جزئیات ۳ حمایت دولتی برای تولید فناوری های همگرا

جزئیات ۳ حمایت دولتی برای تولید فناوری های همگرا

رییس مرکز فناوری های همگرا با تاکید بر این که تا حالا ۱۲۵ طرح مورد حمایت این مرکز قرار گرفته است، اظهار داشت: در این مرکز حمایت ها در قالب ˮگرنت هوشمندˮ، ˮوام هوشمندˮ و ˮدوره پیش شتابدهیˮ ارائه می شود.


به گزارش سیمان به نقل از ایسنا، دکتر علی محمد سلطانی امروز در مراسم رونمایی از محصولات حوزه فناوری های همگرا اضافه کرد: همگرایی فناوری ها علاوه بر آنکه فناوری های جدیدی را خلق می کند، فرصت های نوینی را بوجود می آورد که اگر بموقع تشخیص داده شود، می تواند مایه شکوفایی و پیشرفت کشور باشد.
وی با تکیه بر این که ما نمی توانیم تصور نماییم که محصول جدیدی به بازار عرضه گردد، ولی حاصل همگرایی فناوری ها نباشد، خاطرنشان کرد: در انقلاب صنعتی چهارم که چند سالی است در دنیا بعنوان نسل آینده صنعتی مطرح گردیده است، همگرایی فناوری ها مشاهده می شود.
سلطانی افزود: چند سالی است که میان چین و امریکا دعوایی برای تشخیص فناوری های آینده و توفق آنها به راه افتاده است و شاهدیم که بحثی در سنای امریکا در زمینه افزایش بودجه بنیاد علوم این کشور از ۸ میلیارد دلار به ۱۰۰ میلیارد دلار مطرح شده و توضیح داده شده است که این بنیاد علم مقرر است به بنیاد علم و فناوری تبدیل و در آن معاونت فناوری تشکیل گردد.
رئیس مرکز فناوری های همگرا با تکیه بر این که تمرکز بنیاد علوم و فناوری امریکا بر فناوری های همگرا است، اظهار نمود: امریکا سرمایه گذاری زیادی در این عرصه خواهد داشت و این فناوری ها محور فعالیت این کشور است.
وی فناوری همگرایی را حاصل تلاقی ۴ فناوری "نانو"، "مواد پیشرفته"، "فناوری اطلاعات و الکترونیک" و "علوم شناختی" دانست و خاطرنشان کرد: مرکز فناوری های همگرا از سال ۱۳۹۵ فعالیت خویش را با هدف توسعه محصولات در این ۴ حوزه شروع کرده است و تمرکز اصلی آن بر توسعه محصولات فناوری تلاقی این ۴ حوزه است.
سلطانی ضمن اشاره به همکاری این مرکز با ستادهای توسعه فناوری کشور، اظهار داشت: طی این چند سال ۱۲۵ طرح مورد حمایت قرار گرفته و امروز ۲۶ فناوری در این مراسم عرضه شده است.
رئیس مرکز فناوری های همگرا با تکیه بر این که برای تیم های نوپا دوره های شتابدهی برگزار می نماییم، اضافه کرد: از دل این دوره ها ۶۳ استارت آپ بیرون آمده که حالا مشغول فعالیت در زمینه تولید محصولات و عرضه خدمات هستند.
رئیس مرکز فناوری های همگرا با اشاره به اینکه امروز از ۲۶ طرح در این عرصه ها رونمایی گردید، اضافه کرد: این طرح ها از جانب مرکز فناوری های همگرا که در ستاد توسعه فناوری نانو مستقر است، حمایت شده اند.
سلطانی ضمن اشاره به حمایت های این مرکز از فناوری های NBIC اظهار داشت: در این مرکز حمایت ها در چارچوب "گرنت هوشمند"، "وام هوشمند" و "دوره پیش شتابدهی" عرضه می شود. در دوره شتابدهی وظیفه اصلی ما ارتقا و دانش فارغ التحصیلان دانشگاهی با کمک شتابدهنده ها و مراکز نوآوری است.
وی ضمن اشاره به حمایت این مرکز در چارچوب گرنت هوشمند، توضیح داد: طرح هایی که نیاز است از جانب دولت مورد حمایت قرار گیرند، به صورت گرنت هوشمند حمایت خواهند شد، به این معنا که اگر طرح به نتیجه رسید ریسک کامل آنرا می پذیریم، ولی اگر کم کاری تیم در تجاری سازی مشاهده شود، این گرنت تبدیل به وام خواهد شد.
سلطانی به حمایت مرکز فناوری های همگرا در چارچوب وام هوشمند اشاره نمود و افزود: وقتی طرح های فناوری مرحله ای جلو برود، وام هوشمند داده می شود، به این معنا که با عنایت به معیارهای موفقیت که در قرارداد درج می شود، وام اعطا شده تبدیل به گرنت هوشمند خواهد شد.
وی به بعضی از فناوری های رونمایی شده در این مراسم اشاره نمود و اظهار داشت: چاپگرهای زیستی یکی از این حوزه ها است. این فناوری حوزه ای است که به علت پیوند عضو در دنیا به شکل جدی مطرح گردیده است و ما باید در این راستا چاپگر زیستی، جوهر زیستی و بافت را تولید نماییم که مجموعه پروژه هایی که در این حوزه اجرایی شده است، هر ۳ این حوزه ها را پوشش می دهد.
به قول رئیس مرکز فناوری های همگرا، ۳ شرکت در زمینه تولید چاپگر فعال گشته است.
سلطانی با تکیه بر لزوم تولید تجاری جوهرهای زیستی و تایید آن از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور، اظهار داشت: در این حوزه باید پروژه هایی میان مهندسان و پزشکان اجرایی شود. شرکت ها چاپگر و جوهر زیستی را تولید کنند و پزشکان آنها را مورد کارآزمایی بالینی قرار دهند.
به قول وی عمده پروژه هایی که در زمینه پوست، استخوان و قرنیه اجرایی شده، حاصل همکاری مهندسان و پزشکان است.
رئیس مرکز فناوری های همگرا ضمن اشاره به توانمندی دانشگاه ها در این حوزه بر ایجاد صندوق سرمایه گذاری تخصصی در این عرصه تصریح کرد.1400/03/08
22:38:37
0.0 / پنج
794
تگهای خبر: آموزش , بازار , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سیمان سیمان