رییس كمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران:

زنگ خطر برای صادرات محصولات كشاورزی ایران به صدا درآمد

زنگ خطر برای صادرات محصولات كشاورزی ایران به صدا درآمد

رئیس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران می گوید زنگ خطر برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به صدا در آمده است.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، در سال هایی که تحت تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا، میزان فروش نفت ایران در بازارهای بین المللی کاهش یافته، یکی از اصلی ترین رویکردهای دولت، استفاده از ظرفیت صادرات غیر نفتی بوده است. در سالهای قبل بخش مهمی از ارز مورد نیاز کشور برای واردات کالاهای اساسی بوسیله صادرات غیرنفتی به دست آمده و هرچند در دوره شیوع کرونا، میزان تجارت ایران نیز مانند خیلی از دیگر کشورهای جهان کم شد اما در دو ماهه ابتدایی امسال، بار دیگر روند صعودی صادرات شروع شده است.
با این وجود صحبت های فعالان اقتصادی ایران نشان میدهد که صادرات ایران با دو تهدید همزمان مواجه می باشد. از سویی در سالهای قبل تنوع بازارهای صادراتی کشور به شدت کاهش یافته و با حذف چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و افغانستان، عملا میزان صادرات ایران به سایر کشورها بسیار ناچیز است. از طرف دیگر با وجود آنکه صادرات غیرنفتی ایران جدا از فروش نفت خام تحلیل می شود اما بخش مهمی از این سبد صادراتی همچنان در اختیار متشقات نفتی است و همین موضوع امکان فعالیت در سایر حوزه ها همچون صادرات محصولات کشاورزی را محدود کرده است.
جمشید نفر – رئیس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران – در این زمینه گفته که نه میزان صادرات محصولات کشاورزی رضایت بخش است و نه بررسی آمارها نشان میدهد که ما به تراز تجاری مثبت در این عرصه نزدیک هستیم.
او به سایت اتاق تجاری تهران گفته است: بااینکه تجارت با کشورهای همسایه همیشه یک فرصت و ظرفیت ایده آل برای کشور است و بازار این کشورها در هر شرایطی می تواند کمک حال رشد تجارت خارجی ایران باشد، اما این وضعیت، خطراتی را نیز به همراه دارد و در صورت وقوع تنش های ناگهانی در روابط سیاسی با این کشورها یا چالش های متقابل اقتصادی، ممکنست این حجم از بازار صادراتی ایران به کلی حذف شود و جبران آن به آسانی صورت نگیرد.
وی با تاکید بر این که کشور، نیاز به تنوع بازار و کالاهای صادراتی دارد، اضافه کرد: این که چرا تجارت خارجی ایران طی سالهای قبل محدود به چند بازار خاص شده و مشتقات نفتی بیشترین سهم در سبد صادرات غیرنفتی کشور را دارد، عمدتاً ناشی از تحریم های خارجی و وضعیتی است که بر بخش تجارت کشور تحمیل شده است.
رییس کمیسیون صادرات اتاق تجاری ایران با بیان این که طی سال گذشته، تراز منفی تجاری در بخش کشاورزی به ۵ میلیارد دلار رسید، اضافه کرد: این کارنامه برای کشوری پهناور به مانند ایران و دارای چهار فصل آب و هوایی، قابل قبول نیست و نشان دهنده این است که در سطح مدیریتی کشور، به مقوله کشاورزی و استفاده از ظرفیت های این بخش در امتداد تحول اقتصادی به خوبی پرداخته نشده است.
بگفته جمشید نفر، چالش خطرناک فعلی در بخش کشاورزی، بحران کمبود آب است که اگر در سطح کلان کشور به رفع آن پرداخته نشود، اقتصاد کشور را با تهدید جدی رو به رو خواهدنمود.
مهدی علیپور – عضو سابق اتاق تجاری ایران – نیز در گفت و گو با ایسنا می گوید: پس از انتشار ویروس کرونا، میزان سخت گیری کشورها در ارتباط با اصول بهداشتی بسیار بالا رفته و این برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایرانی که برای سالهای طولانی به شیوه سنتی محصولات خودرا وارد بازار می کردند یک تهدید جدی بشمار می رود.
وی افزود: در کنار آن، برای عمل به پروتکلهای بهداشتی و تضمین سلامت محصولات، ما نیاز به کامیون های یخچال داریم که متاسفانه تعداد آنها در کشور بسیار پایین است و باتوجه به محدودیت در واردات و افزایش تقاضا در ماه های اخیر، رقم کرایه آنها به شدت بالا رفته است. اگر بناست در این بازار حضور قدرتمند داشته باشیم، باید مقدمات این چنینی در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم شوند.1400/03/08
23:25:19
0.0 / پنج
942
تگهای خبر: ارز , ایران , بازار , بازرگانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیمان سیمان