاسخگوی ماه محرم نخواهد بود.

وی در ادامه اظهار داشت: اعضای جلسه تنظیم بازار نظر بر حذف دوره ممنوعیت داشتند و این مساله نیز تصویب گردید. ولی وزارت جهاد کشاورزی با آن مخالفت کرد و قرار شد که اجرا یا عدم اجرای این مصوبه توسط وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شود و همین طور تاکید شد که مسئولیت اجرا یا عدم اجرای این مصوبه هم با وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود. با این وجود تا حالا هیچ پاسخی از طرف آنها داده نشده است.

کشاورز در آخر اظهار داشت: بارها درخواست کردیم که با مسئولان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی جلسه ای در این خصوص داشته باشیم ولی زمانی برای این مساله اختصاص داده نشده است و بنظر می رسد که جریان ممنوعیت همچنان برقرار است و از ۳۱ تیرماه نیز شروع می شود.
1400/03/24
23:04:23
0.0 / پنج
775
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سیمان سیمان