وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

افتتاح 1000 كیلومتر خط آهن جدید تا دو ماه آینده

افتتاح 1000 كیلومتر خط آهن جدید تا دو ماه آینده

به گزارش سیمان وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم، حدود ۲۵۰۰ کیلومتر به خطوط آهن کشور اضافه کردیم و همین میزان هم در دست اجرا است که ۱۰۰۰ کیلومتر از آن در چند هفته آینده افتتاح می گردد.به گزارش سیمان به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در حاشیه سفر خود به استان آذربایجان غربی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به افتتاح ۱۲۳ کیلومتر بزرگراه کریدور شمال-جنوب در این استان اظهار داشت: بخشی که امروز به طول ۱۰۳ کیلومتر افتتاح شد، هزینه ای بالغ بر ۸۹۰ میلیارد تومان داشته است. ۵۰ کیلومتر از این کریدور در جغرافیای استان باقی مانده که در دست اجراست. امیدواریم که تا آخر ۱۴۰۰ کریدور شمال-جنوب در این استان به بزرگراه تبدیل گردد.
وی افزود: یکی از مباحثی که برای ما حائز اهمیت می باشد این بوده که محورهای کریدوری شمال-جنوب را بخصوص در ناحیه غرب تکمیل نماییم. برای نیل به این هدف اهتمام ویژه ای شده و در کل ۴۰۰ کیلومتر بزرگراه از مرز بازرگان تا بندر امام خمینی (ره) در دست اجرا است. بخصوص در منطقه غرب که تراکم جمعیت زیاد است، راهسازی سخت و هزینه بر است و ما می خواهیم بتوانیم با راندمان بیشتری این مهم را جلو ببریم.
وی خاطرنشان کرد: در ۲ سال قبل پیشرفت کار خیلی بیشتر از قبل بود. سال قبل ۵۰ کیلومتر از این کریدور در استان آذربایجان غربی راه اندازی شد. حالا ۱۲۳ کیلومتر به افتتاح رسیده و تا آخر سال هم ۵۰ کیلومتر دیگر افتتاح می شود.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بزرگراه های کشور در ابتدای دولت تدبیر و امید حدود ۱۲۵۰۰ کیلومتر بوده است، اظهار داشت: امیدواریم تا آخر دولت این رقم را به ۲۰ هزار کیلومتر برسانیم. امروز این تعداد از ۱۸ هزار و ۵۰۰ کیلومتر عبور کرده و با رفع موانع، تلاش داریم تا آخر دولت بزرگراه های بیشتری را به افتتاح برسانیم.
وی افزود: خطوط ریلی کشور در این زمان پیشرفت قابل توجهی داشته است. ۵ استان طبق وعده رئیس جمهور به خط آهن سراسری متصل شده اند و استان آذربایجان غربی همچون استان هایی است که این اتفاق در آنها رخ داده است. در این دوره حدود ۲۵۰۰ کیلومتر به خطوط آهن کشور اضافه کردیم و همین میزان هم در دست اجرا است که ۱۰۰۰ کیلومتر از آن در چند هفته آینده افتتاح می گردد.
این وزیر دولت تدبیر و امید ضمن اشاره به اهمیت توسعه پایانه های مرزی و راه های منتهی به آنها برای دولت اظهار داشت: برای ما مهم بوده که بر خلاف تصورات و تصمیم های سالهای دور مسیر پایانه های مرزی را ساماندهی نماییم. بزرگراه خوی-رازی سال قبل کلنگ زنی شد. در مرز رازی پایانه مرزی وجود نداشت و تأسیسات شامل چند کانکس بود که در شأن ملت ایران نبود. حالا راه اندازی این پایانه یکی از پر سرعت ترین پروژه های کشور است و پایانه مرزی رازی تا آخر دولت تکمیل خواهد شد.
وی اضافه کرد: اهتمام ویژه ای برای توسعه راه های مواصلاتی به کشورهای همسایه داریم. در کل کشور این پروژه ها حالا فعال می باشند و امیدواریم با اقداماتی که در دست اقدام است، پروژه های راه های مواصلاتی به سرعت تکمیل شود.
اسلامی با اشاره به اینکه سال جاری اعتبارات مورد نیاز برای راهسازی در لایحه بودجه دیده شده است، اظهار داشت: مهم ترین اتفاقی که سال جاری افتاده این است که راه های روستایی که هر سال فاقد اعتبار در ردیف بودجه بودند، دارای ردیف بودجه شدند. فقدان این بودجه در سالهای پیش معضل بزرگی را برای ما درست کرده بود. سال جاری برای نخستین بار ۵، ۰۰۰ میلیارد تومان برای توسعه و بهسازی راه های روستایی در سند بودجه دیده شده است.
وی افزود: سند توسعه راه های روستایی را تهیه کرده و ۱۵ هزار کیلومتر راه روستایی با اولویت یک را استخراج کردیم، برای آنکه بتوانیم عدالت منطقه ای و توازن در توسعه را محقق نماییم. فرض ما بر این این بود که در کشور روستای بالای ۵۰ خانوار بدون راه آسفالت وجود ندارد. اما در این مطالعات روستاهایی را کشف کردیم که بالای ۱۰۰ یا ۲۰۰ خانوار جمعیت دارند، اما از طریق آسفالت برخوردار نیستند. راه اندازی راه برای این روستاها در اولویت قرار گرفته است.
این عضو کابینه دوازدهم اظهار داشت: این سند برنامه را به همه استانداران ابلاغ کرده ام و در آن اقداماتی که باید صورت گیرد و بودجه ای که تخصیص داده شده، مشخص است. امیدواریم آخر سال ۱۴۰۱ آخر تبعیض و محرومیت باشد. امیدواریم تا آخر ۱۴۰۱ کسانی که این برنامه را انجام می دهند این راه ها را راه اندازی کنند که شاهد راه ایمن برای کسانی باشیم که تابحال از طریق محروم بوده اند.
گفتنی است در مسافرت وزیر راه و شهرسازی به استان آذربایجان غربی، پروژه های زیادی آغاز و یا به بهره برداری رسید که از میان آنها میتوان به افتتاح سامانه کمک ناوبری DVOR/DME فرودگاه ارومیه، افتتاح ۲۰ کیلومتر راه اصلی و بزرگراهی، افتتاح ۵ هزار و ۱۱۴ واحد مسکن مهر، آغاز عملیات اجرایی ۶ هزار و ۳۸۶ واحد مسکن ملی و آغاز فعالیت شرکت عمران شهر جدید گلمان اشاره نمود.


منبع:

1400/02/29
12:15:02
0.0 / پنج
909
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیمان سیمان