صدور خدمات مهندسی

صدور خدمات مهندسی

سیمان: وزیر کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق خواهان مشارکت پیمانکاران ایرانی در پروژه های سد سازی و آب رسانی این منطقه شد.به گزارش سیمان به نقل از مهر، ایرج گلابتونچی دبیر سندیکای شرکتهای ساختمانی در نشست بررسی همکاریهای پیمانکاران ایرانی با وزیر کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق در مورد راه اندازی پروژه های سدسازی، اظهار نمود: این سندیکا ۸۰۰ عضو دارد که پروژه های بزرگ عمرانی داخلی و خارجی را انجام می دهد و پروژه های آبی و سدسازی نیز بخشی از این فعالیتهای زیرساختی است.
وی با تکیه بر امکان همکاری شرکتهای عمرانی ایرانی با اقلیم کردستان عراق در حوزه سدسازی و آبرسانی اضافه کرد: ۴۱۵ سد درحال بهره برداری در کشور داریم که ۳۴۰ سد آن، بزرگ مقیاس بوده و ۱۱۵ سد دیگر درحال راه اندازی داریم ضمن این که ۱۶۵ پروژه سدسازی در مراحل مطالعات و بررسی قرار دارند.
گلابتونچی اضافه کرد: این موارد نشان داده است که مقامات اقلیم کردستان عراق با یک دانش مهندسی ساخت ۷۰۰ سد ساخته شده یا درحال ساخت از طرف شرکتهای ایرانی مواجه می باشد.
وی تصریح کرد: بیشتر این سدها یا شبکه های بزرگ کشاورزی در پایین دست دارند یا برای تولید انرژی برق آبی استفاده می شود.
به گفته فعال صنفی صنعت ساخت و ساز، ۸۵ سد در ایران با ارتفاع بالای ۶۰ متر و در مدلهای بتنی، خاکی و سنگریزه ای راه اندازی شده اند. همین طور بیش از ۸۵ درصد سدهای ایران در ۴۰ سال گذشته راه اندازی شده که از آخرین دانش و فناوری روز برخوردار می باشد.
وزیر آب اقلیم: امکان تهاتر نفت خام با سرمایه گذاری شرکتهای ایرانی
در ادامه این نشست خانم «بیگرد طالبانی» وزیر کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق به گفتگوهای اخیر خود با سندیکای شرکتهای ساختمانی ایرانی در حوزه سدسازی در اقلیم اشاره و اظهار نمود: طی یک ماه اخیر ساخت ۹ سد و دو پروژه آبرسانی در اقلیم کردستان عراق را فراخوان داده بودیم و درخواست کرده بودیم که این پروژه ها به علت کمبود منابع مالی اقلیم، به روش P.P.P ساخته شود.
وزیر آب اقلیم اظهار داشت: تا حالا ۴۰ شرکت داخلی عراقی و خارجی که ایرانیان نیز میان آنها هستند برای ساخت این سدها اعلام آمادگی کرده اند. ما به توانمندی شرکتهای ایرانی در سدسازی و پروژه های آبرسانی واقفیم. ضمن این که طرح اولیه این ۹ سد را شرکتهای ایرانی عرضه کرده اند.
وی به سیستم مذاکره وزارت آب عراق با تک تک شرکتهای پیمانکار برای تهیه مکانیزم ساخت پروژه ها در ایام آینده اشاره و اظهار نمود: متأسفانه در اقلیم گرفتار خشکسالی شده ایم و به ماندگاری آب نیاز مبرم داریم. ازاین رو پروژه های سدسازی برای ما اهمیت بالایی دارد و همین طور استفاده از تکنیک های جدید فنی- مهندسی برای آبرسانی به اراضی کشاورزی و شهرها بسیار مهمست.
وزیر کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق درباره نحوه بازپرداخت سرمایه شرکتهای سازنده اظهار داشت: کمیته ای در نخست وزیری این اقلیم بوجود آمده که در آن برخی از وزرا و معاون نخست وزیر عضو هستند که درباره نحوه بازپرداخت سرمایه مذاکره و تصمیم گیری می شود.
طالبانی اضافه کرد: با عنایت به این که پول نقد نداریم تا به شرکتهای پیمانکار بدهیم می توانیم با آنها مذاکره و تفاهم نماییم. بعنوان نمونه اگر سدی که درست می شود امکان تولید برق داشته باشد از درآمد حاصل از فروش برق به پیمانکار می دهیم یا بهره برداری گردشگری از اراضی کشاورزی پایین دست سدها پیشنهاد می شود.
وی روشی دیگر را تهاتر نفت خام اقلیم در مقابل سرمایه سازندگان ایرانی عنوان و اظهار نمود: در این کمیته روش تهاتر نفت نیز بررسی خواهد شد. همین طور در صورتیکه شبکه های آبرسانی به شهرها تکمیل شد می توانیم با شرکت سرمایه گذار درباره دستیابی به هزینه های فروش آب به شهروندان اقلیم مذاکره نماییم.
خانم طالبانی افزود: برخی شرکتهای خارجی اعلام نموده اند حاضر هستند با تسهیلات بلندمدت بانکی ولی با نرخ سود صفر، این پروژه ها را بسازند.
مشکل توقف پروژه های عمرانی شرکتهای ایرانی در اقلیم به زودی رفع می شود
وزیر کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق درباره پروژه های سدسازی نیمه تمام پیمانکاران که به علت مسائل مالی متوقف شده، اظهار داشت: نخست وزیر اقلیم کردستان دستور داده تا پروژه های نیمه تمام بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی معادل ۳۳ میلیارد دینار تامین مالی شود که منتظریم بودجه اقلیم به پارلمان ارائه و در صورت تصویب، اجرائی نماییم.
وی خاطرنشان کرد: برای پروژه های عمرانی نیمه تمام کمتر از ۷۰ درصد نیز کمیته ای در کابینه نخست وزیری اقلیم عراق تشکیل خواهد شد تا مکانیزم عقد قرارداد جدید با پیمانکاران را بررسی نمایند.
خانم طالبانی درباره ضمانت پروژه های عمرانی سدسازی افزود: از آنجایی که منطقه اقلیم کردستان، کشور مستقلی نیست امکان دادن ضمانت از طرف وزارت کشاورزی و آب اقلیم کردستان عراق به پیمانکاران وجود ندارد. از همین رو برای آنکه به شرکتها ضمانت بدهیم نخست وزیر اقلیم همراه با برخی از وزرا کمیته ضمانت مالی تشکیل می دهد تا درباره نحوه تضمین دادن به پیمانکاران تصمیم گیری کند.
رئیس سندیکای شرکتهای ساختمانی: دولت اقلیم امکان نقد شوندگی ضمانت های مالی را فراهم کند
در ادامه این نشست بهمن دادمان رییس هیئت مدیره سندیکای شرکتهای ساختمانی ضمن اشاره به تجربه و دانش بالای پیمانکاران ایرانی در حوزه سدسازی، زهکشی و آبرسانی و همین طور امکان تامین مالی این پروژه ها اظهار داشت: ما با دولت ایران پیش از این در ساخت آزادراه و بازگشت سرمایه از راه ستاندن عوارض تجربه همکاری داشته ایم. این تجربه را در حوزه آبرسانی و انتقال آب آشامیدنی با وزارت نیرو ایران تسری داده ایم.
دادمان اظهار داشت: سوال اساسی این است که آیا تضمین هایی که اقلیم کردستان در مقابل سرمایه گذاری شرکتهای ایرانی ارائه می دهد آیا امکان نقد شوندگی دارند؟
وی افزود: دو مدل پیشنهادی برای تامین مالی داریم. یک مدل این که دولت پول را یکجا بعد از اتمام پروژه به ما برگرداند یا این که در مقابل بهره برداری از محصول و خدمات به دست آمده از سرمایه گذاری، اصل و سود سرمایه را از محل عوائد پروژه به سرمایه گذار برگرداند.
دادمان خواهان پشتیبانی سیستم بانکی اقلیم کردستان عراق از مدلهای مالی مورد نظر شد.


منبع:

1400/03/18
13:34:50
0.0 / پنج
849
تگهای خبر: ایران , تجربه , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سیمان سیمان